Uzaktan Eğitim Hakkında Görüş

Günümüzde yaşanılan Koronavirüs salgını ile beraber hayatın birçok alanı durma noktasına gelmiştir. Eğitim alanı da durumun içerisindedir. Bu durumda birçok ülkenin de yapmış olduğu uzaktan eğitim ile eğitime devam ediyoruz. Peki ne kadar faydalı? İstenilen düzeyde mi? Bakıldığı zaman birçok farklı görüşü içerisinde barındırıyor. Kimine göre yeterliliği zayıf, kimine göre öğrencilerin okul ve eğitimle bağlarının kopmaması açısından iyi. Ama ne kadar uygulanabilir olduğu ise düşündürücü.

Ülkemizde kullanılmaya  23 Mart 2020 tarihinde Milli eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından ilk ders anlatımıyla başlandı. Fakat ilk hafta bazı aksiliklerle karşılaşıldı. Bu konu da bazı eğitimciler ve veliler tarafından eleştiriyle karşılandı. Alınan tedbirlerle beraber sorunlar çözüme ulaştırılmaya çalışıldı. Fakat öğrenciler bu duruma adapte olmakta zorluk çekti. Bazı illerimizde alt yapı yetersizliği, ders tekrarının yapıldı EBA web sitesine erişemeyen birçok ilimizin olduğunu ve birçok ülke gibi Türkiye’nin de sorun yaşadı. Aynı şekilde uzaktan eğitimin bir parçası olan veliler ise gerekli ortamı hazırlamakta güçlük çekmekteler.

Açıkçası yapılan eğitim kimi görüşlerce yetersiz görülse de koşulların gerektirdiği şekilde bazı adımların atılması gerekliydi. Atılan adımlar genele hitap etmek durumundadır. Öğrenci düzeyi olarak aynı şehir içerisinde bile dağlar kadar fark olabiliyor. Yapılan derslerin ortalama bir düzeye sahip olması gerekmektedir.

Aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık olayını tam anlamıyla temsil etmektedir.

Sınavlarla ilgili olarak neler olacağı ve nelerle karşılaşacağımızı ilerleyen günlerde göreceğiz.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir