Sosyal Medya Düzenlemesi, TBMM’de Kabul Edilerek Yasalaştı

1 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sosyal medyaya yönelik sert açıklamalarıyla gündeme gelen sosyal medya düzenlemesi, daha sonra yapılan çalışmalar ile kamuoyuna açıklanmıştı. Geçtiğimiz hafta TBMM Adalet Komisyonu tarafından kabul edilen düzenleme, 28 Temmuz Salı günü meclise taşındı.

TBMM’de Ak Parti ve MHP vekillerinin oyları ile kabul edilen sosyal medya yasası, ülkemizde 1 milyondan fazla kullanıcısı olan sosyal medya şirketlerini “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlıyor. Yasaya göre her sosyal ağ sağlayıcısı, Türkiye’de en az 1 temsilci belirlemek, eğer bu temsilci gerçek bir kişiyse Türk vatandaşı olmak zorunda.

Sosyal medya yasasında neler var?

Türkiye’de sosyal medyaya ilişkin yeni bir hukuki tanımlama: Sosyal ağ sağlayıcı Ülkemizde 1 milyondan daha fazla kullanıcısı olan yabancı platformlar “sosyal ağ sağlayıcı” olarak tanımlanacak.Her sosyal ağ sağlayıcısının Türkiye’de bir temsilciliği ve temsilcisi bulunacak. Temsilci gerçek ya da tüzel kişi olabilecek, ancak gerçek kişi olacaksa Türk vatandaşı olma zorunluluğu bulunacak.

Türkiye’de temsilci bulundurmayan şirketlere 5 maddelik yaptırım süreci

Ülkemizde temsilci bulundurmayan şirketlere, bulundurmadıkları süre boyunca sırasıyla aşağıdaki cezalar verilecek. İlk etapta temsilci bulundurulmaz ise 1-10 milyon TL idari para cezası,10 gün içinde bulundurulmazsa 30 milyon TL idari para cezası, 3 ay süre boyunca Türkiye’deki reklam çalışmalarını durdurma cezası, Son aşamanın birinci adımında %50 bant genişliği daraltma cezası, İkinci adımda ise %90 bant genişlği daraltma cezası Bant genişliği daraltma cezası alan şirketler, 4 saat içinde kararı uygulamak zorundalar.

Kullanıcılar, mahkemeye gitmeden kişilik haklarının ihlalleriyle ilgili başvuru yapabilecekler

Sosyal ağ sağlayıcısı olan şirket, yapılan başvurulara 48 saat içerisinde dönüş yapmak zorunda. 48 saat içerisinde dönüş yapmayan şirketlere 5 milyon TL para cezasıCezai yaptırım yerine getirilmezse 10 milyon TL para cezası Hukuka aykırı olan ve mahkeme tarafından bildirilen içerik kaldırılmaz ise doğacak maddi zararları sosyal ağ sağlayıcı şirketler karşılayacak.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir