KORONAVİRÜSE İYİ GELDİĞİ İDDİA EDİLEN SUMAĞIN FAYDALARI

Koronavirüsle savaştığımız şu günlerde whatsapp gruplarında, korona virüse iyi geldiği söylenen birçok yiyecek ve içecek adı dolanmakta bunlardan en çok dikkat çekeni ise ”sumak”.

Whatsapp gruplarında dolaşan bir videoda, ‘‘bir kadının rüyasında peygamberi gördüğünü ve peygamberin ona, hastalığı yenmek için sumak suyunun içilmesi gerektiğini söylediğini’’anlatılmakta. Tabiki sumak suyunun korona virüsü yendiğiyle ilgili bilimsel bir çalışma veya kanıt bulunmamaktadır. Sumak, korona virüsü yener mi yenmez mi bilmiyoruz fakat sumağın birçok faydası olduğunu biliyoruz.

Hadi gelin şimdi onlara bir göz atalım;

Kan şekerini düzenler

Bazı çalışmalar, sumağın kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olabileceğini göstermektedir. Aynı zamanda kolestrol ve  obeziteye karşı da iyi geldiği belirtiliyor.

-Güçlü bir antioksidandır

Antioksidanlar vücuda zarar veren serbest radikallerle mücadele içerisinde olurlar. Sumak ise, güçlü antioksidanlara sahiptir.

Mikroplarla mücadele eder

Araştırmalara göre sumak antimikrobiyal bir bitkidir. Yani mikroplarla savaşmak sumağın işi.

-Akciğer enfeksiyonuna neden olan mantarlara karşı savaşır

Yapılan araştırmalarda, sumağın akciğer enfeksiyonuna neden olan mantara karşı da etkili olduğu ortaya çıkmıştır.

– Kemik erimesini azaltabilir

Araştırmalar, sumağın kemik sağlığı üzerindeki etkileri konusunda hala sınırlıdır fakat bir çalışmada umut verici sonuçlar bulunmuştur.

-İdrar söktürücü olarak da kullanılabilir

İdrar oluşumunu arttırarak toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olan bir bitki olduğu gözlenmiştir. Ağrılı ve yanmaya sebep olan idrar iltihabını tedavi için de kullandığı gözükmektedir.

-Kanserle de savaşır

Bazı çalışmalar da görmekteyiz ki sumak bitkisi anti-kanser özelliklere sahiptir.

Kadın hastalıklarının tedavisi için de kullanılmakta

Kadınlarda görülen vajinal akıntı, regl düzensizlikleri , regl ağrıları ve kramplarını tedavi etmede kullanılabilir.

-C vitamini deposu

Sumak çayı içerisinde bulunan C vitamini sebebiyle soğuk algınlığı , grip vb. gibi kış hastalıklarına karşı vücut direncini arttırarak bu hastalıklara karşı savaş açarak koruma sağlar.

-Diş eti problemlerine karşı tedavide de etkili olduğu söylenmekte

Diş eti problemi yaşayan ve ağız kokusundan şikayeti olanlar için sumak suyunun gargara yapılması idealdir. Aynı zamanda ağız içinde enfeksiyon oluşmasını önlediği bilinmektedir.

Gördüğümüz üzere korona virüse karşı ne kadar etkili olduğu bilinmese de  sumak , birçok hastalığın tedavisinde kullanılabilecek şifalı bir bitkidir. Tabiki bu şifalı bitkiyi kullanırken dikkatli olmalıyız çünkü sumağın herkes için tamamıyla güvenli olup olmadığı hakkında maalesef ki yeterli bilgiye sahip değiliz bu sebeple de düzenli kullanım için doktora danışmalıyız. Ayrıca alerjiniz varsa kesinlikle kullanmamalısınız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir