Görmek Okumanın Tek Şartı Mıdır?

Gözlerimizi ve görme yeteneğimizi kullanarak rahatça hem okuyor hem de yazabiliyoruz. Ancak görememek okuyup yazmak için bir engel değildir. Bu, “Braille Alfabesi” olarak bilinen körler alfabesiyle başarılabilir.

Braille alfabesi Fransız Louis Braille tarafından 1821 yılında icat edildi. Braille’ in kendisi de görme engelliydi. Dört yaşındayken babasının ayakkabı atölyesinde meydana gelen kaza sonucu sol gözünü kaybeden Braille oluşan iltihap nedeniyle kısa sürede diğer gözünü de kaybetti.

Braille, askerlerin ışığa ihtiyaç duymadan ve birbirleri ile konuşmadan mesajları okuyabilmesi için tasarlanan ama çok karmaşık olduğu için askerlerin öğrenmekte zorlandığı ve kullanılmayan “gece yazısı” adlı 12 noktalı bir sistemi geliştirerek Braille alfabesini oluşturmuştur.

Braille alfabesinde her harf ve rakam için bir hücre vardır. Her bir harf ve rakam için 3 satır ve 2 sütundan oluşan bir Braille hücresinde 6 noktalık alan vardır. Bununla birlikte Braille alfabesinde her noktalama işaretinin de bu hücrelerde kendine ait nokta dizilimleri vardır. Braille alfabesinin düzgün okunabilmesi için nokta ve boş alanların nerede olduğunu bilmek oldukça önemlidir.

Braille alfabesini öğrenmenin bir sistemi vardır. Bu sisteme uyularak kolaylıkla Braille alfabesini öğrenebilirsiniz. Braille alfabesinde ilk önce ilk 10 harf öğrenilmelidir. Çünkü geriye kalan her 10’lu harf grubu bu ilk 10 harfin dizilimini temel alır. Braille alfabesindeki rakamlar da bu ilk 10 harfin aynısıdır. Peki, o zaman ilk 10 harf ve rakamları bir yazıda birbirinden nasıl ayırt edeceğiz?  Çözümü oldukça basit! Eğer rakam kullanılacaksa rakamdan önce hiçbir harfe karşılık gelmeyen bir dizilim (#) yer alır.

Peki, Braille alfabesiyle nasıl yazı yazılır? Aslında bu biraz zordur. Çünkü kabartmalar yardımıyla bu yazıları okuyabiliyoruz ve Braille alfabesiyle yazmak için kağıdı kabartmak gerekiyor. Bu kabartma işlemini yapmak için de delikli bir levha ve ucu sivri bir işaretleme kalemi kullanılır. Braille alfabesiyle yazı yazmanın püf noktası ve zor yanı ise yazıyı TERSTEN yazmaktır. Bu şekilde yazı yazmak Braille daktilosu ile daha kolaydır.

Günümüzde teknoloji o kadar gelişmiştir ki artık elektronik ortamdaki yazıları Braille alfabesine çeviren cihazlar vardır.

 

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir