Koronavirüsün Nadir Görülen Bir Belirtisi Daha Ortaya Çıktı

Tüm dünyayı etkisi alan yeni tip koronavirüs, birçok kişide kuru öksürük, halsizlik, yüksek ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, koku veya tat kaybı ve nefes darlığı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Uzmanlara göreyse virüs için şu anda üç anahtar belirti bulunuyor: Kuru öksürük, yüksek ateş ve koku veya tat kaybı.

Şimdiyse John Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden araştırmacılar, virüsün yalnızca burun ve boğazı değil, aynı zamanda kulak ve kulağın hemen arkasında bulunan kafatasının mastoid kemiğini enfekte edebileceğini tespit etti.

Koronavirüsün işitme kaybı da dahil çeşitli kulak sorunlarına yol açabileceği ortaya çıktı

Yapılan yeni araştırma kapsamında bilim insanları, biri 60’lı yaşlarında erkek, biri yine 60’lı yaşlarında kadın ve diğeri 80’li yaşlarında bir kadın olmak üzere koronavirüsten hayatını kaybeden toplam 3 hastayı inceledi. Yapılan incelemeler sonucunda hastaların orta kulak ve mastoid kemiklerinde virüs olduğu tespit edildi.

John Hopkins Tıp Fakültesi’nde yapılan çalışmada örneklem büyüklüğü çok küçük olsa da daha önceki araştırmalar, koronavirüsün kulak enfeksiyonları veya problemlerine yol açtığına dair bulgular çeşitli bulgular sunmuştu. Bu çalışmadaki sonuçlar ise işitme kaybı da dahil olmak üzere çeşitli kulak sorunlarının koronavirüs belirtisi olabileceğini tekrardan ortaya koydu.

Dr. Katilyn Frazier liderliğindeki araştırmacılar, sonuçları JAMA dergisinde yayınlanan çalışma için “Bu çalışma, SARS-CoV-2 virüsünün orta kulakta ve mastoiddeki varlığını doğrulamaktadır” ifadelerini kullandı.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir