“Tiny House” Küçük Ev Akımı

Küçük ev akımı olan Tiny House özellikle 2008-2012 Küresel Ekonomik Kriz sırasında batı ülkelerinde gelişmeye başlayan, daha küçük evlerde, daha az masrafla, ve çevreye daha az zarar vererek yaşamak için fikir, mimari çözümler, ürün, ve dayanışma grupları geliştirme yönünde oluşan toplumsal bir harekettir.

Özellikle minimal yaşam tarzını benimseyenlerin tercihi haline gelen bu akım son yıllarda Türkiye’de de yerini almaya başladı. Dünyanın birçok ülkesinde artık insanlar bu küçük evlerde yaşıyorlar. Peki sizce hayatının geri kalanını bu küçücük evlerde sürdürmek mümkün mü?

Küçük Evlerde Yaşam 

Bizler hayatımız boyunca geniş odalara sahip evlerde yaşamaya alışık durumdayız. Hatta birçoğumuz kalabalık ailelerde büyüdük. Fakat hangimiz bahçeli bir evde yaşama şansına sahibiz? Ya da neden daha az masrafla ve doğayla iç içe bir yaşam tarzını tercih etmiyoruz? Eğer taş binalardan ve kabarık faturalardan sıkılmış haldeyseniz bu akım tam da size göre.

‘Tiny house”u benimseyen insanların çoğu sürekli ödenmek zorunda kalınan yüklü kiralardan, insan kalabalığından, elektrik-doğal gaz faturalarından ve şehrin keşmekeşinden bunalmış insanlar.Sonuç olarak, insanlar farklı nedenlerden dolayı tiny house’ları tercih ediyorlar.

[ilgiliMakale icerik_id=”2593″]

Bazı tiny house sahibi, azalan masraftan bahseder, bazıları çevresel nedenlerden dolayı bu akıma yönelir ve bazıları da tamamen benim gibi minimalisttir. Bana göre Tiny house tercih etmemek için tek sebep ayrılamadığın eşyaların olmalı.

Tiny House’a Nasıl Sahip Olabilirim? 

Türkiye’de de bunu aktif olarak yapan ve üreten insanlar olduğunu görebilirsiniz. Herhangi bir arama motoruna ‘Tiny House Türkiye” yazmanız yeterli olacaktır. Ya da kendi evinizi kendiniz de yapabilirsiniz. Hem ekonomik olarak daha uygun hale gelecektir hem de yapı işlerinden keyif alıyorsanız bu işi keyifli hale getireceksinizdir.

Tiny House Çeşitleri

Tiny house‘lar 2 şekilde de kullanılabilir. İlki karavan tarzında tekerlekleri olan lokomotif gibi, ikincisi de görselde görüldüğü gibi taşınmaz biçimde sabit olarak.

Taşınabilir olan evler ise arabanızın arkasına takıp istediğiniz yere taşıyabileceğiniz tarzda olanlardandır. Fakat bu evleri trafiğe çıkarabilmeniz için de karayolları yönetmeliğine göre bir takım trafik kuralları mevcut.

Şu evlerin güzelliğine de bir bakın. Adeta bir görsel şölen sunuyor. Sizler de ortalama 10-30 metrekare arasında değişebilen alanlarda yaşamınızı sürdürebileceğinizi düşünüyor ve doğanın içinde ya da istediğiniz alana taşıyarak dilediğiniz yerde yaşamak istemez misiniz? Harika bir fikir gibi gelmiyor mu? Hem de hayatınızdaki çoğu lüksten taviz vermeden. Kendinize ait bir arsanız varsa veya bir arsa kiralarsanız taşınabilir evinizi buraya park edebilirsiniz, plakalı ve ruhsatlı karavan statüsünde olan ”tiny house’’unuzu.

Maliyeti ne kadar?

Araştırmalarımdan yola çıkarak bir Tiny house’a sahip olmanın maliyeti birçok siteye göre minimum 10 ile 30 bin dolar arasında değişiyor. Hangi malzemeyi kullandığınıza, nelerden feragat ettiğinize, boyutlarına göre tabii ki değişim gösteriyor. Bunun dışında yalnızca evin iskeleti, yani eşyasız ”tiny” evinizin masrafı 100 bin liradan başlayabilir. Eşyalarla beraber 130 bine kadar çıkma ihtimali var. Bu tamamen sizin tercihlerinizle alakalı bir durum. Dilerseniz daha önce de bahsettiğim gibi kendi evinizi kendiniz inşa ederek daha az bir masrafla bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Birçok siteden Tiny House ile ilgili çok tatlı belgesellere, görsellere ve bu evlerde yaşayan ailelerin anlatımıyla kısa videolara ulaşabilirsiniz. Benim size önerim Netflix’te “Tiny House Nations” adlı belgeselidir.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir