WhatsApp COVİD-19’la İlgili Sohbet Botu Uygulamasını Başlattı

WhatsApp, sohbet botu aracılığıyla insanların Covid-19 hakkındaki bir içeriğin profesyoneller tarafından yanlış olarak derecelendirilip derecelendirilmediğinin kontrol edilebileceğini açıkladı.

Poynter Enstitüsü’nün Uluslararası Doğruluk Kontrol Ağı(IFCN), WhatsApp’ta insanların sahte haber taleplerini mesajla iletebileceği ve kontrol edebileceği bir sohbet botu yayınladı. IFCN’nin sahte haberleri önleme botu +1 (727) 2912606 numaralı telefondan kişiler tarafından kullanılabilecek.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu olan Poynter Enstitüsü Uluslararası Doğruluk Kontrol Ağı (IFCN)’nın Direktörü Baybars Örsek sadece İngilizce olarak kullanılabilen sohbet botunun yakında Hintçe yayınlanacağını söyledi :

Hizmet İngilizce olarak başlatılıyor, ancak Hintçe, Portekizce ve İspanyolca da dahil olmak üzere diğer dillerde de sunulacak. Başka dilleri de dahil etmeye çalışıyoruz.

74 farklı ülkeden profesyonel bilgi denetleyicileri Ocak ayından bu yana çalışıyor ve şu ana kadar 4.000’den fazla sahte COVID-19 bilgisinin yayılmaması ve önüne geçilmesi sağlandı.Poynter aldatmaca veritabanı, sahte aşılar ve mucize tedaviler gibi sahte olan söylentileri, koronavirüsün bir biyolojik olarak yaratıldığını iddia eden komplo teorilerini, COVID-19’un yayılması hakkında yapılan ırkçı söylentileri ve 5G’nin koronavirusa neden olduğu iddialarını içeriyor. Veritabanı her gün güncelleniyor.

Sohbet botuna ayrıca WhatsApp kullanıcılarının yerel bilgi denetleyicilerinin değerlendirmesi için yeni yayılan söylenti ve iddiaları göndermelerine izin veriyor.

Sohbet botunu kullanmak için +1 (727) 2912606 numarasını kişi olarak kaydedip ve ‘Hi’ (Merhaba) diyerek mesaj göndermeniz gerekiyor. Şu anda, yalnızca İngilizce olarak mevcut olan sohbet botu yakında İspanyolca ve Hintçe olarak yayınlanacak.

 

IFCN direktörü Baybars Örsek ek olarak:

Yüz milyonlarca kullanıcı her gün arkadaşları ve aileleriyle iletişim halinde kalmak için WhatsApp’a güveniyor.Kötü niyetli aktörler sahte platformları yaymak, bu tür sıkıntılı zamanlarda başkalarını yanıltmak için her platformu kullandıklarından, Doğruluk Kontrolü Ağı’nın çalışması hiç olmadığı kadar önemlidir.

açıklamalarında bulundu.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir