KURTULUŞUN ADIDIR 19 MAYIS!

Tarih 19 Mayıs 1919.

Yurdun dört bir yanı düşman işgali altındadır. Türk Milleti, bütün umutlarını yitirmek üzereyken Samsun’da her gün doğan güneşten farklı bir güneş doğmuş yurdumuzu parlak ışıklarıyla aydınlatmaya başlamıştır. İşte bu güneş: Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’tür.

Samsun’a iner inmez ‘‘Ya İstiklal, Ya Ölüm! ’’ diyerek bağımsızlık mücadelemizin ilk adımını atmıştır. Böylelikle Kurtuluş Savaşı fiili olarak bu tarihte başlamıştır. Samsun’dan, Erzurum’a, Sivas’a, Sakarya’ya giderek halkın birlik beraberlik duygusunu uyandırıp, milli egemenlikleri için örgütlenmelerini sağlayıp kadın, erkek, yaşlı, genç demeden dört bir yanda işgalcilere karşı verilen mücadelenin sonunda zafer elde edilmiştir. Bu zafer, milletine inanmış bir lider ve liderine inanmış bir milletin zaferidir. Bu sebeptendir ki kurtuluşun adıdır 19 Mayıs!

Ulu önderimiz için de 19 Mayıs tarihi çok büyük önem sarf etmektedir öyle ki kendisinin, tam bir başyapıt olan eseri Nutuk, ‘‘1919 yılı Mayısın 19. günü Samsun’a çıktım’’ sözleriyle başlar. Ayrıca doğum günüm dediği 19 Mayıs tarihini, bütün ümidini bağladığı gençliğe armağan etmiştir. Bizler bugünkü varlığımızı ve bağımsızlığımızı hiç kuşkusuz ki Samsun’a atılan o ilk adıma borçluyuz. Bu borcu ödemek için vazifemiz türlü zorluklarla kurulan ve biz gençliğe emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetimizin ve istikbalimizin yegâne temeli budur.

Muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda, mevcuttur!

Her yıl çoşkuyla kutladığımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımızı, bu yıl pandemiyle savaş halinde olmamız sebebiyle meydanlarda değil evlerimizde, saat 19:19’da pencelerimizden veya balkonlarımızdan  hep bir ağızdan İstiklal Marşı’mızı okuyarak kutlayacağız. 19:19’da balkonlarda görüşmek üzere 🙂

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir