Neden Bazı İnsanlar Kulaklarını Oynatabiliyor?

Evrimsel süreçte insanoğlu birçok çeşitli mutasyona sahip olarak çok çeşitli şekilde evrimleşmiştir. Bundan 6 milyon yıl önce kuzenlerimiz olan şempanzelerden, bonobolardan ayrılan insanoğlu önceleri açık bir alanda birçok tehlike ile beraber yaşamaktaydı. Bu yüzden de kendini koruması ve buna göre hareket etmesi gerekiyordu. Keskin bir şekilde görebilmeli, iyi bir şekilde algılayabilmeli ve de belki de en önemlisi tehlike oluşturabilecek seslerin farkına varabilmeliydi. Tehlike oluşturabilecek seslerin farkına varabilmesi için kulaklarını o yöne doğru çevirmesi, sesleri iyi bir şekilde algılaması gerekiyordu. Bu yüzden de kulağı zamanla böyle evrimleşmişti.

Kulağını istediği yere doğru (şu an birçok hayvanın yaptığı gibi) çeviriyor ve kulağını aşağı-yukarı oynatabiliyordu. Fakat zaman geçtikçe insanoğlu evlerde yaşamaya ve geçmiş zamana göre çok daha fazla korunmaya başladı. Bu da insanların kulaklarının bu yöne doğru evrimleşmesine sebep oldu. Şu an birçok insan kulağını oynatamıyor, oynatan insanlarda çok kısıtlı hareket ettirebiliyorlar. Bunun sebebi de anladığın üzere evrimsel süreç.

Yani kulağını hiç hareket ettiremeyen insanlar evrimsel süreçte çeşitli mutasyonlarla kulak hareketlerini tamamen kesmişler. Kulaklarını hâlâ biraz da olsa oynatabilen insanların torunları ise muhtemelen kulaklarını oynatamayacaklar.

Bu olaydan da gördüğümüz üzere kulağını oynatmak atalarımızın, tehlikelerden korunmak için gerçekleştirdikleri yöntemlerden bir tanesiymiş. Zamanla azalan tehlikeler sonucunda atalarımız buna uyum sağlamış ve kulak oynatma yetenekleri zaman geçtikçe azalmıştır. Her geçen gün insanların daha rahat yaşaması nedeniyle kulak oynatmak azalacak ve sonunda yok olacaktır. Onun yerine ise yeni adaptasyonlar çıkacak, gelişecek ve onlarda zamanla evrimle birlikte yok olacaktır. 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *