Kablosuz Elektrik Aktarımı İçin Yeni Bir Metot!

Stanford Üniversitesi‘nden mühendisler, elektriği kablosuz bir şekilde birden çok cihaza göndermek için yeni bir metot gösterdi. Geliştirilen kablosuz elektrik aktarım sistemi, elektriği elektrikli arabalara, robotlara ve drone’lara hareket hâlindeyken gönderebiliyor. Ekip, elektrikli arabaların yoldayken ya da robotlar fabrikadayken gücün aktarılabilmesi için teknolojinin ölçeklendirilmesi gerektiğini söyledi.

Kablosuz güç aktarımının, uçuş hâlindeyken drone’lara da güç iletebilecek potansiyeli bulunuyor. Shanhui Fan ve Sid Assanwaworrarit, geçmişte de objelerin hareket hâlindeyken şarj edilebileceğini göstermişti ancak bu teknoloji, laboratuvar ortamı dışındaki kullanımlarda oldukça verimsizdi. Ekip, gerçekleştirdikleri yeni araştırmanın arabaları ve robotları yeniden şarj etmede gerekli olan pratik ve verimli bir sistem için büyük bir adım olduğunu söyledi.

Kablosuz elektrik aktarımı

Shanhui Fan, hareket hâlindeki elektrikli arabaların şarj edilebilmesi için sistemin ölçeklendirilmesi gerektiğini ifade etti. Fan, ölçeklendirmenin teknolojinin önünde önemli sayılabilecek bir engel olduğuna da inanmadığını söyledi. Fan, bu teknolojinin robotları şarj etmede pratik olarak kullanılabileceğini de dile getirdi.

Kablosuz şarj teknolojisinin ilk önemli adımı, üç yıl önce araştırmacıların alıcının mesafesi değişse dahi elektriği aktarabilecek şarj cihazı geliştirme çalışmalarında atılmıştı. Bu önemli gelişme, mesafe değiştikçe sistemin çalışma frekansını ayarlamasına izin veren geri besleme direnciyle mümkün kılınmıştı. Bu teknolojinin olumsuz yanıysa sistemden geçen elektriğin %10’unu aktarabilmesiydi.

Araştırmacıların geliştirdiği yeni teknolojiyse sistemden geçen elektriği %92’ye kadar aktarabiliyor. Güç aktarım oranında yaşanan bu büyük değişimi mümkün kılan şey, orijinal kuvvetlendiriciyi daha verimli olan mod değiştirme kuvvetlendiricisiyle değiştirmek oldu.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir