Pentagon UFO Videolarını Doğruladı,Türk Uzmanlar Yorumladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Amerikan donanması pilotları tarafından çekilen üç UFO (Tanımlanamayan Uçan Nesne) videosunu yayımladı.Daha önceden ‘son derece gizli’ olarak adlandırılan videolar, içerisinde hassas bilgi barındırmadığı gerekçesiyle halka açıldı.

Pentagon, daha önce sızdırılan bu görüntüleri, ‘videoların gerçek olup olmadığı ve videoda daha başka şeyler olduğuna ilişkin yanlış anlamaları ortadan kaldırmak için” halka açık olarak yayımladığını duyurdu.

Pentagon, internet sitesinde bu videoların “açıklanamayan hava fenomenlerini” yansıttığını belirtti.

Videolar çok daha önceden ortaya çıkmıştı :

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, ABD Donanması’na ait pilotların karşılaştığı görüntüleri resmi bir şekilde yayınlamış olsa da videoların çok daha öncesine ait olduğu biliniyordu.Videoların 2004 ve 2015‘te pilotların eğitimi sırasında çekildiği açıklanmıştı.

Hâlihazırda ABD Donanması’nın UFO bildirimleri için yayımlanmış bir genelgesi bulunuyor.

Konu hakkında Demokrat Partili eski Senato Başkanı Harry Reid, Twitter mesajında bu videoların bu alandaki “Araştırma ve malzemelerin çok küçük bir bölümünü yansıttığını” söyledi.


Bu haberlere ilişkin Türk Astronomi Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İbrahim Küçük de açıklamalarda bulundu.

‘İnsan dışındaki öteki canlılardır diyebileceğimiz bir veri henüz bulunmamaktadır’

Söz konusu görüntülerin geçen yıl da yayınlandığını belirten Küçük, “Bu tür haberler rutin hale gelen UFO iddialarıdır. İnsanoğlunun kendisi dışında varlıklara olan merakı bilinmeyen cisimler olarak adlandırdığımız UFO’lara karşı merak duygusunu her zaman körüklemiştir. Ancak bilimsel olarak bunlar insan dışındaki öteki canlılardır diyebileceğimiz bir veri henüz bulunmamaktadır. ABD Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan görüntüler de, yeni değildir, geçen yıl da yayınlanmıştır. Ancak bu görüntülerde tanımlanamayan uzay cisimleri yer almaktadır diyebilmek ve olaya bilimsel yaklaşabilmek için elimizde kaydedildiği iddia edilen ham görüntülerin olması gerekir.” şeklinde ifade etti.


Görüntüler hakkında TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir ve İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Doç. Dr. Hasan Esenoğlu da yorum yaptı. İki Türk uzman, ‘uzaylı‘ iddialarına temkinli yaklaşılması gerektiğini belirtti. Uzmanlara göre donanma pilotlarının görev sırasında kayda aldıkları görüntülerde yer alan cisimler uzaylılara ait değil.

‘Başka gezegenlerden dünyaya gelmiş canlılar olamaz’

202804-pentagon-ufo.jpg

Uçak kameraları ve havada hareket sırasında alınmış görüntüler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sacit Özdemir, “Fakat bu görüntülerden ne olduğunu söylemek imkansız. Yani adı gibi UFO, tanımlanamayan uçan cisim gerçekten. Fakat uzaylılarla hiçbir alakası olamaz. Başka gezegenlerden, başka yıldızlardan dünyaya gelmiş canlılar olamaz, veyahut onların araçları olamaz. Bu tür yorumlar yapmak çok yanlış olur” dedi.

Görüntüdeki cisim ve cisimlerin insansız hava araçları, meteoroloji balonu veya farklı tür hava araçları olabileceğini söyleyen Prof. Dr. Özdemir, “Yani sonuçta yine insanlığın ürettiği bir cisim aslında orada görülen. Veya bir kısmı belki montajlanmış, kamera hileleri dahi olabilir. Bunları hemen uzaylılarla ilişkilendirmek büyük hata. O açıdan bunu kabul etmemiz mümkün değil. En azından bu görüntü ve kayıtlara bakarak bunlar uzaylı, uzaydan gelmiş canlıların araçları demek büyük bir yanlış olur” dedi.

‘Amaç gündem değiştirmek olabilir’

Görüntülerin kamuoyunun gündemini değiştirmek amaçlı yayınlanmış olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Özdemir, “Ayrıca bu görüntülerin montajlanıp montajlanmadığı, yani üzerine herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığının da uzmanlar tarafından incelenmesi gerekiyor. Belki bazı kısımlarının gerçek olmadığı da ortaya çıkabilir. Uzaylılarla hiçbir ilgisi alakası olamaz” dedi.


‘Herhangi bir yaşama dair bir şey söylemek çok zor’

Doç. Dr. Hasan Esenoğlu ise görüntünün uzaylılara ait olduğunu söylemek için bizzat görmek gerektiğini belirterek, şöyle konuştu:

“Görünmeyen bir virüs dünyayı nasıl etkiliyor biliyoruz. Görüntüdeki cisim uzaylılarla ilgili olsa, etkisi koronavirüsü de geçerdi. Çünkü görünüyor. O yüzden bunun UFO ya da uzaylı olduğunu söyleyemeyiz. Bilimi fena halde zorlar. Ama ne olduğuna dair elimizde bir veri yok. Gördüğüm kadarıyla dünya atmosferinin dışında gökyüzüne gönderilen onbinlerce nesne var. Onlardan olabilir, uydu veya zaman içinde enerjisi bitmiş olanların serbest kalanlarından olabilir. Buna benzer çok sayıda olgu var uzayda, çıplak gözle görülecek kadar da bunların sayısı arttı. İnsanın ilgisini çekiyor ama tanımlanamayan birer cisim olarak tanımlayabiliriz. Herhangi bir yaşama dair bir şey söylemek çok zor.”

 

Kaynaklar :1,2

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir