Öğrenmek İstiyorsan İzle! 10 TEDx Tavsiyesi

21.yüzyılda bilgi akışı çok hızlı olduğu için bireyler her an yeni bilgi almak, eski bilgilerini varsa yenileri ile değiştirmek zorundalar. Bu yüzden de birçok kaynağa başvuruyorlar. Bende sizlere çok sık başvurulan öğrenme kaynağı olan TEDx videolarından bahsedeceğim ve en sevdiğim 10 TEDx konuşmasını sizlerle paylaşacağım.

TED, bilginin paylaşılmaya ve yayılmaya değer olduğu düşünen hiçbir kâr amacı gütmeyen bir organizasyon. İlk defa 1984 yılında bir kongre ile ortaya çıkmıştır. Ülkemizde popülerliği bundan 5 yıl önceye falan dayanıyor. Ülkemizde her sene birçok TED organizasyonu düzenleniyor ve birbirinden renkli, bilgili konuşmacılar sunumlarını yapıyorlar. Bilgiyi yaymada günümüzdeki en popüler araçlardan bir tanesi TED organizasyonları.

Bende yaklaşık 2 yıldır çok ilgili bir TEDx izleyicisiyim. Şu ana kadar yüzlerce TEDx izledim. Bu izlediğim konuşmalardan bazıları beni çok derinden etkiledi bazıları bana çok bilgi verdi tabii ki her organizasyonda olduğu gibi de bazılarını pek sevmedim.

Yazımda size izlediğim yüzlerce TEDx videosu içerisinden en sevdiğim, tekrar tekrar izlediğim 10 TEDx videosunu kısa özetlerle birlikte size aktaracağım.

  • Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok? – Emin Çapa

Emin Çapa’nın eleştirel zihnine belki de ilk adımı atacağınız, onu dinlemeye, izlemeye başlayacağınız harika bir konuşma. Konuşma içerisinde birçok kez güleceksiniz fakat gülerken yaşadığımız durumdan dolayı içiniz kan ağlayacak. Bazı yerleri anlamayacaksınız ve tekrar tekrar izleyeceksiniz. Konuşma bittikten sonra ise kendinize şu soruyu soracaksınız: “Ben Dünyayı Nasıl Değiştirebilirim?”

Emin Çapa’nın bu konuşmasında en sevdiğim sözü ise şu: “Başarı onu arzulayan ve ona hazır olana gelir. Başarı aşk gibidir. Onun peşinden koşmak gerekir.”

 

 

  • Başarının 12 Sihirli Anahtarı – Şerif Kaynar

İlk kez üniversite sınav döneminde izlediğim, izlemekten usanmadığım bir TEDx konuşması. Bu TEDx konuşması sayesinde yaptıklarıma daha da anlam kattım, neler yapmam gerektiğini ya da neler yapmamam gerektiğini daha iyi anladım. Bu konuşmayı belki de 30-40 defa izlemişimdir fakat her seferinde farklı bir madde benim hayal kurmama, yaptıklarımı izlememe sebep oldu. Kesinlikle herkese tavsiye ederim.

Bu 12 sihirli madde ise şöyle;
-Uzlaşma Kültürü

-Satış Becerisi

-Etik Yönetim

-Sıfırdan Başlayabilmek

-Şans Füzeleri

-Sevilen İnsan Olmak

-Network

-Liderlik

-Hayal gücü

-Öğrenme Kabiliyeti

-Cömertlik

-Saygı

 

  • Fikirler Üzerine Mitler – Erhan Erkut

Erhan hocanın enerjisine, bilgisine, deneyimine her zaman çok güveniyorum. Bu TEDx konuşması da insanların Erhan hocayı birazda olsa tanıyabilecekleri ve yeni bilgiler öğrenebilecekleri muazzam bir araç.

Erhan hoca bu konuşmasında fikirlerin aslında ne kadar önemsiz olduğunu önemli olan işi yapmak, girişimcilik olduğunu vurguluyor. Hem komik hem de bilgi dolu olan bu konuşmayı kaçırmayın.

 

 

  • Yeniden Düşünmeye Nasıl Başlayalım? – Dr. B. Serdar Savaş

Harika hikayelerle dolu müthiş keyif alacağınız ve buradaki bilgileri her yerde kullanacağınız bir konuşma. İçerisinde Kızılderililerden tutun, kartallara kadar bir sürü hikâyeleştirilmiş anlatım bulunuyor. Konuşma içerisinde en sevdiğim hikaye ise şu: “Kızılderililer trene binmiş götürülürken, şef durdurun treni demiş. Tren durunca da trenden inip 15-20 dakika dışarıda oturmuş sonra da gelip trene binmiş. Ne oldu diye sormuşlar şefe? Şef de ruhumun bedenimi yakalamasına izin verdim demiş.” Ruhunuzun dinç kalması ve bedeninizi daha kolay yakalaması için bu konuşmayı kesinlikle izlemelisiniz.

 

 

 

  • Geç Kalma, Harekete Geç! – Emre Başkan

“… güzel bir şeye başla. Ama hep güzel olsun. Çünkü her insan ölecek yaşta. Geç kalmayasın…” Emre Başkan konuşmayı bu söz ile açıyor ve konfor alanını anlatmaya devam ediyor. Konfor alanınızdan çıkın ve bu konuşmayı izleyin.

 

 

  • Papağanlar İş Gücü Piyasasını Çözmüş – Ussal Şahbaz

Papağanlar ve iş gücü piyasası arasında akıl almaz bir benzerlik yaratmak… İşte tam da Ussal Şahbaz’a göre. Bu renkli anlatımı kaçırmayın.

 

  • Endüstri 4.0 (D)evrim Yolunda – Ali Rıza Ersoy

İlk defa Ankara Üniversitesinde bir panelde tanıştığım ve çokta bilgili bulduğum Ali Rıza beyin bu konuşması geleceğe kapı aralıyor ve sizlerin farklı bir bakış açısıyla iş hayatına bakmanızı sağlıyor. Geleceği merak edenler için hele ki mühendisler için kaçırılmaması gereken bir sunum.

 

 

  • İtiraz Et, Hayal Kur, İlerle! – Selçuk Şirin

Bu kadar çarpıcı ve aslında oldukça bilgi verici bir başlık varsa acaba içerik nasıl güzeldir? Diye düşünen kişiler için kaçırılmaması gereken bir konuşma. Karşınızda Selçuk Şirin!

 

 

  • Umudun Yarattığı Kurtuluş – Zülfü Livaneli

Livaneli’nin her konuşması, kitabı, şarkısı bende farklı duygular uyandırıyor. Eminim sizlerde de öyledir. Bu konuşma Livaneli’nin diğer konuşmaları gibi eşsiz. Karanlıktan kurtulmak için izlemeniz umuduyla…

 

  • Ya Öyle Değilse? – Levent Ülgen

Onlarca kez dinlediğim hatta onlarca insana dinlettiğim Levent Ülgen’in samimi üslubuyla insanı düşünmeye iten enfes bir TEDx konuşması. Ya Öyle Değilse? 

 

 

KEYİFLİ SEYİRLER

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir