Tosun Paşa Filmini Hiç Bu Açıdan Görmediniz!

Bir yeşilçam klasiği olan yılların eskitemediği filmlerimizden biri Tosun Paşa’yı hepimiz biliyoruz.

Filmde birbirine düşman iki ailenin arasındaki mücadeleyi izliyoruz. Tellioğulları ve Seferoğulları, Yeşil Vadi’ye sahip olabilmek için mücadele etmektedirler. Daver Bey’in kızı Leyla’nın ortaya çıkmasıyla mücadeleye yeni bir konu eklenir. İki aile de Leyla’yı gelin olarak almak ister.

Herkes Tosun Paşa’dan korkmaktadır. Bu durumu kullanmak isteyen Tellioğulları, kimsenin tanımadığı evlerindeki yardımcıları olan Şaban’ı Tosun Paşa kılığına sokarlar. Çakma Tosun Paşa’nın ortaya çıkmasıyla olaylar gelişir ancak bir süre sonra gerçek Tosun Paşa’nın ortaya çıkması ise her şeyi altüst eder.

Peki ya filmin arka planını? Bu yazımda sizleri alıp 1976’ya götürüp biraz güldürüp hatta biraz da şaşırtmayı amaçlıyorum. Başlayalım mı?

1. Filmin yönetmen koltuğunda Kartal Tibet oturuyor.

Kemal Sunal’ın 20’ye yakın filmini yöneten Kartal Tibeti’in ilk yönetmenlik deneyimi olan Tosun Paşa filmi ile ne kadar da başarılı bir yönetmen olduğunu sizce de gözler önüne sunmuyor mu?

2. Akil Öztuna’nın başına gelen talihsiz kaza …

Tellioğulları’nın reisi Tellioğlu Akil karakterini hatırlayacaksınız. Hani kafasına darbe alıyor ve unutkanlık yaşayan amcamız. Biraz daha yardımcı olalım Tosun Paşa’nın yanı sıra Hababam Sınıfı serisinde yer alan felsefe hocasının ta kendisi.

Filmin çekimleri sırasında Akil Öztuna deveden düşerek hastaneye kaldırılmış ve sonrasında da iç kanama sebebiyle hayatını yitirmiş. Arkasında yatan büyük trajedi ve ortaya çıkan bir eser. Yorum sizin. Sanatçımıza tekrardan rahmet diliyoruz.

3. Yeşil Vadi’ye giden bir yol vardı. Çölde çekilen bir sahne vardı. Orası gerçekten de bir çöl mü?

Çöl sahnelerinin çekimi İstanbul – Kilyos plajında gerçekleştirildi. Plaj ve çöl, harika çekim ile arada fark yok gibi değil mi?

4. Peki ya Yeşil Vadi neresi?

Yeşil Vadi, Kemerburgaz Ağaçlı Köyü sınırları içinde kalan bir alan. Ahhh ahhh yeşil vadi senin için neler yapıldı neler…

5. Tutmayın Küçük Enişteyi!

Boyu yüzünden küçük olmasından dolayı Küçük Enişte lakabı üstüne yapışan eniştemiz evdeki hiyerarşik yapı itibariyle evin en büyük kızıyla evli olup en büyük isimdir.

 

6. Eee gözden daha doğrusu kulaklardan kaçmayan o detay!

Daver Bey’in defterdarı ile yaverinin sesi aynıdır. Sebebi ise çok basit, iki oyuncuyu da ünlü sanatçı Erol Günaydın seslendirmişti.

7. Peki ya filme isim veren Tosun Paşa gerçekten var mı?

Evet var.  Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın oğlu olan Tosun Paşa, Mekke’deki isyanı bastırıp adını duyurmuştu. Kardeşi de İbrahim’di. Yani bizim İbo Paşa.

8. Tosun Paşa olma kriterleri nelerdi?

1- Daha önce kimse görmemiş olacak.

Peki ya Şaban’ı hiç mi görmediler? Sanırım Lütfücümmm hata yapmış. Tutmayın Küçük Enişteyi sahnesini biz filmin başlarında görüyoruz.

BONUS : Filmde Çakma Tosun Paşa’nın Leyla Hanım için söylediği harika şiirini hepimiz hatırlıyoruzdur diye düşünüyorum.

 

“aşk kalbimi yakan bir volkan gibidir,
en sevdiğim tatlı kazandibidir.
leyla sev beni sokma müşküle,
beraber kaşık atalım bir tabak keşküle.”

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir