Lise Bitti Üniversiteye Girdik. Peki, Sonrası?

Üniversiteyi kazanmak için deli gibi soru çözdünüz, uykusuz kaldınız, sosyal hayatınız masal oldu vs. ama sonunda üniversiteyi kazandınız.

Peki, şimdi ne olacak? Ne yapmayı planlıyorsunuz? Üniversitede sizi neler bekliyor? Üniversite hayatı nasıl olacak? Üniversite nasıl bir yer? Bunlar gibi pek çok soru kafanızda dolanmaya başlayacak.

İşte size bu aşamada aklınıza takılabilecek bazı konularda ipuçları!

  1. Üniversite yerleştirmeleri açıklandıktan sonra eğer imkanınız varsa fakültenizi ve kampüsünüzü görmeye gidin.
  2. İnternet’ten veya eğer varsa tanıdıklarınızdan fakülteniz ve üniversitenizle ilgili bilgiler alın. (Mümkün olduğunca kötü yorumları okumamaya veya dinlememeye çalışın.)
  3. Üniversitenizin yeni gelen öğrenciler için yaptığı “uyum programı”nı kaçırmayın. Çünkü bu programda hem üniversite ve fakültenizi ve size sunduğu imkanları, öğrenci topluluklarını vs. tanıma şansı elde ediyor hem de sizinle birlikte üniversiteye başlayan öğrencilerle tanışıyor ve ve arkadaş ortamınız için ilk adımları atıyorsunuz.
  4. Mutlaka üst dönemden bir tanıdığınız olsun. Bu kişi özellikle sınav haftalarında sizin en yakın arkadaşlarınızdan daha yakın arkadaşınız olacak.
  5. Eğer eğlenceli ve aktif bir üniversite hayatı amaçlıyorsanız topluluklara katılın. Bu, hem sizin arkadaş çevrenizi genişletmenize hem de üniversite hayatınızın daha renkli geçmesine olanak sağlayacak.
  6. Eğer şehir dışında üniversite okuyacaksanız o şehri araştırın ve üniversitede tanıştığınız arkadaşlarınızla beraber şehri keşfedin.
  7. Üniversitenizde ve fakültenizde yapılan etkinliklere ve gezilere katılım sağlamaya çalışın.
  8. Üniversitenin size sağladığı imkanlardan sonuna kadar faydalanın.
  9. Üniversitenin ilk veya ilk iki yılı genellikle rahattır. Ana dersler 3. sınıftan itibaren başladığı için okul bir anda yoğunlaşacaktır. Bu zamana kadar yapmak istediklerinizi yapın. Çünkü sonrasında yapmaya fırsatınız olmayabilir.
  10. Üniversitede olduğunuz için ders çalışmamazlık yapmayın. Çünkü üniversite sınavları biraz çetin olabiliyorlar. Bununla ilgili birçok kişinin (tıp okuyanlar hariç :)) söylediği bir söz vardır: “Vize ve finallere çalıştığım kadar üniversite sınavına çalışsaydım şimdiye tıp okuyor olurdum.”

Üniversite hayatınız için çok heyecanlıysanız ve yapmak istediğiniz birçok şey varsa kendinize bir “üniversitede yapılacaklar listesi” hazırlayabilirsiniz. Bu listeye üniversiteden mezun olana kadar yapmak istediğiniz şeyleri yazarak kendinizi motive edebilirsiniz.

Üniversite hayatınız boyunca farklı yaşam tarzlarına ve düşüncelere sahip insanlarla tanışacak, sürekli farklı deneyimler edinecek; her yıl, her gün, her dakika her anlamda değişeceksiniz. Üniversiteye başladığınız sizle üniversiteden mezun olan siz birbirinden farklı iki insan olacak.

Üniversite, insanın en güzel zamanlarının geçtiği yerdir, derler. Sadece bir kere bu yaşınızda üniversite okuyacaksınız. Bu fırsatı iyi değerlendirin 🙂

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir