Nerde O Eski Ramazanlar ?

Bilindiği gibi bu sene diğerlerine göre farklı bir ramazan geçireceğiz. Demek ki bu sorunun sırası bize geldi, Nerede o eski ramazanlar? Evet, bizim çocukluğumuzdaki, anne – babalarımızın çocukluğundaki ramazanlar da farklıydı ama bu sene geçen seneden bile farklı bir ramazan olacağı kesin.

Bu sene akşama kadar hazırlık yapılan, büyük masalar kurulan akşamları aileyle akrabalarla açılan oruçlarımız yok. Benim ramazanın en sevdiğim yanlarından biriydi bu, hep beraber bir sofrada sabırsızlıkla beklenen ezan sesi, hep beraber doymak, güle eğlene toplanan masalar..

Geçen sene sahura kadar oturduğumuz, sabah derse gittiğimiz günler, üzerimdeki o okul mutsuzluğu, bu koşullar sabah derlerini  bile özletebiliyor. Arkadaşlarla zoraki gidilen okulda hep beraber oruçlu, bazılarımız açlıktan sinirli, bazılarımız susamış veya bazılarımızın uykulu halleriyle oturulan günler, sonra okuldan çıkıp hep beraber iftar mekanı seçmek,  Ankara’ da olanlar varsa bilir Hamamönü’nde iftar açmayı ve kendine o kalabalıkta yer bulmanın zorluğunu, oradaki çalgıcıları,  ramazan eğlencelerini, yemekten sonra çıkıp oranın kalabalığına karışmayı, neşeyle sohbet edilerek yürünen eve dönüş sokaklarını…

İhtiyacı olanlar için kurulan iftar çadırları, iftara yetişmek için koşa koşa dönülen ev,  sıcak pide, iftar sofrası için yapılan alışveriş hiç farkında değilim bu şeylere bu kadar özlem duyabileceğimin. Ama işte sanırım bazı şeylerin değeri böyle anlaşılıyor, hayat bazen beklemediğimiz anda bir şeyleri bizden alıyor.

Bu ramazanımız evet böyle, evlerimizde ailemizle yapılan iftarlar, karantina günleri, sokağa çıkarken yaşanan tedirginlikle, büyüklerimizden uzakta geçecek ama biliyoruz bu günler de geçecek. Belki bu ramazan böyle bitecek ama umuyoruz ki korona da bitecek ve bayramımız bu sene çifte bayram şeklinde kutlanacak.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir