Sporda Cinsiyet Eşitliği İçin Atılan Adımlar: Kathrine Switzer

Sporda Cinsiyet Eşitliği İçin Atılan Adımlar: Kathrine Switzer

Kathrine Switzer, 70 yıllık bir maratonlardaki erkek hakimiyetini yıkmak için koşan, sonuçları ve zorlukları göze alarak kadınlarında maratonlarda yer alması için çaba harcayan bir kadın.

Kathrine, 5 Ocak 1947 yılında Almanya’ da doğmuş.çocukluk yıllarından itibaren koşu ile ilgilenmiş fakat aslında hokey takımına girme hayalleri varmış. Zaman geçtikçe koşmanın onu güçlendirdiğini ve geliştirdiğini hissetmiş. Üniversite yıllarında da bu tutkusu azalmadan devam etmiş.  Syracuse Üniversitesi gazetecilik bölümüne devam ederken antrenör Briggs ile tanışır. O yıllarda artık kendini göstermek istiyordu ve bunu Boston Maratonu’nda yapmak istiyordu. Bunu antrenörüne açtığında ise kadınların bu maratonda koşamayacağı cevabını almıştı. O dönemlerde kadınların maratona katılımlarının yanlış olduğu, üreme organlarına veya fiziklerine zarar vereceği, daha az kadın olacağı şeklinde bazı inançlar vardı. Bunu Kathrine yıllar sonra şöyle dile getiriyor;

“Bir kadının 800 metre ya da daha uzun koşması cinsiyetsizleştirici, kadınlıktan çıkarıcı geliyordu. Kadınların rahimlerinin düşeceğinden, bacaklarının irileşeceğinden, hatta gövdelerinin kıllanacağından korkuyorlardı! Oysa koşmak beni güçlü ve özgür hissettiriyordu, yapmak istiyordum ve yaptım…”

 Maraton kadınların katılımına açık değildi fakat Kathrine maddeleri incelediğinde katılımlarının yasak olduğunu fakat katılmayı başaran bir kadının men edileceği yönünde bir madde yoktur. Kathrine Switzer, formu K. Switzer  ismi ile doldurur ve buradan kadın olduğunu düşünmedikleri için yarışa kabul edilir, 261 numara olarak yarışa katılır.

Yarışa antrenörü Briggs ve erkek arkadaşı ile katılır. Kathrine yarış günü havanın da yağmurlu olmasından yaralanıp, kapüşonunu takar, üzerindeki bol sweatin de yardımı ile başlangıç çizgisinde de dikkat çekmeyerek koşmaya başlar. İlk başlarda sakin devam eden yarışın devamında Kathrine’nin saçları açılır ve kadın olduğu fark edilir.  O sırada yetkililerden Jock Semple, büyük bir hiddetle yarışın ortasına girip, Kathrine’nin kıyafetini çekiştirmeye ve üzerindeki 261 yazılı numarasını çıkartmaya çalıştı. Bunun üzerine araya Antrenör Briggs araya karışıp onu çıkarmaya çalışsa da yeterli olamayınca, Kathrine’nin yanında koşmakta olan erkek arkadaşsı biraz kaba kuvvet zoru ile onu uzaklaştırmayı başarıyor. Bu olanları Kathrine şöyle açıklıyor;

Ağlıyordum. Olayların, erkek arkadaşımın hakeme vuracağı noktaya gelmesi beni dehşete düşürmüştü. Gerçekten korkmuş ve mahcup olmuştumFakat bu mahcubiyet kısa süre sonra büyük bir kızgınlığa dönüştü. O sayede kararlı bir şekilde bitiş çizgisine kadar gidebildim.”

 

Kathrine yoluna devam ediyor fakat Semple yine onu durdurmak veya dikkatini dağıtmaya çalışıyor, ona bağırıyordu. Öncesinde tepkisiz kalan diğer koşucular ise tepki veriyor ve Kathrine destek oluyordu.  Kathrine her şeye rağmen yarışı bitirdi. Bu ülkede ses getiren bir durumdu.  Bir kadın koşmuş ve sağlık sorunu yaşamamıştı, bu diğer kadınların da ona destek olmasını sağladı. Kathrine maratondan 5 sene sonrasına 1972 yılında kadınların da yarışa resmi olarak katılma hakkı almasına öncülük etti.

Kathrine sonrasında 30 farklı maratonda koşmuş ve 1974 yılında birincilik de kazanmıştır. Son koşusu ise ilkinden tam 50 yıl sonrasında Boston Maratonu oldu, arkasında yoğun bir destekle beraber ve 261 numara ile. Şimdilerde ise bir yazar ve tv yorumcusu olarak karşımıza çıkıyor.

Son olarak ise Boston Maratonu sırasında aklından geçenleri şöyle anlatıyro:

Yarış sırasında büyüdüm ben. Boston Maratonu’na genç bir kız olarak başladım, yol boyunca büyüdüm, sonlarına geldiğimde olgun bir kadındım. 32. km civarında, bu koşuyu bitirdikten sonra daha iyi bir sporcu olmak için çabalamaya ve başka kadın sporculara da benim yaşadığım güçlülük ve özgürlük duygularını hissetmeleri için öncü olmaya karar verdim. Bitiş çizgisini geçtiğimde, ‘Yaşasın başardım’, demek yerine ‘Yaşasın bir hayat planım var! ‘ diyordum.”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir