Karşınızda Koronavirüsün Sentetik Klonu

İsviçre’deki Bern Üniversitesi’nden viroloji ve veteriner bakteriyolojiisi alanında çalışma yürüten bilim insanları, koronavirüs klonlarını sentetik DNA’dan yeniden yapılandırmayı başardıklarını açıkladılar.

Koronavirüsün bir klonunu oluşturmak isteyen bilim insanları, ilk olarak koronavirüsün DNA parçalarını maya hücrelerine tanıttılar. Daha sonra doğru bir klon oluşturmak için maya hücreleri ile koronavirüs DNA parçalarını birleştirdiler. Bu bileşimden koronavirüsün genetik bilgilerini saklandığı yapay maya kromozomları oluşturulmuş oldu.

Bilim insanları, yapay kromozomu oluşturduktan sonra enfeksiyöz RNA ve sonrasın katalizör T7 RNA polimeraz kullanarak maya hücreleri olmadan RNA üretti. Elde edilen RNA, sentetik koronavirüsün çoğalabileceği bir hayvan hücresine yerleştirildi ve nihayetinde koronavirüs klonları yaratıldı.

[ilgiliMakale icerik_id=”3078″]

Koronavirüsün sentetik klonlarının oluşturulmasında görev alan Bern Üniversitesi Viroloji ve İmmünoloji Enstitüsü’nden Profesör Volker Thiel, bu yöntemi kullanarak bir hafta içinde koronavirüs klonlarını çoğaltmayı başardıklarını açıkladı.

Üniversitenin Veteriner Bakteriyoloji Enstitüsü’den Profesör Jörg Jores, koronavirüsün sentetik klonlarını oluşturmak için ortaya çıkardıkları bu sistemi diğer virüslerin sentetik klonlarının oluşturulması için optimize ettiklerini açıkladı.

Koronavirüs klonu aşı çalışmalarında kullanılacak.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir