Kutup Ayıları, Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

Yapılan yeni bir araştırma, kutup ayılarının iklim değişikliği nedeniyle bu yüzyılın sonuna kadar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını ortaya koydu. Sonuçları Nature Climate Change dergisinde yayınlanan araştırmada, dünyanın en soğuk bölgelerine dağılmış birkaç alt popülasyon hariç tüm kutup ayılarının yaklaşık 80 yıl içerisinde yok olabileceğinden bahsediliyor.

Her biri yaklaşık 800 kilogram ağırlığında olan kutup ayıları, hayatta kalabilmek için buzulları kırarak fok balıklarını avlıyor. Ancak araştırmaya göre iklim değişikliği nedeniyle deniz buzları hızla eriyor ve dolayısıyla kutup ayılarının üzerinde durup avlanabileceği alanlar giderek daralıyor. Yiyecek bulmakta zorlanan kutup ayılarının zorlu kış aylarına dayanması ise giderek daha zor bir hâl alıyor.

Kutup ayıları için aç geçirilen süre her geçen gün artıyor

Colorado Boulder Üniversitesi’ne bağlı Ulusal Kar ve Buz Veri Merkezi verilerine göre, Arktik Okyanusu’nda 1970’lerden bu yana her on yılda bir %13 oranında buz eridi. Eriyen buzullar nedeniyle ayıların fok balığı avlayabilecekleri zaman dilimi giderek daralırken, gözlemlenen 13 kutup ayısı türünden 12’sinin önümüzdeki 80 yılda yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalması bekleniyor.

Araştırmada görev alan bilim insanlarından Steven Amstrup, ayılar için buz yeniden donana ve yeniden avlanmaya başlayana kadar aç geçirilen zamanın her geçen gün uzadığına dikkat çekti. New York Times’ın haberine göre, biri kuzeydoğu Alaska kıyılarında, diğeri Kanada’daki Hudson Körfezi’nde olmak üzere en az iki kutup ayısı popülasyonu deniz buzunun erimesinden zaten etkilendi.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir