Mandela Etkisi

Mandela Etkisini en basit şekilde açıklamaya çalışırsak doğruluğundan emin olduğunuz bir şeyin aslında yanlış olduğunu görmektir. Mandela Etkisi büyük şeylerden ziyade daha küçük yahut detaylarda kendini gösterir.

Öncelikle neden bu etkinin ismi Mandela ve Mandela kimdir?

 

 

Tam ismi Nelson Mandela Güney Afrika Cumhuriyeti’nin ilk siyahi devlet başkanıdır. 2013 yılında hayata gözlerini yuman Nelson Mandela ölümüyle beraber birçok kafa karışıklığını ve tartışmayı da getirdi.

 

 

 

Çünkü hatırı sayılır sayıdaki insanlar Nelson Mandela’nın 23 Temmuz 1991 yılında hapishanede öldüğünü hatta bunu televizyonda izlediklerini söylediler. İnsanların sözlerinin elle tutulur somut bir veri olmaması insanların tedirginliklerini biraz olsun dindirse de en ürkünç kısım su yüzüne vuruyor. Zamanın popüler kitaplarından biri olan English Alive isimli kitap 1991 yılında yayınladığı sayısında bir bölümünde Nelson Mandela’nın 1991 yılında öldüğünden bahsediyor.

Düşününce popüler ve çok okunan bir kitabın yanlış bir bilgi yayınlaması ne kadar mümkün. Ki bahsedilen kişi eski bir devlet başkanı. Sizce devlet böyle yanlış bir bilginin basılmasına izin verir miydi? Ya da halk?

Göstereceğim 14 Mandela örneği ile sizi biraz şaşırtmaya, düşündürmeye, bildiğiniz doğruların gerçekliliğini sorgulamaya çalıştırmak istiyorum. Fotoğraflara bakmadan önce başlığı okumamızı ve yazan şeyi nasıl hatırladığınızı düşünmenizi bu yazıdan daha iyi vakit geçirerek ayrılmanızı temenni ediyorum. Şimdiden iyi eğlenceler 🙂

       1) Monopoly

Eğer biraz olsun Mandela Etkisini araştırdıysanız büyük ihtimalle ilk gördüğünüz örneklerden biridir. Yine de soralım, popüler kutu oyunlarında biri olan Monopoly’nın maskotu olan yaşlı adamı nasıl hatırlıyorsunuz? Siyah takım elbisesi içerisindeki yaşlı adamı bir gözündeki mercek ile mi yoksa gözlüksüz mü?

  Yaşlı adamın hiçbir zaman gözlüğü olmadı. 

       2) Mickey Mouse

Disney’in kırmızı pantolonlu tatlı faresi. Peki siz Mickey’yi pantolon askılarıyla mı yoksa sadece kırmızı pantolonuyla hatırlıyorsunuz?

Mickey Mouse’un hiçbir zaman pantolon askısı olmadı.

       3) Pikachu

Herkesin bildiği çocukluğumuzun animesi Pokémon’nun başkarakteri Pikachu. Şu an bile insanların konuştuğu bu tatlı anime karakterini nasıl hatırlıyoruz. Sarı kürkü, siyah kulakları ve kırmızı yanakları. Peki ya kuyruğu?

Pikachu’nun kuyruğu sarıydı ve hiçbir zaman da ucu siyah olmadı.

        4) Scooby Doo

Yine herkesin bildiği ve her ne kadar eski tadını vermese de yeni bölümleri yayınlanmaya devam eden bir çizgi film: Scooby Doo. Mandela Etkisinden nasibini alan karakterimiz burada Shaggy. Siz Shaggy’iyi nasıl hatırlıyorsunuz? Boğazındaki adem elmasıyla mı yoksa düz bir boyunla mı?

Shaggy’nin hiçbir zaman adem elması olmadı.

        5) Temel Reis

Bir neslin Trabzonlu sanıp da gerçeği öğrendiğinde hayal kırıklığına uğradığı Temel Reis de bu etkide kendine yer buluyor. Çapa dövmesiyle aklımıza gelen Temel Reis… dövme mi dövmeler mi bir düşünün 🙂

Pek çok insan Temel Reis’in sağ kolunda tek bir dövme taşıdığını iddia etse de aslında hep iki kolunda da dövme vardı.

          6) Looney Tunes

Looney Tunes’in logosunu nasıl hatırlıyorsunuz? “Looney Toones” mi “Looney Tunes” mi?

Evet doğrusu Looney Tunes.

        7) 20th Century Fox

Detayların bizi şaşırttığı bir başka örnek daha.

Küçük bir detay olsa da evet “t” harfinin kenarı kesik. Gördüğümde şaşırdığım örneklerden biri daha.

       8) Volkswagen

Logolarındaki kesik kısımlarıyla bizleri şaşırtmaya sıraya girmiş bir başka örnek daha.

Düşünce bu kesik logoyu ismiyle daha da özleştirmiş.

       9) Ford

Araba markaları bu listeyi doldururken detaylarsa bizi sorgulamaya itmekte.

“F” harfinin kenarındaki detayı ile bizi şaşırtan bir örnek daha.

      10) Gülen İnek

Gülen İnek sizi bir şey anımsatmadıysa La Vache qui rit aklınıza büyük küpeli, kocaman gülümsemeli o kırmızı ineği getirmiştir. Bazılarınız “burnundaki sarı halka” demiştir ama hayır.

        11) Kit Kat

Kit ve Kat kelimeleri arasını boş bu hatırlıyorsunuz yoksa bir tire mi canlanıyor gözünüzde. Eğer canlanıyorsa canlanmasın çünkü öyle bir tire yok 🙂

       12) McDonalds

Bu örnekte aksini söyleyen pek bir insan görülmese de yabancı ülkelerin bazılarında McDonalds’ın yazımının “MacDonalds” olduğunu iddia insanlar var. Yorum sizin.

       13) Coca Cola

Coca ve Cola kelimeleri arasında bir nokta hatırlıyor musunuz yoksa hiçbir şey yok mu diyorsunuz?

iki kelime arasında nokta bulunmaktadır.

       14) Pamuk Prenses

Pek bilinmeyen Mandela örneklerinden biri olan Pamuk Prenses diğer örneklerde olduğu gibi görsel bir farklılık yerine çizgi filmin içinde geçen bir konuşmadaki değişiklikte kendini gösteriyor. En popüler sahnelerinden biri olan cadının sihirli aynasına sorduğu meşhur soru. “Ayna ayna, söyle bana benden güzeli var mı dünyada?” sözü böyle mi hatırlıyorsunuz. O zaman pek çok insan siz de yanıldınız çünkü ilk yayınlanan orijinal Pamuk Prenses çizgi filminde cadı “Ayna, ayna…” demiyor, “Sihirli ayna…” diyor. Aşağıdaki orijinal pamuk prensesin bahsettiğim sahnesini izleyebilirsiniz :))

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir