Hukuk Fakültesi Hakkında Şehir Efsaneleri

Merhabalar.. İlk olarak bu yazıda buluştuğumuza göre ya bir Hukuk Fakültesi öğrencisisin ya adayısın ya da aday adayısın..

Hukuk Fakültesi adayı isen heyyy fakülte hakkında genel bilgileri okumayı da unutma!

Hukuk Fakültesi – En Çok Tercih Edilen Bölümler

Türkiye’nin seçkin üniversitelerinden birinde hukuk eğitimi alıyorum. Bunu HUKUK OKUYORUM demek için değil de bilgilerin kulaktan dolma değil de tamamen tecrübeyle sabit bilgiler olduğu bilinsin diye belirtmek istedim.

1. Ders kitaplarını EZBERLEMİYORUZ.

Ders kitabını ezberlemek mi? Çok saçma bulanlar olabilir ancak bu soruyu bizzat aldım. “Yaa siz o okuduğunuz kitapları nasıl ezberliyorsunuz? Çok kalın değil mi?” Evet kitaplar kalın olabiliyor bu önemli bir detay değil oraya takılmayalım hacim mühim değil içindeki bilginin kalitesi bizi bağlayan.

Ders kitabını ezberlemek mi çıkarın onu aklınızdan. Tamam yol gösterici ve çok kıymetli hocalarımız tarafından kaleme alınan kitaplar çok değerliler ancak neden ezberleyelim ki ne gerek var? İçindeki bilgiyi özümsemek yeterli!

2. Kanun maddesi EZBERLEMİYORUZ.

Evetttt kanun maddesi de ezberlemiyoruz. Bunu kim ortaya attı bilmiyorum ama hepimizin gözünü korkuttuğu kesin! Arkadaşlar kanun maddesi ezberlemek sizce de şov yapmak olmaz mı? Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok somut olay olurken sadece ana hatları belirlenen soyut bir normun ezberlenmesi ve bu soyut normun olduğu gibi somut olaya uygulanması adil olabilir mi? Mümkün değil! 

Tamam genel çerçevede kanun maddesinin neden bahsettiğini ve hangi olayda uygulanabileceğini bilirsiniz bu da kanun maddesini kullanma kabiliyeti ve hukuk nosyonu ile alakalıdır ancak noktasına virgülüne kadar ezberlemek mi? Kusura bakmayın beynimi seviyorum!

3. “Az daha çalışsaydın da Hakim/Savcı olsaydın.”

Tamamen alakasız ve biraz da insanda burukluk oluşturan bir itham. Her meslek çok değerli ki hukuk fakültesi mezunu biri avukatlık, hakimlik, savcılık, hukuk müşavirliği, ve noterlik gibi  ilk akla gelen bu meslekleri yapabilir. Farklı uzmanlık alanlarında danışmanlık yapabilirler, o kadar donanımlı olacaksınız ki en azından haklarını bilen bir vatandaş bunu kullanın. Ayrıca her lisans mezunun yönelebileceği akademik çalışmalar yapmak seçenekler arasında yer alabilir. Yani tek prestijli veya saygın veya iyi para kazanacağınız nokta Hakim/Savcılık değil ki para kazanma kıstasıyla başlıyorsanız bu fakülteye size üzücü bir haberim var bu fakülte sizi şimdiden yıprattı benden söylemesi. Lütfen kendinize uygun size hitap eden bir bölüm seçin! İlerisi için bu çok ama çok önemli!

Evet az daha çalışmakla alakalı bir durum yok ortada arkadaşlar. Tüm hukuk fakültesi mezunları aynı eğitimi alır. Meslek seçimi tamamen hür iradeyle olur.

Hakimlik/Savcılık için sınava tabi tutulursunuz. Önce sınav sonra da mülakatı geçmeniz gerekiyor ki atanabilesiniz ki diğer bazı meslek gruplarında da sınav ön şartı mevcut. Avukatlık için de fakülte bitimi bir yıl zorunlu staj yapmanız lazım.

Kısacası Hukuk Fakültesinden mezun kişiler arasında herhangi bir eğitim farkı yoktur ya da mesleklerin seçimi az ya da çok çalışmanın ürünü değil hür iradenin bir sonucudur.

4. Osmanlı Türkçesi ÖĞRENMİYORUZ.

” Tıpçılar Latince öğreniyor, siz de Osmanlıca (ki osmanlıca diye bir dil yoktur! Osmanlı Türkçesi vardır. Liseden Osmanlı Türkçesi hocama selamlar.) mı öğreniyorsunuz? Hukuk terimleri hep eskiymiş zor olmuyor mu?”

Karşılaştığım diğer bir soru da bu arkadaşlar. Hukuk sistemimiz, kanunlar vs vs hepsi değişime uğruyor ve çağa ayak uyduruyor. 1876 Anayasası veya 1924 Anayasası veya 61 veya 82 fark etmiyor  aynı metni kullansaydık eğer emin olun ne çağa uygun bir hukuk sistemimiz olurdu ne de ortada Hukuk Devleti. Bir kere hukuk sistemi olsun yasalar olsun herkesçe anlaşılabilir olmalıdır.

Ancak ortamda havam olsun diyorsanız kullanıma tabi ki engel yok.

5. Herkes Hukuk Okuyabilir mi?

Buna karışamam tabi herkes istediği şeyi okuyabilir ancak hukukta önemli olan şey ezberlemek değil anlamak ve yorum yapabilmektir. Okuduğunu anlayabilme ve durumu iyi analiz etme! Evet bir de çok okumak gerekiyor. Çok okuyup boş okuma değil özümseyerek okumak gerekiyor.

Bölümü tercih etmeden önce lütfen iyi düşünün!

6. Amann üniversiteye bir kere girdin mi kolay! Mezun olursun bir şekilde.

Tamam bir yere kadar doğru. Girdik mi mezun olacaksın bu olağan bir akış da nasıl mezun olacaksın ya da mezun olmayı başarabilecek misin? Hukuk okumak gerçekten sınava hazırlanmak ve bu bölümü kazanmaktan daha zor sanırım bu efsane doğru.

Hukuk sistemini öğrenmek ve hukukun gelişimini takip etmek.. Bunlarla daha önce karşılaşmamış masum öğrenciler olarak zorlanmak bu işin doğasında var. Bir de bunları bilmenin verdiği sorumluluk yok mu? Ahh işte ahhh o sorumluluk sizi bitiren en büyük sorumluluk.

Bölümü tercih ederken bunları göz önünde bulundurun ve hukuk okumak istediğinizden emin olarak tercih yapın.

7. Hukuk bilgisini her yerde BULAMAZSINIZ!

Hukukçunun en büyük silahı bilgisidir ve çok değerlidir öyle her yerde bulamazsınız. O herkesin gözünü korkutan kitaplar ve ders aldığımız değerli hocalarımızın anlatımı sayesinde bilgiyi özümsemeyi ve bilgiye ulaşmayı öğrenirsiniz. Öyle bedavaya bilgi yok! Ulaşmayı ve elde etmeyi bilmek lazım.

8. Avukatlar YALANCI değildir.

“Aman avukat olma evladım onlar yalancı oluyor?”

“Sen şimdi suçlu birini mi savunacaksın?”

ve bunlar gibi niceleri! Hayır arkadaşlar avukatlar yalancı falan değil. Bu tamamen mesleğini hakkıyla yapmayanlar yüzünden ortaya çıkmış bir inanış!

Avukatlar yalancı değildir. Aksine avukatlar kanun koyucu tarafından belirlenen kanunların savunucusudur çünkü Hukuk Devleti olmak bunu gerektirir. Elbette aykırı bulduğu kanun maddeleri karşısında da gerekeli merciilere başvurup düzeltme talep edebilir ancak Hakimler/Savcılar kanunun uygulayıcısı Avukatlar ise kanunun uygulanmasında doğru olanın savunucudur.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir