İşlevi Büyük Ama Kendisi Küçük Teknoloji

Dünya geliştikçe boyut kavramı ve çalışma alanları da değişim gösteriyor. Günümüz ve gündemimizde büyük yer kaplayan “nano” aslında ne kadar büyük ya da ne kadar küçük?

Milenyumla daha bir revaçta olan bu tanım aslında 1950’li yılların sonlarında bilimsel çalışmalara konu oluyor. Nano, metrenin milyarda bir ölçüsüdür. Gözünde canlanması için; bir karıncanın ayağı ortalama 30 bin nanometredir, ne kadar küçük bir büyüklük sen düşün. Mikro alemlerin kapısının anahtarı olan bu çalışmalar birçok teknolojinin de ilk adımı oldu. Nano boyutlara etki eden ilaçlar geliştirildi, nano parçacıklardan oluşan yapı malzemeleri türetildi ve akla gelebilecek tüm konu başlığının bir dalında uğraş verilmekte.

Nano boyuttaki çalışmalar sağlıktan endüstriye, gıdadan kozmetiğe akla gelebilecek her alana ulaşmış durumda. Ancak birileri hala kuantum ismini kullanarak elit görünme çabalarına girdiği gibi “nano” kelimesini de konuşma diline serpiştirerek bilimsel fikir babası gömleğini üzerine giymekte.Bu arkadaşlara demek istediğimiz “Ya olduğun gibi görün ya da nano boyutta ol gözümüze gözükme.” 🙂

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir