YOGALANDIK

Son zamanlarda popüler olan adeta spor furyası haline gelen yoga aslında nasıl doğmuştur? Belki de yogaya başlamadan önce yoganın ne olduğunu bilirsek vaktinizi geçireceğimiz, kendimize zaman ayıracağımız bu kıymetli dakikaları daha verimli değerlendirebiliriz.

Yoga kelime anlamı olarak ruhu ve bedeni eğiterek bu yolla bedene ve ruhsal yaşama egemen olmayı amaçlayan Hint felsefe sistemidir. Felsefenin doğduğu yerden de anlaşılacağı üzere Hindistan’da ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda Hinduizm Budizm ve Jainizm de de çeşitli meditatif gösterimlere yoga adı verilmektedir. Tarihinin MÖ 3300 lere dayandığını dair figürler bulunmuştur. Ancak tarihiyle ilgili kesin kanıtlara ulaşılamamıştır

Bir sanat ve spor olan yoga evrenle beraber olma zihni boşaltma stresi azaltma yoludur. Bir bütünlük hâlinde beş duyu organını kullanarak huzura ermedir kısaca.

Yogaya başlamadan önce “zayıf olmalı mıyım, sadece gençler mi yapabilir” gibi sorular gelebilir. Ancak boyunuz kilonuz yaşınız kaç olursa olsun herhangi bir sağlık sorununuz yoksa yogaya başlamak için bir engeliniz bulunmuyor demektir. Eğer sağlık probleminiz varsa doktorunuza danışarak uzman görüşüyle adım atmanızı tavsiye ederim.

Yoganın amaç kısmına ve benim de en sevdiğim bölümüne gelelim. İster kızgın olun ister hüzünlü isterseniz de Karadeniz’de geminiz batmış olsun. Yere bir mat atın ve nefes alma egzersizleri ile yoganına, kendi içinize dönün. Kısa sürede doğru nefes alıp vermeyle beyninize daha çok oksijen gidecektir ve huzur bulmaya başlayacaksınız. Herşeyin düzeleceğini düşünün. Belki üstümüzden uzun bir ilişki geçmiştir ve sonu kötü bitmiştir belki de bir yakınınızı kaybettiniz, kaldı ki günümüzde başınıza herhangi bir şey gelecek olması mucize değil. İşte bu noktada benim de tavsiyem yoga ile zihninizi boşaltmanız. O süreyi kendinize ayırarak dünyadaki en değerli varlığın siz olduğunu düşünmeniz. Sadece siz!

Ben yoga eğitmeni değilim. Sadece çok yoğun bir hayatım olduğu için kendime vakit ayırma yöntemi ve bedenimi boşaltma isteği doğrultusunda yogaya başladım. Sizlere de yardımcı olacak önerilerden bahsetmek gerekirse; Başlangıç düzeyi için Nike Traning Club’ a ücretsiz üye olabilirsiniz ve size uygun yogayı profesyonel eğitmenler eşliğinde yapabilirsiniz. Bir diğer tavsiyem ise Elvin Levinler. Kendisi bir yoga eğitmeni ve ulaşabildiği kadar insana ulaşmaya çalışıyor. Youtube kanalı üzerinden başlangıç düzeyinden ileri seviyelere gelebilecek düzeye kadar ilerlemenizde yardımcı olacaktır. Bunlar benim sizlere tavsiyemdir. Daha bir sürü yoga eğitmeni ve yoga kursları var. Başlamak için ise sadece kendinizi düşünmeniz yeterli

Namaste.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir