Taranamayan Saç Sendromu mu?

ilk kez 1973 yılında tanılanmış bir sendrom. Aradan geçen zamanda yaklaşık 100 çocukta daha aynı sendroma rastlandı. Ancak saçları taranamayan insanların tamamı doktorlara başvurmadığı için gerçek sayı muhtemelen çok daha fazla ama bilinmiyor.

Geçmişte taranmayan saç sendromuna sebep olan etkenler bilinmiyordu. Ancak bazı ailelerde daha sık rastlanması sorunun temelinde genetik etkenlerin yer aldığını düşündürüyordu.

Yakın zamanlarda Dr. Buket Basmanav ve arkadaşlarının American Journal of Human Genetics’te yayımladıkları araştırma sonuçları, üç ayrı genin taranmayan saç sendromuyla ilişkili olduğunu gösteriyor.

On bir çocuktan alınan genler üzerinde yapılan analizlerin sonuçlarına göre PADI3, TGM3 ve TCHH adı verilen üç genin herhangi birisinin bile işlevini tam olarak yerine getirememesi durumunda taranmayan saç sendromu ortaya çıkıyor.

Aynı zamanda bu hastalığın Albert Einstein‘da da olduğuna dair söylentiler var. Dünya üzerinde birkaç çocuğu etkileyen bu sendrom, saç köklerinin tuhaf bir şekilde uzamasına sebep oluyor. Sonuç olarak da saç genellikle kuru, genellikle açık beyaz ve baş edilmesi zor bir şekilde uzuyor.

(Kaynak : Bilim Genç – Tübitak)

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir