TOKYO 2020(1)

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirus spor camiasını da etkisi altına aldı. İlk başlarda koronavirusun yoğun olduğu ülkelerde spor organizasyonları süresiz olarak ertelense de pandemi ilan edildikten sonra bu durum uluslararası spor organizasyonlarının da ertelenmesine neden oldu. Tabi bu süreç, 2020 Tokyo yaz olimpiyatlarını da belirsizliğe itmişti.

 

Kısaca olimpiyatlar…

Dünyanın en büyük spor organizasyonu olan olimpiyatlar 4 yılda bir düzenlenir ve daha önce aday olan ülkelerin olimpiyat komitesi tarafından oy birliği ile en çok aldığı ülkede gerçekleştirilir. Olimpiyatların geçmişine de kısaca göz atarsak Eski Yunanda Zeus Tanrısı adına yapılan şenliklerdir. MÖ 776 ya dayanan kökeni Isparta Kralı Likorgos’ un önerisiyle yapılan şenliklerdir ve olimpiyatların başlangıcı olarak kabul edilir. İlk başta koşuların olduğu olimpiyatlara daha sonra disk atma, cirit atma, güreş, boks, uzun atlama gibi branşlarda eklenmiştir. Eskiden Ölülerin ruhunun 8 yılda 1 dirileceği inancından dolayı 8 yılda bir düzenlenmiştir. Ancak daha sonra bu süre 4 yıla indirilmiştir. Oyunlarda başarılı olan sporculara da zeytin dalından yapılmış çelenkler takılmıştır.

Modern olimpiyatların kurucusu Baron Pierre  de Coubertın kabul edilmiştir ve ilk modern Olimpiyatlar ise 1896’da Atina’ da düzenlenmiştir. Böylece olimpiyatlar 4 yılda bir organize edilecek şekilde günümüzde de devam etmektedir.

Tokyo’nun Talihsizliği

Maalesef uçan kuşun güzergahının değişmesine neden olan ve gidişatın belirsiz olmasından olimpiyat oyunları da nasibini aldı. Olimpiyat komitesi ilk başta ertelememek için dirense de çok fazla gelen eleştiri ve koronavirüs salgınının devam etmesinden dolayı Japonya Olimpiyat Komitesi 2021 yılının yaz ayına erteleme kararını verdi. Daha öce 1940 yılında Tokyo’ nun ev sahipliğini yapacağı olimpiyatlar 2.Dünya savasından dolayı iptal edilmişti. 2020 yılında da Tokyo da düzenlenmesi planlanan organizasyon, koronavirüs pandemisinden kaynaklı olarak 2021 yılının yazına ertelenmesinin doğru olacağına karar verildi. Bu şansızlık daha önce 1916 Berlin oyunlarını da etkiledi ve 1.Dünya savasından dolayı olimpiyatlara ara verilmişti.

Peki Ya Sporcular…

Sporseverler olarak bizler bu durumdan üzülsek de sporcuların antrenman ve maç eksikliğinin onları nasıl etkileyeceği ise merak konusu oldu. Sosyal medya üzerinden #evdekal etiketiyle yaptıkları egzersizleri paylaşan sporcuların aynı zamanda bunları takipçileriyle paylaştıklarını gördük. Evde kalmanın psikolojik ve fizyolojik etkilerinden kurtulmanın en etkili yolunun egzersiz olduğunu bir kez daha fark etmiş olduk. Bu süreçten sonra sporcuların hazırlıklarını elbette daha yakından inceleme fırsatımız olacaktır. Ancak bu sene geçmiş yılların organizasyonlarını izlesek de önümüzdeki yıl oldukça keyifli geçeceği aşikar.

 

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir