PLANDEMİC: Youtube, Facebook ve Twitter Komplo Teori Videosunun Peşinde

Facebook, YouTube ve diğer teknoloji platformları, koronavirüs salgını hakkında komplo teorilerini destekleyen ve yanlış bilgiler içeren ‘Plandemic’ adlı viral bir videoyu kaldırmak için uğraşıyor.

Sosyal medyada “Plandemic” olarak isimlendirilen ve geniş yankı uyandıran yaklaşık 26 dakika süren videoda tartışmalı eski tıbbi araştırmacı Judy Mikovits, korona virüsü küresel salgınıyla ilgili komplo teorilerini tekrarlıyor.

İnternet üzerinde silinmesine rağmen tekrar tekrar yeniden yüklenen videoyla başa çıkmak için sosyal medya ve video platformları büyük mücadele veriyor.26 dakikalık video esas olarak, aşılama karşıtlığını ve pandemi ile ilgili diğer bilimsel olmayan ve asılsız iddiaları destekleyen iddialardan oluşuyor.

Videoda yer alan aşı karşıtı aktivist Mikovits’e göre maske takmak sizi hasta yapabilir, çünkü maskeler sizi kendi “yeniden aktifleştirilmiş koronavirüslerinize” maruz bırakıyor.Mikovits’in iddiaları,COVID-19‘a neden olan virüsü taşımanız halinde başkalarını korumak için herkesin maske takması gerektiğini söyleyen ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin açıklamalarıyla uyuşmuyor.

Maske, Virüs, Salgın, Corona, Hastalık, Covid-19

Bir Facebook yetkilisi, yaptığı açıklamada “Maske takmanın sizi hasta edeceğini söylemek, zarara yol açabilir. Bu nedenle videoyu kaldırıyoruz,” dedi.

Videodaki bir başka iddiaya ise korona virüsünden kaynaklanan ölümlerin olması gerektiğinden fazla olmasının nedeni, doktorların ulusal sağlık programından para alabilmek için hastalarının virüs yüzünden öldüğünü söylemeleri. Buna karşın ABD’deki ölüm sayılarının büyütüldüğüne dair bir kanıt bulunamadı.

Mikovits, Video’da ayrıca, koronavirüsün aşılardan kar elde etmeye çalışan bir grup insan tarafından yapılan bir komplo olarak tanımlıyor ve aşılarla ilgili endişelerini dile getiriyor. Amerika’da şimdiye kadar grip aşısı almış olan herkese ‘bilgi verilmeden koronavirüs enjekte edildiğini’ söylüyor.

YouTube, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “COVID-19 için tıbbi olarak asılsız teşhis tavsiyesi” içeren videoları kaldıracağını ifade etti ancak Plandemic videoları, sosyal medya istatistik aracı BuzzSumo’ya göre Pazartesi ve Salı günleri itibariyle YouTube üzerinde 4,7 milyon kez izlendi.

Twitter, kullanıcıların #PlagueOfCorruption ve #Plandemicmovie hashtaglerini kullanmalarını engellediğini, ancak hizmetinde yayınlanan videonun içinden alınan daha kısa bir klipteki içeriğin ‘COVID-19 sahte bilgilerine karşı politikasını’ ihlal etmediğini söyledi.

Şu anda sosyal medya ve video platformları, pandemi ile ilgili zararlı içerik ve yanlış bilgilendirme konusunda Dünya Sağlık Örgütü ve dünyadaki diğer sağlık otoritelerinin baskısı altında bulunuyor.

Yapılan çalışmalara rağmen Plandemic videolarının Facebook dahil farklı platformlarda ortaya çıkmaya devam ettiği gözleniyor.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir