HARRY POTTER SERİSİNİ BİTİRDİKTEN SONRA FARKEDECEĞİNİZ DETAYLAR

Bildiğiniz üzere Harry Potter , İngiliz yazar J.K. Rowling tarafından yedi kitap halinde yazılan fantastik roman serisi ve bu kitaplardan uyarlanan film serisidir. Bizleri çocukluğumuzda büyülü bir dünyanın içine sürükleyen bu seriyi birçoğumuz defalarca okudu ve izledi. Fakat yine de fark etmediğiniz bazı detaylar olma ihtimali çok yüksek!

Yazarın bizlere sonradan olacak olayları ,önceden haber verdiği bu detaylar nelermiş hadi gelin birlikte bakalım.

-Severus Snape’in Harry ile iksir dersindeki ilk konuşmasının “Öğütülmüş çirişotu kökünü pelinotu demine eklersem ne elde ederim?’’ sorusunun önemi

Bu sorunun altında ise çok derin bir anlam yatmakta olduğunu görüyoruz çünkü soru için seçilmiş bu otlar Victorian dönemi çiçek diline göre farklı bir anlama sahip. Bu dile göre:

Çirişotu ; ”Pişmanlıklar seni mezara kadar takip edecek.” anlamına gelen bir zambak türüdür. Aynı zamanda Harry’nin annesinin adı olan Lilly, İngilizcede zambak anlamına gelmekte bu durumda Severus Snape’in, Lilly’in ismine gönderme yaptığını da görebiliyoruz. Pelinotu ise; Acı ve keder anlamını taşımakta.

Bunları birleştirdiğimizde ise, Snape’nin sorusu ”Lily’nin ölümü yüzünden pişmanlık / üzüntü içindeyim.” anlamına geliyor. İlk kitapta fark edemeyeceğimiz bu detayı, son kitapta Snape’in Lilly’e olan aşkını öğrendiğimizde fark edebiliyoruz.

-Severus Snape’in bir diğer sorusu olan bezirin önemi

Harry bir önceki soruyu bilemediğinde Severus ,“Bir daha deneyelim Potter, bezir getirmeni istesem nereye bakarsın?” demişti. Harry bu soruyu bilemese de altıncı kitapta bezirin ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz çünkü Harry zehirlenmekte olan arkadaşı Ron’u bezir yedirerek kurtarıyor.

 

 

 

-Harry’nin ceza olarak gittiği yasaklı ormanda olanların daha sonra yaşanacaklar hakkında bize verilen bir ipucu olduğunu görüyoruz

Harry yasaklı ormanda Voldemort’u tek boynuzlu at kanı içerken görüyor. Voldemort Harry’nin üstüne doğru giderken , Harry’i kurtaran at adam Firenze’ye, arkadaşı olan  Bane çok sinirlenip,  “Neler anlattın ona? diye homurdanıyor , “Unutma Firenze, gökyüzünün işine karışmamaya yemin ettik. Gezegenlerin hareketlerini inceleyerek neler olacağını okumadık mı?” diyor. Son kitapta anlıyoruz ki at adamlar Voldemort’un Harry’i öldüreceğini aslında biliyorlardı.

-Severus  Snape’in bir zihin okuyucu olduğu ipucusu aslında ilk kitapta verilmişti

 

İlk kitapta Harry, Snape’e baktığında bazen korkunç bir duyguya, onun aklından geçenleri okuyabildiği duygusuna kapılıyordu.” cümlesi geçiyor. Daha sonraki kitaplarda Snape’in bir zihin okuyucu olduğunu öğreniyoruz.

 

 

 

-Dumbledore’un, Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde tesadüfen keşfettiği tuvaletlerle dolu odadan bahsedişi

Daha sonraki serilerde anlıyoruz ki bu oda aslında ihtiyaç odası.

 

 

-Ateş Kadehi kitabında Ron ve Harry kehanet ödevlerini yaparken,  birbirleri hakkında yaptıkları kehanetler

Birbirleri hakkında kötü kehanetlerde bulunan iki arkadaşın tahminlerinin daha sonra doğru çıktığını görüyoruz. İlk başta Harry, yanıklarla sorun yaşayacağını görüyor ve Harry’nin, Üç Büyücü Turnuvasında ilk sınavı ejderhalarlaydı. Daha sonra Ron, hazine değerinde bir şey kaybedeceğini söylüyor bunun da ikinci oyunda yarışmacıların elinden alınan arkadaşlarını temsil ediyor.

Harry’nin, Dumbledore’a Voldemort’un kendi kanını kullanıp dirildiğini söylediğinde gözlerinde kısa süreliğine oluşan zafer parıltısı

Bu durum bize başta mantıksız gelse de son kitapta Dumbledore’un gözlerinde neden zafer parıltısı olduğunu anlayabiliyoruz çünkü Dumbledore, Voldemort’un ,Harry’nin kanını alarak ,yaşamaya devam etmek isteyip istemediğini seçme fırsatı sunduğunu tahmin ediyordu.

 

 

-Snape ile Lilly arasında olan arkadaşlığın ipucusu bize beşinci kitapta verilmişti

Beşinci kitapta Harry’nin kuzeni Dudley, ruh emiciler tarafından saldırıya uğradığında, Harry’nin teyzesinin ruh emicilerle ilgili bilgi sahibi olduğunu görüyoruz. Harry, bu bilgileri nereden bildiğini sorduğunda ise , “O pis çocuğun kardeşime anlattıklarını duydum.” diye cevap veriyor. Biz ilk önce James’ten bahsettiğini sansak da daha sonra bahsettiği , pis çocuğun Snape olduğunu görüyoruz.

 

 

– Zümrüdüanka Yoldaşlığı  kitabında bahsedilen madalyon

Grimmauld Place’te Yoldaşlık’ın genç üyelerinden evi temizlemeleri isteniyor ve evi temizlerken Harry, Ron ve Hermione kimsenin açamayağı ağır ve eski bir madalyon buluyorlar, onunla uğraşamayacaklarını düşünüp kenara koyuyorlar. Daha sonra bu madalyonun aslında bir hortkuluk olduğunu görüyoruz.

 

 

-Neville’in , Gryffindor’a yerleştirilmesinin ne kadar doğru bir karar olduğu

Seçmen şapka Neville’i yerleştirmek için uzun süre düşünüyor -ki bu pek alışılmadık bir manzara- ve daha sonra Gryffindor’a yerleştiriyor. Bu kararın ne kadar doğru bir karar olduğunu ise son kitapta anlıyoruz çünkü Neville , Voldemort’un yılanı aynı zamanda hortkuluğu olan Nagini’yi, Gryffindor’un kılıcıyla öldürüyor ve kılıcı sadece Seçmen Şapka’dan ancak gerçek bir Gryffindor’un çıkarabileceğini daha önceden öğrenmiştik.Bu duruma bakarak, Seçmen Şapka her zaman doğru kararlar verdi diyemeyiz.Kendisi asla kabul etmese de çok yanlış kararlar verdiği zamanlar da bulunmakta.

 

 

 

– Profesör Trelawney’nin kehanetlerinin çoğunun aslında gerçekleşmesi

Azkaban Tutsağı kitabında , Noel yemeği için Profesör Trelawney, masaya davet edildiğinde 13 kişinin oturduğu bir masadan ilk kalkan kişinin öleceğini söylüyor ve tahmini doğru çıkıyor çünkü ne zaman 13 kişinin oturduğu bir masa olsa, masalardan ilk kalkanlar ölüyor. Masalardan ilk kalkan ve ilk ölen isimler;  Sirius, Dumbledore ve Lupin. Diğer bir tahmini ise yine Azkaban Tutsağı kitabında  Trelawney, Harry’e ”Voldemort’un en sadık hizmetçisi tarafından canlandırılacağını” söylüyor ve bu tahmini de bildiğiniz üzere doğru çıkıyor. Ve son olarak Voldemort’un ruhunu Harry’nin içinde hissediyor. Kehanet dersinde Harry’nin kış ortasında doğduğunu tahmin ediyor fakat Harry , 31 Temmuz doğumluydu aslında tahmin ettiği  Voldemort’un doğum tarihiydi  (31 Aralık).Bu tahminden de anladığımız üzere Harry’nin bir hortkuluk olduğu ipucusu bize daha önceden verilmişti.

– Harry’nin bir ruh emici tarafından ruhu emilmeye başlandığında anne ve babasının çığlıklarını duymasının aslında ne kadar önemli bir ipucu olduğu

Harry’nin ruhu emilirken  anne ve babasının ölmeden önceki  çığlıklarını duyuyor.Baktığımızda bu Harry’nin kendi anısı değil çünkü anne ve babası öldüğünde Harry sadece bir bebekti kısaca bu anı o geceyle ilgili hatırlayacağı bir anı olamaz. Son kitapta bunun sebebini anlayabiliyoruz; aslında Harry kendi anısı değil de Voldemort’un en kötü anısını yani ölüme en yakın olduğu anı hatırlıyor bunu hatırlama sebebi ise Harry’nin, Voldemort’un bir parçasını taşıyan, istemsizce yapılmış bir hortkuluk  olması.

-Ron’un Harry’e hediyesi olan sinsioskop aslında bozuk değildi

Sinsioskop: yanı başınızda güvenilmez biri olduğunda ses çıkaran büyülü bir nesnedir. Azkaban Tutsağı kitabında Ron, Harry’e 13. yaş günü hediyesi olarak bir sinsioskop vermişti. Bu büyülü nesne sürekli olarak ses çıkarıyordu. Ron, Harry ve Hermione, sürekli ses çıkarttığı için sinsioskobun bozuk olduğunu düşünüyorlardı fakat daha sonra aslında bozuk olmadığı , etrafta gerçekten de güvenilmez biri olan Ron’un faresi Scabbers , -animagus kılığındaki Peter Pettigrew- olduğu için ses çıkarttığı anlaşıyor.

 

Seride daha birçok detay bulunmakta ve detaylardan anlaşıldığı üzere Harry Potter serisini sadece bir kere okumak veya izlemek yeterli değil. Her şeyi bu kadar ince düşünen yazar J.K Rowling’i gönülden tebrik ediyoruz.  

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir