Londra’da Bulunan Freud Müzesi Sanal Ziyarete Açıldı

Dünya’nın en bilinen ve saygı duyulan psikologlarından, psikanalizin kurucusu Sigmund Freud;  6 Mayıs 1856’da Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Avusturya‘da doğmuştur fakat o 4 yaşındayken ailesi ekonomik sebeplerle Viyana’ya taşındı.

Lisede Fransızca, Latince ve İngilizce’nin yanında kendi çalışmaları ile İbranice, İspanyolca ve İtalyanca da öğrendi. Kendisi Lise zamanlarında Goethe’nin yapıtlarından etkilendi ve Tıp fakültesine gitmeye karar verdi. 1881 yılında Viyana Üniveristesi Tıp Fakültesi mezunu bir doktor oldu. 1883 yılında dönemin ünlü beyin anatomisi ve nöropatoloji uzmanı Dr. Theodor Meynert’in yanında psikiyatri kliniğinde asistan olarak çalıştı. 1884’te kokain üzerine bir inceleme ile görevlendirildi. 1884’te kokainin analjezik özelliklerini keşfetti, anestezik niteliklerini ise sezinledi. 1885’te çalışmalarını tamamladıktan sonra nöropatoloji doçenti olarak atandı ve 1902’de profesör oldu.

Aldığı bursla 1885’te Paris’e gitti, Salpêtriê Hastanesi’nde, Jean Martin Charcot’nun yanında staja başladı. Burada histerinin belirtilerini, hipnotizma ve telkinin etkilerini gözlemledi. Charcot’dan çok etkilendi . 1886’da Paris’ten ayrılarak Berlin’e gitti. Orada ise çocuk nöropatolojisiyle ilgilendi. Viyana’ya dönerek özel hekimliğe başladı.

1886 ekim ayında 4 yıldır nişanlı olduğu Martha Bernays ile evlendi.

1892-1895 yılları arasında Breuer ile ortaklaşa psikonevrozlar ve fobiler hakkında çalışmalar yaptı.Tıp çevreleri ise histeri konulu çalışmaya sıcak bakmadı ve aslında bu eser psikanalizin temeli olarak görülür.

1896 yıllarında babasının vefatı ile beraber bunalım süreci yaşadı ve kendine yönlendi. Yine Breuer ile çalışırken nevrozların temelinde cinselliğin bulunması konusunda ters düştüler ve yolları ayrıldı. Yine o dönemde histeri ve histerinin cinsel etiyoloji hakkındaki konferansı ile skandala imza attı. bu süreç ile Freud giderek yalnızlık içinde kaldı ve bu durum onun iyice çalışmalarına odaklanmasına sebep oldu. bu süreçte kendilerini hastalarına, psikanalize verdi ve Oedipus Kompleksi ve Düşlerin Yorumu olarak iki eser ortaya çıkardı.

Bu yalnızlık dönemlerinden sonra  2 çarşamba Günleri Psikoloji Derneği’ adı ile ilk Freud yandaşları bir araya geldiler. Sonrasında psikanaliz kuramının da ilerlemesi ile yandaşları arttı ve psikanaliz ülke sınırları dışında da duyulmaya başlandı. Zamanla psikanaliz kongrelerine ve psikanaliz üzerine konferanslar arttı. 1908 yılında ise Viyana Psikanaliz Derneği kuruldu. Freud, 1910 – 1920 yıllarında Psikanaliz Üzerine, Bir Paranoya Vakası Özyaşam Öyküsü Üzerine Psikoanalitik Gözlemler: Başkan Screber, Totem ve Tabu, Narsizmin İncelenmesine Giriş, Yas ve Melankoli adlı eserlerini yayınladı.

1923’te çok sevdiği puro yüzünden, kendisine üst çene ve damak kanseri tanısı kondu. İlerleyen yıllarda 33 kez ameliyat oldu fakat yine de puro içmeyi bırakmadı. Sürekli protez takması gerektiğinden dolayı uzun yıllar konuşma ve yemek yeme sıkıntısı çekti.

1938’de Naziler’in Viyana’ya girmesiyle birlikte en küçük çocuğu Anna ile birlikte Avusturya’yı terk etmek zorunda kalarak Londra’ya yerleşti. 1939 yılında 83 yaşında gerçekleşen öümüne dek tedavi ve çalışmalarına burada devam etti.

Freud, ölümüne yakın zamanlarda kişisel hiçbir  belge, anı defteri, mektup bırakmamış, hepsini yakmıştır. Eserleri hariç çalışmaları ve özel hayatı hakkında kaynaklarımızı yakın bir dostu olan İngiliz Psikiyatrist Ernest Jones’un Sigmund Freud’un Yaşamı ve Yapıtları adlı eserinden alıyoruz.

Freud ve ailesi, II. Dünya Savaşı sırasında Avusturya’daki Nazi baskısından kaçarak Londra’daki bu son evlerine yerleştiler. Freud, 23 Eylül 1939’da bu evde hayata veda etti.

Freud’un kızı Anna Freud, Avusturya’daki Nazi baskısından kurtulmak için geldikleri Londra’Daki evlerinde 1982’ye kadar  kaldı ve ölümünden sonra bu evin müze olmasını istedi.  1986 yılında ise Freud Müzesi halka açıldı. Müzede Freud’un terapilerinde kullandığı halı kaplamalı antika koltuk, çalışma odası ve kütüphanesinde bulunan kitapları ve notları, Salvador Dali’nin çizdiği Freud portresi de dahil iki bin eser bulunuyor.

Freud’un  doğum günü olan 6 mayıs tarihinde ise müze sanal ziyaretlere açıldı. sizde müzeyi incelemek isterseniz buraya tıklayınız.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir