HIDIRELLEZ KUTLU OLSUN

Hıdırellez, Orta Asya, Ortadoğu, Anadolu ve Balkanlar’da baharın gelişi için kutlanan bayramdır. Hızır günü olarak adlandırılan Hıdırellez günü, dünyada darda kalanların yardımcısı olduğu düşünülen Hızır ile denizlerin hakimi olduğuna inanılan İlyas‘ın yeryüzünde buluştukları gün olarak düşünülür. Her sene Nevruz gibi baharın gelişi Hıdırellezde kutlanır. Bolluk ve bereketin geldiğine inanılan bu günde dilekler dilenir, ritüller yapılır. Hıdırellez, bu yıl 5 Mayıs akşamı başlayıp,6 Mayıs öğleden sonra bitecek. Bu yıl coronavirüs sebebiyle maalesef ki dolu dolu kutlayamadığımız Hıdırellez gününde bizim dileğimiz, umut dolu, huzurlu, mutlu ve en önemlisi sağlıklı yarınlara ulaşabilmek 🙂

Hıdırellezde yapılan ritüeller neler birlikte bakalım;

Hıdırellez gelenekleri arasında en yaygın olanı gül ağacı altında dilek dilemek

Hızır ve İlyas gül ağacının altında buluştukları için gül ağacı önemlidir. İstekler gül ağacının altına çizilerek, veya bir kağıda yazıp gömüldüğünde Hızır’ın yardım edeceğine ve dileklerin kabul olacağına inanılır.

Ateş yakıp üzerinden atlamak

Hıdırellez günü ateş üzerinden atlamanın nazardan ve hastalıktan koruduğuna inanılır.

Yiyecek kaplarının ve para keselerinin ağızlarını açık bırakmak

Hızır’ın eli değen şeylerin dolup taştığı rivayeti nedeniyle Hızır günü arifesinde yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağzı açık bırakılır.

Baht açma törenleri yapmak

Talih ve kısmet açtırmak isteyen genç kız ve kadınlardan yüzük, küpe gibi eşyalarını çömleğe atmaları istenir ve çömleğin üzerine su eklenerek ağzı kapatılır. Kapalı çömlek bir gece boyunca bir gül ağacının dibinde bekletilir. Ertesi günü bir araya toplanan kadınlar, çömleği ortaya koyarak maniler eşliğinde eşyaları çıkarmaya başlarlar.

Hıdırellezde taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yemek

Hıdrellez’de taze kuzu eti yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır.

Kırlardan çiçek toplamak

Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır.

Yoğurt mayalamak

Hıdrellez günü çiğ damlaları ile mayalanıp elde edilen yoğurdun üzerine nazar değmesin diye çörekotu ekilir. Elde edilen yoğurt mayası yakın akrabalara dağıtılır ve böylelikle bolluk berek getirdiğine inanılır.

Yaz dileğini bırak bir güle; kavuş berekete.

HIDIRELLEZ BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN!

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir