Stephen King Romanlarından Uyarlanmış 10 En Dikkat Çekici Film

Stephen King hayranları için en iyi uyarlama filmlerini sizinle paylaşalım dedik.

 

10) Oyun (IMDB: 6,6)

Stephen King’in “Aynı” adlı romanından uyarlama filmde, Jessie ve Gerald ıssız bir göl kenarına hafta sonunu geçirmek için gider. Tatili biraz eğlenceli hale getirmek isteyen çift bir oyun oynar. Bir anda kalp krizi geçiren Gerald ölür ve Jessie yatağa kelepçelidir. Gölde ıssız bir yerde kelepçeli…

 

9) Gizli Pencere (IMDB: 6,6)

Başarılı gerilim yazarı olan Mort Rainey karısını başka bir adamla gördüğünde ruhsal bir çöküntü yaşamaya başlar. Yeni romanıyla ilgilenen Rainey, New York’un ıssız bir bölgesinde bir kulübede yaşamaktadır. Bir gün kapısını çalan gizemli adam John Shooter tarafından romanını çalmakla suçlanır. Gerçekten romanını çalmış mıydı? Gerilim ve gizem dolu bir film sizleri bekliyor.

 

8) O (IMDB: 7,3)

Film küçük bir kasabada küçük bir çoğun kaybolmasıyla başlıyor. Çocuğun abisi ve arkadaşları bu gizemi çözmek isterken ürkütücü palyaço şeklinde olan ve kişinin korkularına göre şekil değiştiren Pennywise ile yolları kesişiyor. Peki sizin korkularınız neler, onlara karşı ne kadar dayanabilirsiniz?

 

7) Doktor Uyku (IMDB: 7,3)

Cinnet filmini izleyenler şimdiden heyecanlanmıştır. Danny, çocukluğunda çok büyük travmalar yaşamıştır. Bu nedenle başka bir yere yerleşmeye karar verip bir iş bulur. Parlama yeteneği olan Danny bir bakım evinde son anları olanlara yardım etmektedir. Bu zaman içerisinde Abra Stone adlı bir kız ile psişik bağ kurar. Abra bir gün True Knot adında bir topluluk fark eder. Bu topluluk parlayanların parıltı buharıyla yarı ölümsüz oluyorlarmış. Abra ve Danny onları durdurmak için beraber hareket edeceklerdir. Danny eski şeytanlarla yüz yüze geldiğinde neler olacak merak ediyoruz.

 

6) Günah Tohumu (IMDB: 7,4)

Baskıcı bir annesi olan Carrie White topluma adapte olamamış bir genç kızımız. Olgunlaşmaya adım atan Carrie okulda yaşadığı travma sonrası bazı özel yetenekleri olduğunu fark edecektir. Çevresindekiler ona üzülerek yardım etmek isterler. Hatta okul balosuna bir erkek davet eder. Ama baloda olacaklar…

 

5) Ölüm Kitabı (IMDB: 7,8)

Paul Sheldon popüler bir yazardır. Serinin son romanında kahramanı Misery Chastain’i öldürür. Şans işte Paul kaza geçirip kazadan sağ kurtularak Annie Wilkes tarafından bulunur ve bakılır. Wilkes onun sıkı hayranlarından biridir ve başrole inanılmaz bağlıdır. Son kitabı okuyup Chastain’in öldüğünü öğrenince Paul’u bacağından feci şekilde yaralayıp yatağa hapseder. Neden mi? Kendine yepyeni bir roman yazması için, yazar olmakta zor iş.

 

4) Benimle Kal (IMDB: 8,1)

Stephen King’in “Aynı” adlı romanından alıntılanmıştır. Bir grup çocuğun beraber kayıp ceset aradığı filmde bu yolda nasıl maceralar yaşadıkları anlatılıyor. Ben bir cesedin peşine düşmezdim. İzleyelim…

 

3) Cinnet (IMDB: 8,4)

Yazar olan Jack Torrance’ın kışın bakımını üstlendiği Overlook Oteli’ne ailesiyle taşınmasıyla gerçekleşen olağanüstü olaylar Jack’in oğlunu etkilemeye başlar. Geçmiş herkesi etkileyecektir en çokta Jack onlar tarafından ele geçirilecek ve kar fırtınasında mahsur kalan aile bu olaylar karşısında dehşet verici anlar yaşayacaktır. Filmi iyice gerginleştiren müzikler, kamera açıları ve en önemlisi duvar kağıtlarını es geçmemek gerek.

 

2) Yeşil Yol (IMDB: 8,6)

Şüphesiz içimizi burkan ve gözyaşlarımızı tutamadığımız filmde bir hapishane görevlisi ve bir mahkumun öyküsü anlatılır. Paul Edgecomb idama mahkum edilmiş mahkumları son yolculuklarına uğurlamak için görevlidir ve şimdiye kadar birçok mahkumu idam etmiştir. Yeni idam edilecek mahkum John Coffey isimli mahkum iri adam korkutucu görünse de içinde bambaşka saf bir ruhtur. Daha fazla duygulanmadan filme geçelim.

 

1) Esaretin Bedeli (IMDB: 9,3)

Andy ve Red hapishanenin dışında bir hayat düşler. Andy dışarıda bir dünya olduğu hakkında umutlu konuşmalar yapar. İyimser banker Andy karısı ve karısının sevgilisini öldürmekten ömür boyu hapsedilmiştir. Bu umdun yok olduğu hapishanede Andy kendisine bir yol arkadaşı bulacaktır Red…

 

İyi seyirler…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir