Kedilerin Kısırlaştırılmasında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kısırlaştırma ve kastrasyon, kedinizin üremesini olanaksız hale getiren cerrahi prosedürlerdir. Kısırlaştırma, dişi kedinin yumurtalıklarının çıkarılması ve kastrasyon da, erkek kedinin testislerinin çıkarılmasıdır. Kısırlaştırma, hem erkek hem de dişi kediler için uygulanan prosedürü tanımlamaktadır.

Dünyada inanılmaz derecede büyük bir başı boş kedi popülasyonu vardır. Bunların çoğu barınaklarda ya da sokaklarda kalmakta ve sahiplenilmemeleri durumunda, uyutulmakta ya da travma, açlık veya elementlere maruz kalmaları nedeniyle ölmektedir. Ne kadar da üzücü bu bilgi beni mahvetti ama gerçekler. Keşke hepsine yuva olabilsek.

Çiftleştirmeyi planlamadığınız ve tüm yavru kedilere ev bulmak için kendinize güvenmediğiniz (bir dişi kedi yılda 15-20 yavru dünyaya getirebilmektedir) takdirde, gerçekleştireceğiniz en sorumlu davranış kedinizi kısırlaştırmaktır. Bu sorumluluk altında boğulmak ister misiniz?

Ama o da anne/baba olsun dediğinizi duyar gibiyim çünkü bu tezi ben de çok savundum ama kediler de aile aidiyet duygusu yoktur. Bu bilgi beni derinden etkilemişti ama gerçek bu. Kediler yavrularını korur annelik içgüdüleri elbette vardır ancak bu emzirme faaliyetine kadardır daha sonrasında aralarında ailevi hiçbir bağ kalmaz. Hatta ileride yavruladığı erkek kedi ile bile çiftleşme durumu söz konusu olabilir.

1. Kısırlaşma kanser yaparYANLIŞ

Dişi bir kediniz varsa, kısırlaştırma yumurtalık kanserini imkansız hale getirmekte ve rahim kanseri riskini de çarpıcı bir biçimde azaltmaktadır. Ayrıca kısırlaşma meme kanseri riskinin, ortadan kalkmasını sağlar. Kısırlaştırılmayan hayvanlarda çok yüksek oranda meme kanserleri görülür.

2. Kedim ergenliğini geçirsin, bir yaşını doldursun ya da bir kere doğum yapsın o zaman kısırlaştırayım. – YANLIŞ.

Kısırlaşma cinsel olgunlağa ulaşmadan yapılmalıdır. Ancak bu şekilde amaçlanan faydalara tam olarak ulaşılabilir. Kesinlikle yavru yapmaya ihtiyaçları yoktur.

3. Erkekleri kısırlaştırmaya gerek yoktur. – YANLIŞ.

Yaşadıkları ve yaşattıkları psikolojik sorunların yanında, prostat riski gibi sağlık sorunlarının da oluşmaması için, kısırlaşma gereklidir.

4. Erken yaş kısırlaştırma kedimin büyümesini engeller. – YANLIŞ

Erişkin boy, vücut ağırlığı ve kondisyon açısından hiç bir olumsuz netice alınmamaktadır. Veteriner hekiminize bu konuda güvenin.

5. Kedimin psikolojisi bozulur. -YANLIŞ.

Aksine kısırlaştırılmayan dişi kedilerde östrus döneminde bağırma-inleme, istenmeyen yerlere idrar yapma, agresiflik, evden kaçma girişimleri; erkek kedilerde yine püskürtme tarzında yoğun kokulu idrar yapma, agresiflik, evden kaçma girişimleri görülmektedir. Kısırlaştırılan kedilerde bu istenmeyen davranış bozuklukları görülmemektedir.

6. Kısırlaşan erkeklerde idrar taşları oluşur. -YANLIŞ.

İdrar yollarında oluşan kristallerin kısırlaşmayla hiçbir alakası yoktur. Genetik yatkınlık, yanlış gıdalarla beslenme gibi şeyler bu probleme yol açar. Kısırlaşmayla hiç alakası yoktur. Kısırlaşmamış hayvanlarda da bu problemlere aynı oranda rastlanır.

7. Kısırlaşan hayvanın ömrü kısalır. – YANLIŞ.

Aksine kısırlaşan hayvanlar, daha sağlıklı ve uzun ömürlü olurlar.

8. Kedim kilo alır. – YANLIŞ.

Şişmanlamaya yol açan şey; yanlış beslenme, yaşlanmayla beraber metabolizmanın yavaşlaması, hareketsizlik, çevre koşulları, genetik yatkınlık ve bunun gibi sebeplerdir.

9. Kedim agresifleşir. – YANLIŞ.

Tam tersine kısırlaşan hayvanlar daha sakin ve iyi huylu olurlar. Aksi yönde olanlar için çevresel faktörler, genetik faktörler ve diğer sağlık problemleri irdelenmelidir.

10. Operasyona gerek yok. İlaç da yeterlidir. – YANLIŞ.

Bunun için kullanılan ilaçlar hormon ilaçlarıdır. Mecbur kalınmadıkça kullanılmamalıdır. Uzun süre bu hormonları alan hayvanlarda çok ciddi sağlık problemleri, başta meme tümörlerinde artış olmaktadır. Meme kanseri olan kediniz için daha ciddi operasyonlar gerekebilir.

11. Kısırlaştırılan kediler eskisi gibi oyuncu olmuyormuş, bütün gün uyuyormuş? –   YANLIŞ.

Bu şekilde bir bilimsel veri yok. Tamamen şehir efsanesi.

12. Kedilerimizi kısırlaştırarak onların doğasıyla oynamış olmuyor muyuz? – YANLIŞ.

Eğer kedilerimiz kendi habitatında yaşıyor olsaydı bu önerme doğru olabilirdi. Fakat kediler çok uzun yıllar önce evcilleştirildiği için bir bakıma insana muhtaç yaşam sürmektedir. Başka bir deyişle en temel ihtiyaçları barınma ve yemek insanlar tarafından sağlanmaktadır. Beraber mutlu bir yaşam içinse kısırlaştırma olmazsa olmazdır. Ayrıca sokakta yaşayan dişi kediler hamilelik,doğum ve doğum sonrası süreçlerde büyük sıkıntılar çekmektedir. Keza erkek kedilerde de yoğun çiftleşme isteğinden dolayı istenmeyen kazalar veya lokasyonunu kaybetme gibi bir takım sıkıntılar olmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *