Yeni Bir Blog Açmadan Önce Bilmeniz Gereken 4 Adım !

Blog platformları, bazı iş meraklılarının para kazanmak için kullanılmasından kişilerin kendi hayat hikayelerini anlatılması gibi birçok amaç için kullanılıyor. Aklınızdan geçen ilginç bir şey var ve bunun için bir blog açmaya ve yazmaya karar verdiniz, ancak nasıl başlayacağınızın farkında değil misiniz ?

Blog, Seo, Internet, Web, Pazarlama, Iş, Web Sitesi

 

Açıkçası, eğer blog yazmaya yeni başlayacaksanız o zaman bir blog geliştirmek, onu korumak ve arama motoruna ayak uydurmak çocuk oyuncağı değil.Birçok blogun farklı bakış açılarına göre, dünyada her saniye ortalama 4 blog yaratılıyor.Bu istatistikler şaşırtıcı değiller ve bir web sitesi veya blog ihtiyacı farkındalığı arttıkça rakamlar neredeyse iki katına çıkıyor.

Diyelim ki blogumuzu oluşturduk,akıllara gelen ilk soru “Bir blogun diğerlerinin içinde öne çıkmasını sağlayan nedir?”. Bir bloga başlamak ile ilgili endişeleriniz varsa, bunu hesaba katmanız ve planı uygulamaya nereden başlamanız gerektiğini hazırlamanız gerekiyor.

Blog yazmak,başarıya ulaşmak için emek ve azim gerektiriyor. Ne olursa olsun, blogunuzda birkaç farklı konuya bağlı kalmanız ve onlara odaklanmanız gerekiyor. Şimdi bir bloga başlamadan önce dikkat etmeniz gereken dört önemli maddeden bahsedelim :

1.Blog Platformu Seçimi

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda blog platformu var, bir blog başlatmak için doğru seçimi yapmak zorlaşıyor. Ancak, bir platform seçerken, o blog platformunun esneklik(değişen ve gelişen şartlara uyum sağlama)ve ölçeklendirilebilirlik (bir sistemin artan kapasite kullanımıyla, performanstan feragat etmeden, başedebilmesi)özelliklerini göz önünde bulundurmalısınız. Pazardaki tüm blog platformlarından WordPress, dünyadaki web sitelerinin % 52‘sine hizmet veren en büyük pazar payına sahiptir. WordPress, yeni başlayanlara uygun, tasarım çeşitliliği ve her şeyden önce kullanımı ücretsiz olduğu için blogların çoğu tarafından tercih ediliyor.Tek ihtiyacınız olan hosting.

İstatistikler, WordPress’te yaklaşık 74,6 milyon web sitesinin barındırıldığını gösteriyor ki bu oldukça çok büyük bir sayı.Verilere göre, her ay 42,0 milyon yeni yorum eklenerek yaklaşık 69,8 milyon yeni gönderi oluşturuldu.

Dizüstü Bilgisayarlar, Cafe, Blog, Mobil, Işadamları

2.Web Sunucusu

Yeni başlayanlar için ikinci engel bir web barındırma sitesi seçmektir. Bütçenize göre en iyi web sunucusu hakkında bazı değerlendirmeleri öğrenmek için internette kısa bir arama yapmanız gerekiyor. Başlamak için WordPress’i seçtiyseniz, blogunuz için en iyi WordPress hostingini bulmanız gerekiyor. Barındırılan WordPress’i yani wordpress.com’u seçmenizi tavsiye etmiyorum. Doğru tercih,  herhangi bir web barındırma sağlayıcısından bir giriş planı satın almanız olacaktır.

Bir web sunucu seçimine gelince, sunucunun ne kadar optimize edildiğini değerlendirmeniz gerekir. Güvenlik, çalışma süresi, hız ve müşteri hizmetleri desteğini kontrol edin. Başlangıçta, blogunuz seçtiğiniz sunucuya yerleşecek, ancak başarı ve site trafiğinde artış elde edince, ihtiyaçlarınızı karşılamak için yükseltilmiş sunucu planlarına geçebilirsiniz.

3.Niche ve Etiket Seçimi

Niche, rekabet oranı düşük veya orta olan, tıklama başı maliyeti (TBM) yüksek olan kelimeler üzerine açılan sitelerdir. Amaç az uğraşarak çok para kazanmaktır.Etiket ise, yazılarınızı benzer detaylara dayalı olarak gruplandırmak için kullanabileceğiniz araçlardan biridir.

Blogunuz oluştururken belirli bir kitleyi hedeflemeniz gerekir. Bir niche veya etiket seçerken, insanların internette aradığı bir şey olduğundan emin olun böylece cevaplarınız okuyucular için daha önce benzer etiketli blog yazılarına göre avantaj sağlayacaktır. Yahut okuyucularınızın yayınlarınızı sevmesi için bazı ilginç değişiklikler yapabilirsiniz. Ayrıca kişisel bilgilerin etiketlerinizde paylaşılmamasını da göz önünde bulundurmalısınız, çünkü yakında canınızı sıkacak bir durumla karşı karşıya kalmayı istemezsiniz.Yanlış bir niche veya etiket,çoğu blogun erken aşamalarda başarısız olmasının başlıca nedenlerinden biridir.

three men sitting while using laptops and watching man beside whiteboard

4.Rakiplerinizi Tanıyın

Bir bloga başlarken akılda tutulması gereken başka bir madde, rakiplerinizi tanımanız.Rakiplerinizin kim olduğuna, nerede eksiklerinin olduğuna ve hangi noktalardan önünüzde olduklarına bakmanız gerekiyor. Rakipleriniz üzerinde tam bir çalışma, internette sitenizin devam etmenize yardımcı olabilir. Yarışmaya devam etmek için rakiplerinize göz kulak olmanız şart. Nişinizde en iyi blogları dikkatle izlemeli ve nasıl çalıştıklarını görmelisiniz. Bu gözlemleri blogunuz için uyarlamayı deneyin ve ardından başka kimsenin sunmadığı bazı ek değerler sunun. Rakiplerinizin yapmadığı bir şeyi planlayın ve stratejik hale getirin; böylece daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Rakipleriniz üzerinde yapacağınız tam bir çalışma, internette devamlılığınızı sürdürmenize yardımcı olabilir. Mücadeleye devam etmek için rakiplerinizi devamlı takip etmeniz şart. Niche’nizle ilgili en iyi blogları dikkatle izlemeli ve nasıl çalıştıklarını görmelisiniz. Bu gözlemleri blogunuz için uyarlamayı deneyin ve ardından başka kimsenin sunmadığı bazı bilgiler ve ilgi çekici kelimeler sunun. Rakiplerinizin yapmadığı bir şeyi planlayın ve stratejik hale getirin; böylece daha hızlı büyüyebilirsiniz.

Bu ipuçları size blog yazmaya başlarken doğru yolda olduğunuzu gösterecektir.Blogunuzu sorunsuz bir şekilde başlattıktan sonra, işler kolaylaşacak ve yeni şeyler öğrenmeyi seveceksiniz.Her zaman güncel kalan içerik üretmeye çalışın ve okuyucularınızın kendilerini değerli hissetmelerini sağlayın.

Son olarak kullanıcılarınızın etkileşime girmesini sağlayın ve tıklanmalarınızın keyfini çıkarın.

Herkese iyi bloglar !

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir