Koronavirüs:Covid-19 Robotların İnsan İşçilerin Yerine Geçmesini ve Yapay Zeka Kullanımını Hızlandıracak Mı ?

62% say robots can be more productive than human workers —V1 study

Salgın bir hastalığın tüm dünyayı etkisine aldığı bugünlerde insanlığın yaşam tarzını ele geçirebilecek olan robotların yükselişini ve yapay zekanın gösterdiği ilerlemeyi unutuyor muyuz ?

Robot işçiler insan işçilerin iyi ya da kötü bir şekilde yerlerini almaya devam ederken Analistler Covid-19 salgınının ‘bu süreci hızlandırabileceğine’ dair değerlendirmede bulunuyorlar.Gelecek bilimci ve robotların önümüzdeki yıllarda ekonomiye yapacağı etkilerle ilgili çalışmalar yaptığı bilinen Martin Ford “İnsanlar genellikle çevreyle etkileşimlerinde insani bir unsur istediklerini söylerler, ancak Covid-19 bunu değiştirdi.” diyor.”Covid-19 tüketici tercihini değiştirecek ve otomotiv sektörü için gerçekten yeni fırsatlar yaratacak. “şeklinde ekliyor.

Amerika‘nın en büyük perakendecisi Walmart, zeminlerini temizlemek için robotları kullanıyor.Güney Kore ise geçtiğimiz günlerde Covid-19 salgınında dağıtılan el dezenfektanlarının dağıtımında ve insanların ateş ölçümlerininin kontrolü için robotları kullanmıştı.

Bunların yanında salgın ile mücadelede paket servisi olan marketler ve restoranlar de robotları daha çok kullanıyor.

Uzmanlar, daha fazla işletme yeniden açıldıkça bu teknolojinin daha fazla benimsenmesini beklediğimizi söylüyor, “Robotların okullarınızı veya ofislerinizi temizlediğini görebilirsiniz.”

Yemek servisi sektörü de sağlık sorunlarından dolayı robot kullanımının artacağı bir diğer alan olarak göze çarpıyor.

Hâlihazırda McDonald‘s gibi fast-food zincirleri robotları aşçı ve sunucu olarak test ediyor.

Amazon ve Walmart tarafından işletilen depolarda olduğu gibi, robotlar verimliliği artırmak için zaten kullanılıyordu. Covid-19 salgını, her iki şirketin de gruplandırma, nakliye ve paketleme için robot kullanımını artırmalarını gerektiğini ortaya koyuyor.

Peki ülkemizde robot sektörü ne durumda ?

Uluslararası Robotik Federasyonu verileri robot nüfus yoğunluğunun (10.000 işçi başına kullanılmakta olan robot sayısı) 50 ortalamaya 7 adetle karşı gelmektedir.Gelişmiş ülkelerde robot nüfus yoğunluğunun 149 olduğu dikkate alınırsa,Türkiye’de bu yoğunluk hayli düşük olduğu anlaşılıyor.

Robots Are Our Friends -- How Artificial Intelligence Is Leveling ...

Yapay Zeka (Artificial Intelligence; A.I.) alanında özellikle son 20 yılda büyük atılımlar gerçekleştirilmiştir. Bunun sonucu olarak günümüzde askeri, sivil ve ticari uygulamalarda karar destek, planlama ve operasyon süreçlerinde yapay zekanın kullanımı artmıştır.

Yapay zeka basit bir ifade ile makine ve/veya yazılım tarafından sergilenen zihinsel süreç işletebilme kabiliyeti olarak tarif edilebilir. Yapay zeka araştırmalarının odağında makine ve/veya yazılımlar tarafından neden-sonuç ilişkisi kurmak, öğrenme, planlama, algılama ve tahmin yürütme kabiliyetlerinin geliştirilmesi bulunmaktadır.

Yapay Zeka, yaklaşmakta olan bir salgını uyarabilir ve bize hazırlanmamız için yeterli zaman verebilir.

Örneğin, küresel bir yapay zeka veritabanı şirketi olan BlueDot, çok sayıda kaynaktan gelen bilgileri analiz etmek ve yüzden fazla bulaşıcı hastalığı izlemek için yapay zeka destekli algoritma, makine öğrenimi ve doğal dil işleme kullanıyor.

31 Aralık 2019’da BlueDot, hem ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) hem de Dünya Sağlık Örgütü (WHO)‘nün bilgisi dahilinde Wuhan‘ı önlemek için müşterilerine bir uyarı gönderdi.Buna karşılık, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 9 Ocak 2020’ye kadar bir bildirim göndermedi.

Gelecekte, Yapay zekanın Sosyal medya verilerini insan davranışlarını ve potansiyel salgınlarını tahmin etmek için bile kullanabileceği düşünülüyor.

Yapay zeka, Bizi yaklaşmakta olan bir salgın hakkında uyarmakla kalmayıp aynı zamanda yeni tedavileri ve aşıları her zamankinden daha hızlı tanımlamamıza, geliştirmemize ve ölçeklendirmemize yardımcı olabilir.

Bir aşı geliştirmenin anahtarı, virüsün genom dizimini hızlı ve verimli bir şekilde yeniden oluşturabilmek ve virüsün bir kopyasını oluşturabilmektir.

Sadece bir ay içinde, Çin‘deki bilim adamları virüsün genom dizisini yeniden yarattı. Bunun ne kadar heyecan verici ve olağanüstü bir gelişme olduğunu değerlendirmek istersek, bilim insanlarının 2003 yılında SARS virüsünün genom dizisini yeniden yaratmaları birkaç ay sürmüştü.Sadece bu değil, Türkiye‘de ve Avustralya‘daki araştırmacılar virüs bulaşmış bir hastadan virüsün laboratuvarda büyütülmüş bir kopyasını oluşturdular.

Son olarak, Yapay zeka; Sağlık çalışanları üzerindeki yükü azaltarak ve hastalara uygun bakım prosedürlerini hatırlatarak salgının yönetilmesine ve ölümlerin en aza indirilmesine yardımcı olabilir.

Doktorlar, hemşireler ve hastane personeli Covid-19 maruziyeti ve bulaşı ile riski altındalar. Bugüne kadar, Dünya’da  binlerce hastane personeline virüs bulaştı. Yapay zeka Bu yükü hafifletmeye yardımcı olabilir. Örneğin, Çin daha hızlı tanı kontrolleri sağlamak için robotları kullanıyor ve Hangzhou şehir ambulanslarına trafikte daha hızlı yardımcı olmaları için yapay zeka öncülük ediyor.

Büyük teknoloji şirketlerine de değinmeden sözümüzü bitirmeyelim.Büyük teknoloji şirketleri de tüm diğer şirketler ve kurumlar gibi yapay zeka kullanımını genişletiyor. Hem Facebook hem de Google, şirketlerin insan içerik moderatörleri belirli şeyleri evden inceleyemediği için daha uygunsuz yayınları kaldırmak için yapay zekaya güveniyor.

COVID-19 salgını çeşitli teknolojilerin kullanım durumlarının yanı sıra hükümetlerin virüsün yayılmasını durdurmak için ellerinden geleni yapma aciliyetini göstermesine rağmen, temel ilkelerin, hakların,hukuk ilkelerinin ve kurallara uymanın dikkate alınması çok önemlidir. Yapay zekanın ve robotik sektörünün pozitif gücü ve potansiyeli gerçektir. Bu zayıflatıcı hastalığın yayılmasını yavaşlatmak için bu savaşta mücadele edenlere yardımcı olabilir. Hayat kurtarmaya yardımcı olabilir. Ancak dikkatli olmalıyız ve yapay zekanın güvenli, etik ve sorumlu kullanımını taahhüt etmeliyiz.

Yapay zeka ve robotik gelişmelerin hayatımızın geliştirilmesi ve daha iyi getirilmesi için gelişmeye devam edeceğine dair kuşkum yok. Bu süreçte gelişmeleri hep beraber takip edeceğiz.Bir sonraki yazılarımızda görüşmek üzere,iyi ve sağlıklı günler diliyorum.

Report shows consumers don't trust artificial intelligence

Kaynakça:

Techrunch, BBC, Forbes, Endüstriotomasyon

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir