Tasarımcı Mı Olmak İstiyorsun? İşte Senin İçin 14 Program!

Tasarım dünyanın her anında çok önemli yetkinliklerden biri olmuştur. Tasarım bazen grafik tasarımı bazen nesne tasarımı bazen de düşünce tasarımı olarak ele alınabilir. Bütün tasarım alanlarında çok ciddi bir özveri gereklidir. Çünkü tasarım yapmak için öncelikle o yapacağınız tasarımı zihninizde kurgulamanız sonra bunu kâğıda ya da bir ekrana geçirmeniz gerekmektedir. Bu süreçlerin sonunda da bir çıktınız olur. Bu çıktının kalitesini sizin düşünce tarzınız, yaşadığınız deneyimler ve bu sanattaki ustalığınız belirler.

Tasarım yapmaya başladığınız ilk 1 sene belki de birbirinden başarısızı çizimler, tasarımlar yapacaksınız unutmayın ki iyi bir tasarımcı olmak için birçok kez denemek, düşünmek, hayal etmek gerekiyor. Başarısızlıklarınız sizi başarıya götürecektir. Sizin yapmanız gereken çok çalışmak, çok hayal etmek ve usanmadan tasarlamaktır. Bu sayede iyi bir tasarımcı olabilirsiniz.

Sizlere tasarımcıların kullandığı ve başarılı olan 14 programdan bahsetmek istiyorum.

 

1- Adobe Illustrator

2- Corel Draw

Bu iki program ile istediğiniz şekilde tasarım yapabilirsiniz. Hem vektör kullanabilir hem de normal tarzda fotoğraflar ile oynama yapabilirsiniz.

3- Adobe Photoshop

4- Photoscape

Tasarım deyince akla gelen en önemli program sanırım Adobe Photoshop’tur. Bir arkadaş grubunda muhabbet ederken ben tasarım yapabiliyorum derseniz direkt size “Photoshop ile aran nasıl?” gibi sorular gelir. Buradan da anladığımız gibi halkımızın en çok bildiği ve en çok kullandığı tasarım uygulaması Adobe Photoshop’tur. Adobe Photoshop’un kuzeni diyebileceğimiz diğer bir uygulama ise Photoscape’tir. Photoscape, ücretsiz bir uygulamadır ve içerisinde çok çeşitli işlemler yapılabilir. Bu iki tasarım programında vektörel işlemler kısıtlı olsa da hayli popüler ve başarılı uygulamalardır.

5- Sketch

Bu tasarım programı web tasarımı için kullanılan başarılı bir tasarım programıdır.

6- Adobe Indesign

Adobe’nin bu tasarım programı daha çok kitap, dergi sayfa tasarımı için kullanılan bir programdır. Bu program ile kitap ve dergi tasarımlarını rahat ve başarılı bir şekilde yapabilirsiniz.

7- Word

8- Publisher

9- Power Point

Bu 3 uygulama Microsoft’un uygulamalarıdır. Ana amaçları tasarım olmasa da tasarım yapmak isteyen, tasarıma başlamak isteyen kişilerin kullanabileceği, komplike olmayan tasarımların yapılabildiği uygulamalardır.

10- After Effects

11- Final Cut

12-Adobe Premier Pro

13- iMovie

Bu 4 uygulama ise video tasarımı yapabileceğiniz değerli uygulamalardır. Bu 4 uygulama ile videolarınızı düzenleyebilir, videolarının üzerinde istediğiniz biçimde oynayabilir ve çeşitli videolar yapabilirsiniz.

14- Canva

Belki de tasarıma başlamayı düşünen hatta tasarımda orta düzeyde olsa profesyonelleşmek isteyen herkesin kullanması gereken bir web sitesi. Ücretsiz bir şekilde kayıt olabilir ve birçok tasarım yapabilirsiniz. Tasarımlarımı daha da geliştirmek istiyorum derseniz de pro sürümünü satın alıp harika tasarımlar yapabilirsiniz.

 

Sizlere önerdiğim bu uygulamaların bazıları ücretsiz bazıları ise ücretlidir. Tasarım yapmak için zamanınızın yanında biraz paranızı da vermelisiniz. Fakat siz çalıştıkça, iyi tasarımlar yaptıkça gelişecek ve para kazanmaya başlayacaksınız. O yüzden ilk baştaki harcadığınız paralar sizi korkutmasın.

Başarılı olmanız dileğimle…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir