The Handmaid’s Tale ( Damızlık Kızın Öyküsü) İzlemeden Önce Bilmeniz Gereken 7 Madde

2017 yılının en çok ses getiren dizisi 8 dalda Emmy ve 2 dalda Altın Küre ödüllü olan “The Handmaid’s Tale“…

Margaret Atwood’ un Damızlık Kızın Öyküsü isimli romanından uyarlanmış olan drama dizisi, Gilead distopyasındaki totaliter toplum hayatını konu alıyor.

Çevresel felaketler, kadınların iş hayatına geçişi ile düşen doğum oranları karşısında nüfus azalmaktadır. Gilead hükümeti ise kadınlara ” iki bacaklı doğurgan kadın” gözüyle bakmaktadır. Kadınların doğurgan ve doğurgan olmayan olarak ayrıştırıldığı dizide erkek egemenliği hüküm sürüyor.

Başrol oyuncularından olan Offred (Elizabeth Moss) son kalan doğurgan kadınlardadır ve bir komutanın evinde çalışmaktadır.  Hizmetçi gözüyle bakılan, hiçbir hakkı olmayan bu kadınların tek görevi dünyaya çocuk getirmeleridir. Peki onlar için hayat bu şekilde nasıl devam edecek? Kimi izleyicinin “ben olsam intihar ederdim” dediği sahnelerde kadınları ayakta tutan sebep ne? Şimdilik 3 sezon 36 bölüm ile Blu TV den seyirciye sunulan dizinin 4. sezon çekimleri olduğu duyurulmuştu. Bizde sizlere bu diziyi izlemeniz için sebepleri 7 madde halinde sıraladık;

  1. Dizi, nüfusun hızlı bir şekilde azalıyor olmasına dikkat çekiyor. Yazar burada, günümüze bir atıfta bulunmak istemiş olabilir.

2. Doğurgan olan ve doğurgan olmayan kadınların ayrıştırılması var. Daha önce kadınlara alt sınıf gözüyle bakılan senaryolar işlenmiş olabilir. Ancak bu dizide kadınlar arasında ayrı bir sınıflandırılma mevcut.

3. Hangi komutanın hizmetçisi ise o komutanın ismini alması ( Fred – Offred ). Bir damızlık hangi komutana hizmet edecekse o komutanın ismi ile hitap edilir. Gilead’dan önceki ismi onlar için artık yoktur.

4. Doğurganlığı konu aldığı için damızlık kadınlar kırmızı renk giyer, doğurgan olmayan komutanın eşleri mavi renk giyer ve Martha adında evde çalışan kadınlar ise yeşil renk kıyafet giyerler.

5. En dikkat çekici kısım ise komutanların damızlıkları hamile bırakacakları sırada komutanların eşleri de yanlarında bulunuyor olmasıdır.

6. Doğan çocuklar mi ? Hayır hayır, tabi ki anneleri damızlıklar değil. Asil (komutan eşleri) çocukların annesidir. Görevini tamamlamış olan damızlıklar ise başka bir komutana hizmet etmek için gönderiliyorlar

7. Muazzam bir senaryo ile izleyiciye sunulan dizide, eğer kurallara karşı gelirseniz sonunuz kaçınılmaz oluyor. Yani ülke yönetimi sadece çoğalmaya amaçlıyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir