Tarihin Yasaklı Sporu Golf

Golfun ilk yazılı kaynağı Kuzey Hollandalı denizciler tarafından oynanan “Colf” isimli oyundan bahseden 1297 tarihli belge olarak kabul edilirken, bir çok otorite 1457 yılında Kral II. James tarafından onaylanan “yasak bildirisi”ni ilk yazılı belge olarak görmektedir.  Dakika bir gol bir tarihte anıldığı ilk belge dahi yasak bildirisi!

Halk arasında yuvarlak taşların, kalın sopalar yardımıyla deliklere sokulmasıyla oynanan bir oyun, kısa sürede birçok kişinin beğenisini kazanır. Bu oyun, “chole” ismiyle anılmaktadır.

Ne var ki; hızla gelişen ve yayılan bu spor, 1457 yılında II. James yönetimindeki İskoç Parlamentosu tarafından, askeri faaliyetleri engellediği gerekçesiyle yasaklanır ve bu yasak İskoçya ile İngiltere arasında 1502’de imzalanan Glasgow Antlaşması’na kadar 45 sene boyunca sürer.

II. James tarafından yasaklanan golf, farklı havası ve doğa sporu olma özellikleriyle IV. James’in ilgisini çeker. Genç kral bu oyunu daha rahat oynamak için kendisine özel bir ekipman hazırlatır ve tarihte “ilk golf ekipmanına sahip olan kişi” olarak yerini alır.

1567 yılında zamanın İskoç Kraliçesi Mary, o güne kadar erkeklerin oynadığı bu oyunun büyüsüne kapılır ve tarihteki “ilk kadın golfçü” olma unvanını kazanır.

İkinci yasak 1600’lü yıllara girilirken gelir. Kilisenin baskısıyla golfun pazar günleri oynanması yasaklanır.

Bunun gerekçesi ise ilginçtir: “Halk pazar günlerini kilise yerine, golf sahasında geçiriyor.”

Neyse ki golf İskoç Kralı VI. James sayesinde kısa bir süre sonra, 1618’de yeniden eski özgürlüğüne kavuşur.

II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesi her şeyi altüst eder. Kauçuğun pahalanması ve askeri kaynaklara yapılan harcamalar, golf toplarının fiyatlarını inanılmaz rakamlara ulaştırır ve Amerikan Hükümeti, 1942 yılında golf malzemelerinin üretimini lüks ve gereksiz olduğu gerekçesiyle savaş bitene kadar yasaklar.

1951 yılında, oyununun baştan sona gözden geçirilmiş ve yeniden düzenlenmiş kuralları dünyaya duyurulur.

BONUS: Yeni kurallar hedefine kısa sürede ulaşır ve golfun “tek gözlü” efsanevi oyuncusu Tommy Armour’un yazdığı “How to Play Your Best Golf All the Time” basılır basılmaz “en çok satan kitaplar” listesine girer.

[ilgiliVideo icerik_id=”3178″]

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir