Karantina Günlerinde İstanbul Bienali

İstanbul Bienali, İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 1987 yılından bu yana iki yılda bir şeklinde yapılıyor. Bienalin temel amacı yerli ve yabancı sanatçılar ve sanatseverler arasında köprü oluşturmak, sanatta yeni yönelimlerin incelenmesi ve bir kültür ağı oluşturmak şeklinde özetlenebilir. Bienal sanatçılara, sanat severlere ve öğrencilere sempozyum, konferans, atölye çalışmaları gibi eğitici olanaklar da sunuyor.

İstanbul Bienali, ülkemizdeki en geniş çaplı sanat sergisi olmakla beraber Dünya’nın da değerli sanat sergilerinden biri olarak görülmektedir.  Bienali yerli ve yabancı katılımcı ve takipçisi yıldan yıla artmakta ve İstanbul‘da turizmi de canlandırmaktadır.

Bienallerin detaylarını ve sergilerdeki eserleri merak edenler olursa, sergiler sonrası hazırlanan rehberlerde; sanatçılara, yapılan atölye çalışmalarına, eserlerin incelemelerine, kullanılan mekanlara kadar detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bienal her sene farklı konular ile karşımıza çıkıyor. Tutku ve Dalga, Egokaç- Gelecek Oluşum İçin Egodan Kaçış, Şiirsel Adalet,  Tuzlu Su:Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori gibi örnek isimler sıralayabilirim. En son 2019 yılında  Yedinci Kıta isimli bir bienal, ekolojiyi inceliyor ve sanat ve ekoloji arasında ilişki var mıdır sorusuna cevap arıyor.

Şimdi ise, karantina günlerinde evde kalan film severler için bir film seçkisini erişime açıyor. Daha önce bienalde bulunan 30 sanatçının eserleri,her hafta cuma gününden itibaren iki kısa film şeklinde bizlerle buluşacak.  Bu sanatçılar; Halil Altındere, Francis Alÿs, Volkan Aslan, Ozan Atalan, Alper Aydın, Rossella Biscotti, Kristina Buch, Vajiko Chachkhiani, Jonathas de Andrade, Elmas Deniz, Jonah Freeman & Justin Lowe, Jorge Galindo & Santiago Sierra, Theaster Gates, Suzanne Husky, Pierre Huyghe, Emre Hüner, Rashid Johnson, Armin Linke, Maider López, Basim Magdy, Melvin Moti, Georgie Nettell, Erkan Özgen, Zeyno Pekünlü, Cheng Ran, Mika Rottenberg, Pelin Tan ve Anton Vidokle, Kaari Upson, Adrián Villar Rojas ve Phillip Zach olarak sıralanabilir.

Bienal filmlerine ulaşmak için; Tıklayınız.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir