Koronavirüs Salgını Sonrası Yeni Çalışma Şekli Nasıl Olacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, ülkemizde de görülmesiyle yeni çalışma şeklini de beraberinde getirdi. Uzaktan çalışma, yarı zamanlı çalışma ve benzeri birçok kavramı duymaya başladık.

Sosyal izalasyonun sağlanabilmesi için ülkemizde de uzaktan çalışma sistemine geçiş yapılarak çalışanların evde kalması sağlandı. Peki şu an uzaktan çalışmaya başladık ancak salgın geçtikten sonra nasıl bir çalışma hayatı bizi bekliyor? Ekonomik gelişmelerde en önemli olaylardan olan Petrol krizini de unutmayalım.

[ilgiliMakale icerik_id=”1119″]

Ülkemizde ofis modelleri gün geçtikçe güncellenmekte ve gelişmiş toplumlardaki modeller benimsenmektedir. Uzaktan çalışma, paylaşımlı ofis, kiralık ofis vb. birçok model aslında günümüzde en çok tercih edilmeye başlanılan ofis modelleri olmuş durumda.  Öncelikle isterseniz bu modellerden biraz bahsedelim. Nedir bu paylaşımlı ofis, sanal ofis veya esnek ofis?

Ofis Türleri:

  1. Hazır Ofisler: Standart bir ofiste ihtiyaç olacak her hizmeti ve daha fazlasını sunmak için tasarlanmış ofis çeşididir.
  2. Sanal Ofis: Daha çok home-office gibi fiziksel bir ofis ortamında çalışmaya ihtiyaç duymayan danışmanlar ve girişimciler gibi profesyonel bir iş yürüten iş sahipleri için hazırlanmış özel bir ofis türüdür.
  3. Coworking Çalışma Alanı: Genelde girişimcilerin, startup’ların ve serbest çalışanların bir arada oldukları ve ortaklaşa kullandıkları bir ofis çeşididir.
  4. Sabit Masa: Paylaşımlı ofis içerisinde bulunan ve size kendi özel alanınızı sunan bir ofis içi çalışma şeklidir.
  5. Toplantı Odaları: İş hangi sektör ile bağlantılı olursa olsun, tekil ya da çoğul müşterilerin hepsiyle özel olarak görüştüğünüz ve profesyonel konular üzerine uzlaştığınız toplantılar düzenlenebilir.
  6. Esnek Ofis: “Kendi cihazını getir!” mantığı ile çalışan hatta sonuçlarından oldukça verim alınan bir ofis türüdür.
  7. Açık Ofis Çalışma Alanları: Her şirket tarafından yaygın olarak kullanılan, kabul görmüş bir ofis türüdür. Çalışanlar arasında herhangi bir duvar veya engel olmadan bir arada çalışmasıdır.
  8. Home-Office: Günümüzde kendini daha çok hissettiren ve yakın bir tarihte ortaya çıkan bir çalışma şeklidir. Çalışanlar mekan kavramının sınırları dışında evden çalışma prensibinde hizmet vermektedir.

Ofis yatırımları günümüzde mekânsal, grup, açık, serbest ve karma düzenli olarak gerçekleştirilmektedir. Covid-19 adı verilen koronavirüs salgını ise ofis yatırımlarını da diğer tüm yatırımlar gibi durdurma noktasına getirmiştir.  Ofisleri kiralayan iş yeri sahipleri uzaktan çalışma sistemine geçtikten sonra mekansal giderlere katlanmıyor, çalışanın zaman kaybından tasarruf etmiş oluyorken kiralama giderlerine katlanmaya devam etmektedir. Ofis ortamında personel giderlerinin home office çalışma prensibine göre daha yüksek olduğu biliniyor. Peki bu durumda işverenler neden daha masraflı bir çalışma şeklini seçsinler?

Bu noktada artık yeni çalışma şekli ortaya çıktığı söyleniyor. Aslında yeni bir çalışma şekli ortaya çıkmıyor. Mevcutta küçük bir kesimin uyguladığı bir çalışma şekli salgın nedeniyle yaygınlaşmaya başladı. Hepsi bu kadar… Toplumlar uzaktan çalışma sistemini daha çok önemsiyor ve daha çok verimli olduğuna inanmaya başlıyor. Kim karşı çıkabilir ki evde bilgisayarının karşısında çalışmanın kötü olduğuna. Sanıyorum ki evden çalışmaya alışmış personelleri iş yerinde tutmak bir hayli zor olacak.

ofis

Bunun yerine iş yeri giderlerini yıllık ödeyen veya satın almış olan şirketler, personelini iş yerine çekebilmek için bazı fedakarlıklar yapacak gibi… Örneğin, haftanın 5 günü yerine 4 gün çalışmak, çalışma saatlerinde iyileştirme veya maaşlarda iyileştirme düşünülebilir. Kim bilir belki de tüm gemiler yakılacak daha yüksek verim alındığına inanılan uzaktan çalışma şeklini tamamen kabullenecekler.

Teknolojinin yaşamımızın her alanına entegre olduğu bir Dünya’da uzaktan çalışmak hiçte uzak gelmiyor…

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir