Meslek Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hayatımızı şekillendiren kuşkusuz en önemli seçimlerden biri meslek seçimimizdir. Bu karar neden en mükemmel şekilde alınmasın ki?

Öz farkındalığını geliştir. Öz farkındalık seçimlerimizi etkileyen en önemli kriterlerden biridir. İlgilerin becerilerin yeteneklerin neler? Sen nelerle baş etmekte iyisin? Kendinin farkında olmak seni bu süreçte yanlış tercihten koruyacak önemli bir etkendir. Neler yapmaktan hoşlanırsın? Belki bir elektronik eşyayı kurcalamaktan veya diğer insanlara yardım etmekten hoşlanıyor olabilirsin. Bunların farkında olduğun sürece meslek tercihini yaparken “acaba yanlış mı yapıyorum?” diye korkma.

Mesleki değerlerini keşfet. Hayattan beklentilerin neler? Senin için en önemli şey yapacağın mesleğin saygınlığı mı yoksa maddi kazancı mı? Yoksa rekabetten hoşlanan bir yapın mı var? Aslında tam olarak “ne için” çalışmak istediğini bulmalısın.

Bireysel özelliklerini tanı. Sen nasıl birisin? Mesela Çekingen, sinirli veya sabırlı bir yapın olabilir. Bireysel özelliklerinin seçmek istediğin mesleğe ne kadar uyumlu olduğunun ayrımına varmalısın.

Tüm bunların yanında bilmen gereken en önemli kriterlerden biri de mesleklerdir. Meslekleri iyi tanımak sende sonradan oluşacak hayal kırıklığını engeller. Örneğin Amerikan dizilerinde gösterilen o havalı duruşmaların gerçekte çok farklı olması gibi… Bunu önlemek adına seçmek istediğin mesleklerde çalışan insanlara ulaşabilir veya o bölümü okuyan insanların söylediklerine kulak verebilirsin.

Bu konuda Detbig senin yanında. Hemen forum başlığından soru-cevap kısmına gelip bölümler hakkındaki sorularını yöneltebilirsin! 

1 Comment

  1. Mert 25 Nisan 2020 at 02:44

    Üniversite tercihi için çok faydalı çok teşekkür ederimm

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir