PlayStation 5 Fiyatı Dudak Uçuklatacak

 

Oyun severlerin uzun süredir beklediği gün geldi çattı. PlayStation5… Bir çoğunun duvarlara çentik atarak gün saydığını biliyorduk. 🙂 Sony’nin de bizi bir sevgili edasıyla bekletmesi üzerine tuz biber oldu…

Oyun konsolu deyince akla ilk gelen PES ve FIFA çekişmesi gelir. Lakin bundan öncesi de var ki oyun salonlarında günümüzde sıradan hale gelen PS4’ün ilk çıktığı zamanlarda PES&FIFA çekişmesine PS3 ile PS4’ü de ekleyelim. Aynı markanın olmasına rağmen PS3’ü PS4’e tercih edenler de azımsanmayacak kadar fazlaydı. Ancak PS4, farklı tasarımı ve grafik kalitesiyle modern dünyada hanesine puan yazdırarak PS5 beklentisini de arttırmıştı. Öyle de oldu ki 7 sene gibi uzun bir sürenin ardından çıkışını duyurduğu PS5 artık valizini toplayıp piyasaya girmeye hazırlanıyor.

 Kaç Para Ulan bir PS5?…

Gel gelelim Türkiye şartlarında bu eşsiz sevdanın bedeli ne olacak sorusuna. Malum kur farkı ve üzerine eklenen vergilerle hayallerimizi süslemeye devam edecek gibi görünse de bu işe bedeli ne olursa olsun evini arabasını satıp parasını basacak teknomanyakları tanıyorum.

ABD’de $500 civarında olması beklenen fiyatın aynı zamanda diğer konsolları da aşağı çekeceği düşünülüyor. Tabii ki bu fiyat ABD satış fiyatı ve firmaların kâr marjı ve vergileri eklenmiş hali. Türkiye’ye giriş fiyatının ise $450 bandında olması bekleniyor. Yani ortalama olarak 3100 TL’ye tekabül etmekte. Bitti mi?… Bitmedi… %50’lik bir Gümrük Vergisi eklenecek ve 4600 TL civarına yükselecek. Sonrasında %18’lik bir Katma Değer Vergisi ile 5400 TL oldu. %20’lik Özel Tüketim Vergisi ile 6500 TL daha sonrasında %1 Kültür Bakanlığı payı ve televizyon alırken aşina olduğumuz %10’luk TRT payı ile 7200 olur daha da aşağısı olmaz. Gelişini kurtarmıyor malesef. Olsa biliyorsun sen yabancı değilsin. 🙂 Bu fiyat da ayağın alışsın diye hani…

 Amaaaa şöyle bir durum var ki;

30 Eylül sonrasında beklenen vergi indirimi olursa, %50 olan gümrük vergisi de %20 bandına düşerse, üzerine bir de Dollar kuru gerilerse, Milli takım da Euro2020’den zaferle dönerse… Neyse şimdiki durumda %50’den %20’ye düşen Gümrük Vergisi mevcut fiyatı 6350 liraya kadar düşürebilecek.

Ancak bu fiyat satış öncesi maliyet fiyatı. Üzerine rekabet piyasasında kâr marjını da eklenince az çok fiyatlar gün yüzüne çıkacaktır. Teknoloji devi mağazaların bu rekabetle yüksek olmayan kârlar ile sürümden kazanması da biz takipçilerini bilhassa mutlu edecektir. Umarız herkesin bu zevki tatmasının önü bir şekilde açılır. İyi günler efendim :))))

 

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir