Warren Buffett’ın Yatırım Stratejisi: Değer Yatırımı

Forbes dergisinin her yıl yayınladığı dünyanın en zenginleri listesinin ilk beşteki yerini on yıllardır koruyan Warren Buffett, 72 milyar dolarlık dev servetinin arkasında yatan yatırım stratejisi: Değer yatırımı.

Buffett ABD’nin Omaha kentinde dünyaya gelen ve 1929 buhranında işini kaybeden bir babanın çocuğudur. Doğduğu yıllarda ve gençliğinde ailesinin durumu hiçte iyi denilemeyecek olan bu çocuk ne yaptı da dünyanın en zengin 4. kişisi olmayı başardı?

Buffett çocukluğundan gelen girişimci bir kişiliğe sahiptir. Fakat Columbia Business Scholl’da tanıştığı Benjamin Graham onun için bir dönüm noktasıdır. Graham sayesinde değer yatırımını ve inceliklerini öğrenen Buffett bu tekniği kullanarak büyük bir servetin sahibi olmuştur.

Değer Yatırımı Nedir?

Benjamin Graham

Değer yatırımı stratejisi birçok kişinin düşündüğünün aksine Warren Buffett değil Benjamin Graham tarafından geliştirilmiştir. Graham’in ortaya attığı bu strateji temelde şirketin bütün somut varlıklarının değeri ile borçları arasındaki farkın belirlenmesine dayalıdır. Yani şirketin dönen ve duran varlıklarını sattıktan sonra borçlarını ödersem bana geriye ne kalır? Sorusunun cevabı bir hisse senedinin değer yatırımı tekniğiyle satın alınıp alınmaması gerektiğini söyler.

Bu soru işaretini cevapladıktan sonra şirketin hisse senedi sayısına böleriz ve hisse senedinin defter değerini buluruz. Eğer bulduğumuz defter değeri, hisse senedinin borsa da işlem gören değerinden daha fazla ise bu hisse senedi satın alınmalıdır. Yani piyasa değeri/defter değeri (PD/DD) oranı düşük olmalıdır.

 

Warren Buffett’ın Değer Yatırımı Stratejisi

Buffett Graham’dan farklı olarak hisse senedinin bugünkü varlıklarının beraberinde gelecekte sağlayacağı kâra da odaklanmıştır. Yani şirketin satılması konusunda ifade edeceği değerin yanında gelecekte sağlayabileceği nakit akımları ile de ilgilenmiştir. Hepinizin bildiği gibi Buffett’ın en büyük yatırımlarından bir tanesi Coco-Cola şirketidir. Bu şirkete yaptığı yatırımın arkasında şu sorular ve cevapları vardır?

  1. Şirketin Pazar payı ne kadar?
  2. Şirket gelecekte varlığını devam ettirebilir mi?
  3. Şirketin pazardaki konumunu gelecekteki konumunu koruyabilir mi?

Sorulardan anlaşıldığı gibi Graham’ın aksine Buffett şirket hakkında geleceğe yönelik soruların cevaplarını arar. Geleceğe yönelik hisse senedi yatırımlarında hisse senedinin gelecekteki değerini tahmin etmek esastır. Buffett hisse senedine yatırım yapmadan önce şu formül devreye girer;

Warren Buffett’ın geliştirdiği değer yatırımı stratejisinde ayrıca dikkat edilmesi gereken noktalar vardır;

  1. Şirketin dağıttığı temettü (Yüksek olmalı)
  2. Hisse senedinin piyasa değeri/defter değeri (PD/DD) oranı (Düşük olmalı)
  3. Fiyat/Kazanç Oranı (Düşük Olmalı)

Warren Buffett bu teknikle sıfırdan milyar dolarlık servetini kazanmış ve dünyanın en zengin insanlarından birisi olmuştur. Ayrıca Buffett dünya tarihinde borsalardan en fazla para kazanan insan olma unvanını korumaktadır.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir