Pamuk Şekeri Seviyorsun. Peki ya Tanıyor musun?

Avustralya’da “peri ipeği”, İngiltere’de ve Yeni Zelanda’da “şeker ipeği” olarak da biline nam-ı değer PAMUK ŞEKER!

Çocukluğumuzun vazgeçilmezi olan ki benim için öyleydi (hala da öyle diyebilirim) pamuk şeker nedir nasıl yapılır hiç düşündünüz mü? Ya da hangi dahiyane bir zeka bunu keşfetti? Sizinde aklınıza takılmışsa haydi beraber o renkli bulutları keşfe çıkalım.

Tarihçesiyle başlayalım!

Birçok kişi pamuk şekerinin 19.yy’da ortaya çıktığını zanneder. Ama aslında şekeri tel tel yaparak kullanmak 1400’lü yıllarda başlayan bir akımdır. İlk başlarda bir tava içerisinde eritilen şekeri ince metal çubuklarla çırpıp çekerek ince iplikler haline getirdiklerini ve daha sonra bunu kurutarak eğlencelik şeker olarak kullandıklarını biliyoruz. 18.yy’da şekerleme imalathaneleri ipliksi hale getirilmiş bu tür şekerlerle tatlılar ve süslemeler yapıyorlardı. Avrupalılar arasında herkes tarafından beğenilen bu tür süslemeler zamanla süs olmanın dışında ipliksi şekerleme olarak da tüketilmeye başlamıştır.

Pamuk şekerin ilk varoluşu 1400’lü yıllara denk gelse de dünya piyasasına ilk çıkışı Paris Exposition (Paris sergisi) olmuştur.

1904 St. Lous Uluslararası Fuar’ında Morrison ve Wharton bir kutusu 25 sent’e “Perili İpek” diye adlandırdıkları ilk pamuk şekeri satmışlardır. O zamanlar “Dönen Şeker” ve “Perili İpek” olarak adlandırılan bu şekerleme, 1920’li yıllarda Amerika’da yeni bir isimle anılmaya başlamıştır bu hâlen dünyanın her yerinde bilinen adıyla kullanılan “Cotton Candy” yani “Pamuk Şeker”den başkası değildir.

Pamuk şekeri ilk üreten dört faklı kişi Thomas Patton, Josef Delarose Lascoux, Jhon C. Wharton ve William Morrison’dır.

Peki ya bu Pamuk Şeker makinesini kim icat etti derdiniz? – Bir dişçi!

Louisiana New Orleans’tan bir dişçi olan William Morrison, 1921’de  pamuk şekeri makinesini icat etti. Morrison, 1897 yılında pastacı dostu John C. Wharton ile bir araya geldi ve ikili, Electronic Candy Machine(elektronik şeker makinesi) adlı bir cihaz geliştirip patentini aldılar. Şekeri önce eriten ve hava yardımıyla küçük deliklerden dışarı atan, sonra da tekrar katılaştıran bu sistem ile, daha önceleri elle yapılabilen, fazla yaygın olmayan ve hatta bir çeşit lüks sayılabilecek olan bu şekerlemenin seri üretiminin temelleri atılmış oldu.

1970’lerde, ürünü yapan ve paketleyen otomatik bir pamuk şekeri makinesi oluşturuldu.

Peki Nasıl Yapılır Bu Pamuk Şeker?

Küçüklüğümden hatırladığım kadarıyla pamuk şekerci bir araçla gelirdi. Görselini hemen ekliyorum.

Evet evet bu araç. Bana hep çok ilginç gelmişti. İçine bir yerlerden şeker dökerdi ve elindeki çubuğu kazan gibi hazneye koyardı ve şekerler bir anda bulutlar gibi oluverirdi. Şimdi o küçük şeker tanelerinin nasıl da pamuk gibi aynı bulutları andıran o mükemmel şekle gelişini ele alalım. Resmen çocukluğumun sihirbazları pamuk şekerci amcalar keşke tekrardan sihir yapsanız da pamuk şeker yesek!

Pamuk şeker yalnızca bir miktar şeker ve gıda boyasından oluşmaktadır . Pamuk şekerin makinesinin ortasın da pamuk şekerin ve gıda boyasının konulduğu ve yüksek hızla motor yardımıyla dönen bir bölümü vardır. Bu bölümün altın da tüp yardımıyla şekerlerin eritilip, santrifüj etkisiyle bölümün etrafın da ince delikli süzgeçten dışarı şeker atılırken, bölümün dışın da attığı o karışım soğuyarak pamuk lifleri halin de şekil alarak tekrar katı bir hale dönüşür ve tahtadan yapılmış çubuk sayesin de pamuk şeker haline gelmiş olur.

Kısacası Pamuk şeker bükülmüş şekerin tam olarak kendisidir.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir