Oyun Dünyasında Yeni Bir Devir: RTX’li Minecraft

Son 10 yıldır yükselişe geçen bilgisayar oyunları COVİD-19 başladığından beri daha da değer kazandı. Birçok insanın evde kaldığı bu dönemde, birçok kişi zamanlarını bilgisayarda oynayarak geçiriyor. Şüphesiz PC oyunlarına olan ilginin artmasının nedenleri arasında konsollara karşı bilgisayar donanımlarının güçlenmesi ve oyun çeşitliğinin daha fazla olması yatıyor.

NVIDIA, 2019 yılında hızlandırılmış ışın izleme teknolojisini (Ray Tracing) ilk destekleyen “GeForce RTX” markalı grafik kartlarıyla oyun gerçekçiliğine büyük bir destek sağladı.Bugün, NVIDIA’nın geçen hafta Windows 10’da yayınladığı RTX desteğine sahip bir Minecraft beta sürümü hakkında konuşmak istiyorum. Bu durum, ışın izleme teknolojisinin (Ray Tracing) popülerliğinin artacağını gösterecek gibi görünüyor.

Ray Tracing (Işın İzleme) Nedir ?

Ray tracing yani ışın izleme, ışık ve gölge efektlerini daha iyi render etmek(çözümlemek) anlamına geliyor. Bu teknikle birlikte grafik motorları sahne içindeki ışıkları nesnelerden özneye yansırken takip ediyorlar ve nasıl hareket edeceklerini hesaplıyorlar. Işın izleme ile de ortaya çok daha gerçekçi gölgeler, yansımalar ve ışık kırılmaları çıkıyor.

Aslına bakarsanız Real-time ray tracing tekniği uzun süredir vardı ve yaygın olarak filmlerin – TV dizilerinin CGI sahnelerinde kullanılıyordu. Fakat ışın izleme teknolojisi çok fazla işlem gücü gerektirdiği için oyunlarda gerçek zamanlı olarak kullanmak mümkün olmuyordu. Nvidia’nın yeni RTX platformu sayesinde ise artık ışın izleme teknolojisi oyunlarda gerçek zamanlı şekilde karşımıza çıkacak ve sıradan oyuncuların da evlerine girecek.

Ekleyeceğim başka bir şey, ışın izleme, geliştiricilerin ve sanatçıların günümüz oyunlarının çoğunda “kaba kuvvet” efektleri yaratma süresini azaltmasını sağlayacak.

Windows 10’da RTX’li Minecraft

Işın izleme, çeşitli firmaların çok sayıda oyunu için çok önemli hale geldi. Minecraft da bu oyunların arasındakini yerini almayı ihmal etmiyor. Minecraft, 8-15 yaşındaki kardeşlerinizin, akrabalarınızın daha önce en az 1 defa oynadığından emin olduğum inanılmaz derecede popüler bir oyun. Daha önce Minecraft’ın desteklenmeyen bazı ışın izleme modları vardı, ancak sosyal medyada takip ettiğim kullanıcılar çok fazla buga sahip olduğunu söylüyorlardı.

Şimdi ise NVIDIA ve Microsoft tarafından desteklenen tamamen ışın izlemeli bir Minecraft var. Oynamak için bir NVIDIA GeForce RTX kartına ihtiyacınız var, eğer bu karta sahip oyunculardan biriyseniz fiziksel tabanlı malzemeler ile NVIDIA’nın DLSS 2.0 desteğiyle tam yol izleme oluşturulmuş bir ortama erişebiliyorlar.

RTX Kapalı :

RTX “Off”


RTX Açık :

RTX “On”

Daha önce Minecraft oynayan biri olarak ilk defa RTX’li Minecraft’ı tecrübe ederken çok garip hissettim. Çok az fark edilen aydınlatma efektleri ve gölgeler yerine, ışın izleme, Minecraft’ı tamamen değiştiriyor ve size çok farklı bir tecrübe yaşatıyor. Minecraft, her köşeyi döndüğünüzde basit ve alçakgönüllü grafiklerden her köşeyi döndüğünüzde gözlerinize inanamayacağınız grafiklerle size çok farklı bir tecrübe yaşatıyor. Işın izlemenin açık olduğu Minecraft’ın her ekran görüntüsü, gerçek bir oyun içi görüntüden ziyade yetenekli bir hayranın özel renderına benziyor.

Minecraft with RTX: The World’s Best Selling Videogame Is Adding Ray Tracing

 

Minecraft’ın sınırsız eğlencesini modern oyunların nefes kesen grafikleriyle birleştirmek mümkün değil gibi gelebilir ama ışın izleme bunu gerçeğe dönüştürecek. Minecraft’taki teknolojinin hemen hemen her örneğinden görebileceğiniz gibi, benim için inanması zor bir şey olan bu etkileyici dönüşüm.

Cihazınız ışın izlemeyi kaldıramasa bile, zaman içinde Nvidia kullanıcıları oyun hakkında yeni haberler alabilirler.Yine de şu an için,sadece en üst düzey bilgisayarlar bu özelliği kaldırabilecek durumdalar.

NVIDIA’nın tek ışın izleme grafik kartlarına sahip olduğu ve kurulu tabanının hızla büyüdüğü göz önüne alındığında, bu teknoloji NVIDIA’ya yarayacak olmalı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir