Üniversite Yaşantılarını ‘İyi ki’ Hatırlamak

Üniversite genelde bizi mesleğimize hazırlayan, geleceğimizi şekillendiren kurum olarak tanıtılsa da bence hayatımızın en kalıcı anlarının da yaşandığı dönem oluyor. Öğrenci olarak geçirdiğimiz son zamanlar , artan ders yükleri ve bunla beraber artan özgürlük, bunların arasında yaşanan bocalamalar, zoraki gidilen dersler,  sabahlanan kütüphaneler ve bir sürü güzel şey..

Geleceğimiz katkısı olacak ve gülerek hatırlayacağımız, hatta çocuk ve torunlarımıza anlatacağımız anılar yaşamayı hangimiz istemiyoruz ki? İşte dolu dolu geçebilecek üniversite günleri için bazı öneriler:

 • İlk ve en önemli nokta ile başlayalım: güzel arkadaşlıklar Ben geçireceğin anların, yaşayacağın güzel şeylerin dostlar olmadan tadı olmayacağına inanlardanım, hatta bazen iyi dostlar yoksa güzel anlarda yaşanmayabilir diyebilirim.
 • Kendi alanını, ilgini çeken alanları araştırmak, güncel konuları takip etmek, okumalar yapmak, seminerler ve söyleşilere katılmak bunlar kültürel gelişimimize sonsuz destek verebilecek şeyler. Mezun olduğunda, iş hayatında kültürlü bir insan olmanın bize sağlayacağı avantajları bir düşünsene.
 • Üniversiteler genelde çoğu alandan topluluklar barındırıyor, bu toplulukları neden değerlendirmeyelim ki? Topluluklar hem yeni hobiler edinmek için, hem yeni insanlar tanımak ve kaliteli vakit geçirmek için çok güzel bir alan tanıyor. Aynı şekilde sivil toplum kuruluşlarında bulunmak, onlarla çalışmalar yapmak, projelerin bir parçası olmak ve belki ilerideki yaşantınızda sizlere yardımcı olabilecek insanlar tanımak kişisel gelişime katkı sağlar, topluma katkı vermenizi sağlar ve aynı zamanda da öz geçmişte güzel durur 🙂
 • Kampüs içindeki havyanlarla ilgilenmek, onları beslemek ve onlarla dost olmak.
 • Üniversitelerin ve devletin desteği ile hazırlanan erasmus programları, dil pekiştirme, farklı kültürler tanıma, gezmek, görmek ve eğitim açısından harika bir fırsat, neden şansını denemeyesin ki? Biraz iyi ortalama ve yabancı dil sınavından yeterli puanı alıp yurt dışında 6 ay veya 1 yıl eğitim almak, güzel ve hayal değil.
 • Arkadaşlarla yapılabilecek her şey; gezi konser, festival, kamp gibi aklına neler geliyorsa. Evet öğrenciyiz ve tutumlu olmak önemli ama arkadaşlarla yapılan kısa ve iyi planlanmış turlar hatırlanacak en iyi anılardan olabilir. Deneyimlerime dayanarak söylüyorum; onlarla hızla geçen zaman ve yeni yerler keşfetmek paha biçilemez oluyor.
 • Yeni şeyler denemekten korkmayın, belki yeni hobiler edinirsiniz veya kendinize dair farklı bir yönünüzü keşfedersiniz.
 • Farklı farklı masa oyunlarına, Monopoly oynayarak zenginleşmeye, jenga oynayarak dengeyi test etmeye, tabu oynayarak kendini farklı şekillerde anlatmaya, okey, yüzbir , batak gibi oyunları öğrenmeye ve oynamaya hazır olun.
 • Dil öğrenin. Biliyorum bazılarımıza zor gelebiliyor ama artık sadece İngilizce bilmek yetmiyor. Benden söylemesi birden fazla dil bilmek günümüz iş dünyasında önemli bir avantaj sağlıyor.
 • Aşık olun, bazen acı verici olabiliyor, kabul ediyorum ama birini sevmek güzeldir. Hatta  o da seni severse renkler canlanır ve midede kelebekler uçar işte biliyorsunuz. Hem ne demişti İsmet Özel:

 ‘halbuki aşk, başka ne olsundu hayatın mazereti’

 • Kampüs çimlerine veya çim yoksa kantinine oturup diğer dersi beklerken çay kahve eşliğinde muhabbet etmeden üniversite hayatının biteceğine inanmıyorum ama eklemezsem de üzülürdüm.
 • Vize/ final zamanları sınıfta yakın arkadaşlarda sadece selamlaştığın insan kadar arayıp not istemek veya not istenen olmak. İkisinden biri mutlaka yaşanacaktır ama arayan mı aranan mı olacaksınız artık orasını size de zaman gösterecek.
 • Fotokopi için sıra beklemek ve o sırada fotokopicinin gelirini hesaplamak
 • Öğrencilik hayatlarımızın son demlerinde öğrenci indirimlerinden sonuna kadar yararlanmak, müze, tiyatro ve hatta otobüs indirimlerini bile sonuna kadar kullanmak.
 • Ailenizle beraber kalıyorsanız, ailesinden ayrı olanlar her seferinde çok şanslısın diyerek sinirini bozacaktır mutlaka. Aile yanı evet konforludur ama bazı açılardan da dezavantajlı olabilir ya aileden uzaktaysan, yurt ve öğrenci evi gibi büyük bir ikilem arasında kalacaksın ve büyük ihtimalle hangisini seçersen diğeri daha iyi olurdu diye düşüncelere dalacaksın.Öğrenci evi nasılmış dersen;

[ilgiliMakale icerik_id=”1947″]

 • Fırsat buldukça sunumlar yapmak, projelere katılmak, seminer ve söyleşi gibi etkinlikleri düzenleyen ekiplerde yer almak bunlar da iş hayatı için hazırlayıcı ve öğretici deneyimler olabilir.
 • Stajlar yapmak, iş tecrübeleri edinmek, bunlar teoride öğrendiğin bilgileri pratiğe dökmeni ve alanında çalışan insanları tanımanı, çevre edinmeni sağlayacaktır. Bunun için staj fırsatlarını iyi araştırmalısın ve seçimlerini iyi yapmalısın.

Benim aklıma gelenler bunlar ama kısaca söylemem gerekirse üniversitenin sağladığı fırsatları iyi değerlendirmeli, okumalı ve kendini geliştirmelisin. Yapacağın meslek için güzel bir hazırlık yapmayı ve sınavlarını unutmadan eğlenmelisin. İş hayatına atılmadan önce bol bol gülmeli ve bu zamanların tadını çıkarmalısın. O zaman kolay gelsin 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir