Üniversiteye Hazırlık Sürecinde Dikkat Edilmesi Gereken 7 Püf Nokta

 

1-Eksik Konular 

Bir türlü bitmeyen ve sürekli “acaba yetişecek mi ? “ korkusuyla kendini belli eden konular…Mümkün olduğunca eksiklerinizi kapatmaya ve konularınızı bitirmeye çalışın.Konu anlatımları okuyup/dinleyip ardından sorular çözerek pekiştirmek ve denemelerle eksikleri tespit etmek eksik konuların tespitinde ve giderilmesinde önemli olacaktır.

 

 

 

 

2-Denemeler

Denemeleri 2 katagoride incelersek;
a-Standart Denemeler
Standart denemeler hem zamanı kullanabilme hem de sınavda hangi sırayla hangi dersleri çözeceğinizi uygulama ve eksik konularınızı görme şansı verir.Denemeyi çözdükten sonra yanlışlarınıza dönüp bakmak ve denemeyi tamamladığınız süreyi not ederek takibini yapmak zamanla gelişiminizi görmeye ve eksik konularınızı kapatmanıza fayda sağlayacaktır.
b-Bölüm Denemeleri
Bölüm denemeleri eksiğinizin çok olduğu veya zaman sorunu yaşadığınız dersler için hem kısa sürede çözülebilmesi sebebiyle kısa zamanda eksiklerinizi görmeye hem de denemeyi bitirdiğiniz süreleri kaydederek hızlanmanızı takip etmede faydalı olacaktır.

 

 

 

3-Ders Anlatım Videoları
Birçoğunuzun bildiği,belirli platformlarda ders anlatım videoları olan hocalardan ders anlatımları dinleyerek konularınızı pekiştirebilir ve öğrenmeyi dinleyerek daha keyifli hale getirebilirsiniz.

 

 

 

 

4-Eski Yılların Soruları
önceki senelerin sorularını çözmek hem ÖSYM soru tarzlarına ve sınav formatına alışmanızı hem de varsa eksik konularınızın görme ve telafi etme olanağı sağlar.Konularınızı tamamladıktan sonra çözmeniz faydanıza olacaktır.

 

 

5-Motivasyon

Motivasyon,üniversite hazırlık sürecinin olmazsa olmazlarından biridir.Üniversite hazırlık sürecini bir yolculuğa benzetecek olursak bu yolculuktaki yakıtımız motivasyon olacaktır.Peki dışarı bile çıkamıyorken,evde kaldığımız bu günlerde motivasyonumuzu nasıl sağlayacağız?

a-Öncelikle yapmamız gereken şey üniversite hazırlık sürecinde yaptığımız fedakarlıkları hatırlamak ve o fedakarlıkların boşa gitmemesi için kendimize hatırlatma yapmak olacaktır.

bMotivasyon videoları
Gerek hedeflediğiniz alan/meslek gerekse birçok farklı alanda çekilmiş başarı öykülerinden oluşan videolar sizlere hedeflerinizi hatırlatmakta yardımcı olacaktır.
c-Hedef
Hedeflediğimiz meslek/alan ve bu alanı neden hedeflediğimizi hatırlamak motivasyonun temel dayanağı olacaktır.Buna yardımcı olarak da hedeflediğimiz meslek/alan ile ilgili kişileri,haber ve videoları takip etmeniz motivasyonunuzu sağlamada önemli rol üstlenecektir.

 

 

 

6-Ortam Değişikliği
Ders çalışma ortamı;derse odaklanma ve ders çalışma süresinde etkilidir.Evde geçen bu süreçte çalışma ortamının sabit kalması sıkılma ve bıkmaya,çalışma sürelerinde azalmaya sebep olabilir.Çalışma ortamının değiştirilmesi hem odaklanmayı hem de çalışma sürelerini olumlu yönde etkileyecektir.

 

 

7-Uyku düzeni
Uyku,gün içinde öğrenilen bilginin belleğe atıldığı bir süreçtir.Günlük hayatta derslerimiz,kurslarımız ve çalışma tempomuzun yoğunluğuyla bir türlü düzene sokamadığımız uykuyu evde kaldığımız şu süreçte düzene sokmak bir nebze olsun daha kolay olacaktır.Uyku düzenini sağladıktan sonraki önemli nokta ise sabah saatlerini değerlendirmek.Peki neden?İlk sebebi sabah saatlerinin öğrenmeye daha elverişli olması.Tabi ki verimli bir uykudan sonra :). Bir diğer sebep ise günün geri kalanını daha verimli geçirmek.Yani sabah çalıştığımız ders gün içerisinde “bugün hiç çalışmadım ne olacak benim YKS ” sorusu gibi vicdani soruların önüne geçecektir.

 

Unutmayın;hayaller siz onları gerçekleştirene dek sadece hayaller!

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir