Kedi Sahiplenecekler Dikkat!

Kedi mi sahiplenmek istiyorsun? Ama bu konuda pek bilgin yok mu? Merak etme kafandaki sorulara yanıt bulacağız.

Mayısın 15’inde bir yaşına girecek olan dünyalar tatlısı bir kıza sahibim. Hemen belirtelim satın almıyoruz sahipleniyoruz. 1.5 aylıkken sahiplendiğim kedim sarman cinsi sokak kedisidir. Şu sıralar küçük bir operasyon geçirdiği için biraz yorgun. Geçirdiği operasyon kısırlaştırma operasyonu ve bu konu hakkında yanlış bilinen doğrular ve doğru bile yanlışları ortadan kaldırmak için veteriner hekimimizin bana aktardıklarını sizlere aktardığım yazımı okumayı unutmayın!

[ilgiliMakale icerik_id=”2578″]

Önemli bir konu lütfen atlamayın. Şimdi gelelim asıl konumuza…

Evettttt biricik patili dostumuzun anne/baba adayı ilk olarak her şey senin için ve patili dostum için harika olsun ve mükemmel bir dostluğunuz olsun temennilerimi iletmek istiyorum.

Ne zaman evcilleştirildikleri tam olarak bilinememekle beraber kedilerle birlikte yaşamak eğlenceli olduğu kadar sorumluluk da getirir bir durum çünkü kendileri çok hassas ve duygusal hayvanlar bilindiğinin aksine nankör değillerdir. Bir kedi sahiplenmeden önce öğrenmenizde fayda olacak birkaç konu bulunuyor. Bilinçli ebeveyn olmak kolay değil tabi. Başlayalım mı?

1. Onları lütfen ciddiye alın.

Onlar sizin süs eşyanız veya peluş oyuncağınız değil. Kediler karakteri olan çok zeki canlılardır. Asla zekalarıyla dalga geçmeyin. Hissettiğiniz ve anlatmak istediğiniz her şeyi anlarlar. Bir husus hakkında karşınıza alın konuşun inan artık dediğinizi yapmaya başlayacaklardır. Onun yanında ne konuştuğunuza ve onunla konuşurken ses tonunuza dikkat etseniz iyi edersiniz çünkü bir kere size kırılırsa o minnoş kalpleri biraz zor affedebilir sizi. Zaten zamanla fark edeceksiniz artık onlar da sizin ailenizin bir parçası haline gelecektir.

2. Yavru kedi mi sahipleneceksin aman dikkat!

Biliyorum yavru kedi sahiplenmek istiyorsun haklısın da seninle iletişim kurmaya ve sana daha çabuk alışacak. Ancak aman dikkat mümkünse anne sütünden ayrılmadan sahiplenmeyin. Gelişimleri için çok ama çok önemli. Ayrıca mama seçimi de çok önemli. lütfen kedinizin yaş aralığına ve durumuna uygun mamalar tercih edin.

3. Kedinizi lütfen YIKAMAYIN!

Kediler bu evrende yaşayan en temiz hayvanlardan biridir. İnanın yıkamak belki de onu temizlemek yerine kirletecek. Aşılarını yaptırıp parazit ilaçlarını verdiyseniz geri kalan temizlik tamamen onun mucizevi dilinden gelir. Evet kediler kendilerini yalayarak temizlerler ve inanın şampuanlardan çok daha iyi bir iş çıkarırlar. Titiz biriyseniz parazit aşılarını yapın ve onun kendisini temizlemesine izin verin. Bu sırada kahvenizi elinize alıp patili dostunuzu seyredebilirsiniz. İnanın çok zevkli.

4. Tuvalet eğitimi

Biliyorum en çok bu konuyu merak ediyorsunuz. Aman hiç merak etmeyin. Sadece kedinize kumunun yerini gösterin ve patisini kuma değdirin yeter gerisi içgüdüsel zaten. Patili dostumuz çok temiz derken şaka yapmıyordum.

5. Temel ihtiyaçları

Mama seçiminden yukarıda bahsettim. Patili dostunuzun özelliklerine göre mama seçmeniz lazım. Kediler ne aç kalmak ister ne de susuz. Mama ve su kabının yerini bir kez gösterin yeterli. Çok zeki hayvanlar ve zekalarıyla sizi şaşırtacaklar inanın.

6. Aşılar

Kedinizi aşı ya da kontrol için düzenli periyotlarla bir veterinere götürecekseniz ki bu patili dostun sağlığı ve sizin sağlığınız için çok mühim. Belirlediğiniz uzmanı mümkün oldukça değiştirmemeye çalışın lütfen çünkü kediler değişimden pek hoşlanmaz. Net hayvanlardır. Ayrıca bu sizin içinizi de rahatlatır.

7. Artık küçük bir çocuğun var unutma!

Kaçıncı katta oturursanız oturun pencerelerinize mutlaka tel ya da sineklik geçirin. Kediler oldukça meraklı hayvanlardır ve her ne kadar zeki olurlarsa olsunlar gördükleri bir kuşun arkasından bu sinek de olabilir uçma eğilimi göstermeleri an meselesidir.

8. Evin bir üyesi

Kediler söylemek istediğiniz her şeyi anlar, hislerinizi hisseder ve paylaşırlar. Bir kedi sahibi olacaksanız onu ailenizin bir parçası olarak görün ve bunu ona hissettirin. Sizi inanın çok sevecek ve bu sevgi tamamen karşılıksız olacak. Siz de karşılık verin ve patili dostunuzu asla ama asla TERK ETMEYİN çünkü o sizi etmezdi bunu unutmayın! Günlük değil ömürlük bir sorumluluk.

9. İhtiyacınız olan ürünlerin küçük bir listesini de sizin için buraya bırakıyorum.

  • Kedi taşıma kabı (İlk zamanla oldukça fazla aşısı var 10 güne bir veteriner hekiminize gideceksiniz.)
  • Kum, Kum Kabı, Kürek
  • Mama
  • Mama ve su kabı
  • Kedi tasması (Bebeklikten alışırlarsa iyi olur. Tasmada dostunuzun adı  ve kaybolma riski durumunda size ulaşılacak bir telefon numarası mutlaka olmalıdır.)

İlk olarak ihtiyaç duyacaklarınız bunlar sonrasını zamanla halledersiniz.

10. Son olarak artık hayatınız daha neşeli ve hareketli olacak.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir