Yeni Hobiniz Manga Olsun

Hepimiz mutlaka anime izlemişimdir. İzlemediysek bile televizyonda, bilgisayarda görmüşüzdür. Mesela pokemon, tusubasa bunlardan birkaçı. Peki hayatınızda hiç anime okudunuz mu? Evet evet anime okudunuz mu? Hani bir roman okursunuz ve o roman filme uyarlanır ve  sizin en beğendiğiniz bölümleri kırparlar. Tabi yönetmenin aklında farklı düşünceler varsa orasını bilemeyiz. Kısacası beklentinizi karşılamaz ve sonucu hüsran olur. İşte animelerinde kitapları olduğunu sizlere söyleyebilirim. Bu kitaplara japon çizgi romanları denir. Kendi isimleriyle manga. Kitaplardan farklı olarak da sağdan sola doğru okunur. İlk başlarda biraz ters gelebilir ancak zamanla buna alışıyorsunuz. Ayrıca mangalar 2 3 kitaplık serilerden oluşmaz. Genelde 20 30 belki de daha fazla serilerden oluşur. Mangayı hayatınızın güzel bir köşesine koymanız için yeterince uzunluğa sahip. Basımları da normal kitap boyutundan küçük olduğu için yolda, okulda, kütüphanede kısacası her yerde okuyabilirsiniz.

Kısaca manganın tarihinden bahsetmek istiyorum. Uzun araştırmalar sonucunda 12.yüzyılın başlarında mağara duvarlarına çizilen ölümden sonraki hayat ve o zamanın figürleri günümüz mangalarına benzerlik gösteriyordu. 1600 lü yıllarda odunlar ve 1700 lü yıllarda kitaplara çizilmeye başlandı. 1800 lü yıllara gelindiğinde ise skeç, resim ve karikatürleri adlandırmakta kullanılmıştır. Çincedeki iki karakterin MAN (rastgele) ve GA’nın (resim) bir araya gelmesiyle Manga kelimesi tanımlanmıştır.

Mutlaka okumanız gereken 3 Manga

1. Suikast Sınıfı

Kısa zamanda Dünya’yı yok etmeye çalışan bir yaratığı ortaokul öğrencileri durdurabilecek mi? Bütün yolları deneyen öğrencilere aynı zamanda öğretmenlik yapan yaratığa karşı koyabilecekler mi? Oldukça sürükleyici olan manga serisinin şu an 17.kitabı basıldı ve Türkçeye çevrilmeye devam ediyor

2. Death Note

Ana karakterin boş bir defter bulmasıyla olaylar gelişir. Deftere kimin ismini yazarsa o kişi ölmektedir. Profesyonel bir şekilde yazılmış olan manganın çok zeki bir ana karakteri bulunuyor. Ayrıca animesi de bulunan manga 13 kitaptan oluşmaktadır.

3. Titana Saldırı

İnsanlık çok büyük tehlike ile karşı karşıyadır. Boyları 15 metreye kadar olan nereden geldiği belli olmayan yaratıklar insanları yok etmeye çalışmaktadır. Onları durdurmak ise sayıları git gide azalan insanlara kalmıştır. Toplam 25 kitaptan olursan serinin animesi de bulunmaktadır.

Ayrıca farklı bir bilgide vereyim size Japonya’da manga için basılan kağıt sayısı Tuvalet kağıdından daha fazla olduğu söyleniyor.

 

 

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir