Üniversite için Gideceğiniz Şehirde Dikkat Etmeniz Noktalar

ÖSYM Başkanı Halit Aygün Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS), Temel Yeterlilik Testine (TYT) 2 milyon 446 bin 51, Alan Yeterlilik Testine (AYT) 1 milyon 985 bin 689, Yabancı Dil Testine (YDT) ise 134 bin 323 adayın başvurduğunu belirtmişti.  YÖK’ün resmi istatistiğine göre geçen sene lisans programına 409 bin 587 kişi, önlisans programına343 bin 322 kişi, açıköğretim programına ise 150 bin 715 kişi yerleşmiş. Yani geçtiğimiz yıl lisans, önlisans ve açıköğretim programlarının toplam kontenjanı 903 bin 634 kişi idi. Bu yıl da rakamın üç aşağı beş yukarı aynı olması muhtemel.  Sonuç olarak bir milyona yakın arkadaşımız bu sene üniversite öğrenimine başlayacak. Bunların bir kısmı kendi memleketlerinde, ailelerinin yanında kalmayı tercih edecek bir kısmı ise artık ailesinden kopup başka bir şehre yerleşecek. Bu yazı tam da başka şehirde üniversite okumayı düşünenler için biçilmiş kaftan!

İşte üniversite okumak amacıyla gideceğiniz şehirde dikkat etmeniz gereken en önemli noktalar;

1. Şehrin Toplu Taşıma İmkanları

Üniversiteye daha yeni başlayacak olup bir de başka şehir de okumayı düşünüyorsanız önce kendinizi metro, otobüs, dolmuş, metrobüs çilelerine hazırlayın derim. Yaşadığınız şehirde bir noktadan başka bir noktaya ulaşırken ne kadar sürede, kaç para karşılığında ve ne kadar kolaylıkla ulaştığınız çok önemli arkadaşlar. Çünkü büyük ihtimalle bu araçları sık sık kullanacaksınız. Ne olacak ya tutarım okula yakın bir yerden iki göz bir daire demeyin konut sahipleri için evin üniversiteye yakın olması kirasının da pahalı olması demek. Belki ailenizin durumu yeterince iyidir orasını bilemem. Siz yine de işinizi garantiye alın ve tercih edeceğiniz şehrin toplu taşıma hizmetlerinin (metro, metrobüs, tramvay, otobüs, dolmuş vs) ne sıklıkta sefer yaptığını öğrenci abonmanlarının ne kadar olduğunu ve tercih edeceğiniz fakültenin yakınından hangi araçların geçtiğine bir bakın. Kendi tecrübelerimden bahsedecek olursam eğer; Ankara’nın durumu bu konuda çok iyi değil, İstanbul Ankara’ya nazaran daha iyi durumda fakat orada da herkes toplu taşıma kullandığı için koltuk altı kokusundan kaynaklı hafıza kaybı, fazla ayakta kalmaktan kaynaklı bel ağrıları yaşayabilirsiniz. Bu anlamda en iyi şehirlerden birisi Konya, şehir deki önemli noktalar arasında gezinti yapmak için tramvay ideal ve Ankara ve İstanbul’a nazaran kalabalık değil.

Tabi dikkat edeceğiniz tek nokta burası değil hemen karar vermeyin derim.

2. Şehrin Konaklama İmkanları

Çarpık Kentleşme Nedir

Başka bir şehre gidecekseniz düşünmeniz ve hatta acilen halletmeniz gereken en önemli şeylerden birisi kalacak yer arkadaşlar. Şehirdeki hatta fakültenin bulunduğu ilçedeki yurtların yıllık konaklama ücretleri ve dairelerin aylık kiraları oldukça önemli. Tercih yapmadan önce ailenizle oturup iyice araştırmak ve olanakları değerlendirmek gerekiyor. KYK yurtlarında kalmakta bir başka seçenek tabi ama her isteyen KYK yurtlarında kalamıyor bu yurtların kontenjanı oldukça sınırlı.

Bu sebepten dolayı yüzbinlerce öğrencimiz FETÖ denen terör örgütünün yurtlarında eli mahkum kalmak zorunda kaldı. Bu süreçte neler yaşadılar ve şu an durumları ne bilmiyoruz tabi ama siz siz olun kalacağınız yer hakkında ince eleyin sık dokuyun.

Tabi burada tek önemli nokta fiyat değil. Kalacağınız yerin konumu, bulunduğu mahalledeki suçluluk oranları, binanın iç durumu vs. dikkat edilmesi gereken bir sürü nokta var. Eğer benim gibi bir şey olmaz deyip suçluluk oranları çok yüksek bir mahalleden ucuza bir daireye yerleşirseniz evinize hırsız girer yeni bilgisayarınız çalınır, bir de üzerine kışın ortasında yeni ev bulmak zorunda kalırsınız. Kalmayın diye konuşuyoruz yahu!

3. Şehrin Mevsimsel Özellikleri

Erzurum - Atatürk Üniversitesinde Öğrenci Olmak ve Şehrin Sunduğu İmkanlar!

Muhtemelen bu yazıyı okuyan hemen herkes bu konuyu benden daha iyi hatırlıyordur. Türkiye’de aynı anda birçok farklı mevsim yaşanabilir. O gün Antalya’da denize girilebiliyor olması Rizelilerin pencerenin arkasından ellerinde çay bardağı ile yağmuru seyretmeyeceği anlamına gelmez. Diyeceğim şu ki Hatay’da, Adana’da doğup büyüyüp Erzurum’da Üniversite tercih etmeyi düşünüyorsanız bir kez daha düşünün. Sonra Adana’da olsam mangala giderdik burada güneşe hasret kaldık demeyin.

4. Şehrin Sağladığı Sosyal İmkanlar

Paris Gece Hayatı #2020 GÜNCEL Otel Tavsiyeleri

Üniversite öğrencisi olmanın genel tanımında derslere gitmenin, sınavlara gitmenin olduğu kadar sinemaya gitmek, tiyatroya gitmek, eğlenmeye gitmekte vardır. Bunları kaliteli bir şekilde yaşayabilmeniz için üniversitenin bulunduğu şehrin bu olanakları size sağlaması şart. Bazı şehirler bu konuda diğerlerine göre açık ara önde gözüküyor örneğin İstanbul ve İzmir…  Duyduklarımdan yola çıkarak Eskişehir’in de bu konuda iyi bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. Ankara sinema ve tiyatro açısından oldukça iyi eğlence konusunda da yeterince imkan var tabi ki ama öğrenci için biraz pahalı olabiliyor bazen.

 

5. Şehirde Yaşayan Toplumun Kültürel Özellikleri

Kültür nedir? - Eğitim Haberleri

Ülkemiz yapısı gereği çok farklı kültürlere ev sahipliği yapmakta. Tercih edeceğiniz kentte yaşayan yerleşik nüfusun davranış şekilleri, yaşam biçimleri vb. özellikler sizin adapte olamayacağınız kadar farklı olabilir. Örneğin Gaziantepli bir arkadaşım Ankara’nın yemek kültürüne bir türlü alışamadı ve halen sızlanmaya devam ediyor. Bu örnekteki gibi şehirlerin birçok özelliği birbirinden farklıdır ve sizin adapte olma düzeyiniz de şehirden şehire değişiklik gösterecektir. Sonra baba ben burada aç kalıyorum fındık lahmacunu özledim diye ailenizi üzmeyin yüzlerce km uzaktan.

 

Bunların yanında şehrin sağlık imkanları, güvenliği, yeşil alanları ve çevre temizliği gibi noktalarda araştırmanız gereken önemli noktalardır. Bilginize…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir