Google Şeffaflık Raporunu Yayınladı

Günümüzde en çok konuşulan konular arasında mahremiyet ve bilgi güvenliği geliyor. Sosyal medya platformları, internetten hizmet sağlayan firmalar ve daha pek çok organizasyon kullanıcı verilerini biriktiriyor.

Google, yeni açıkladığı şeffaflık raporunda kullanıcı bilgileri taleplerinin ne sıklıkla gerçekleştiğini açıkladı. Üç bölüme ayrılan listede hükümetlerin ve devlet kurumlarının küresel bilgi talepleri, ikinci Enterprise kurumsal bilgi talepleri ve üçüncü kısımda ise ABD ulusal güvenliği için istenen bilgi talepleri yer aldı.

Hükümetler Google’dan bilgi istiyor

Dünyanın dört bir yanında devletlerin çeşitli kurumları Google’dan bilgi talebinde bulunabiliyor. Bu bilgi talebinin nedenleri ise sivil, idari, cezai ya da ulusal güvenliği ilgilendiren konular olabiliyor. Son dönemde Google bu taleplerin kabaca %70 kadarlık kısmında hükümetlere kısmen de olsa bilgi veriyor.

Türkiye açısından baktığımızda ise Google’ın pek de resmi kurumlarla bilgi paylaşmaya hevesli olmadığını görüyoruz. Temmuz 2019 – Aralık 2019 döneminde 611 hesapla ilgili bilgi istenirken Google bu taleplerin %1’lik kısmında bazı verileri sunmuş. Genel olarak da kısmen ya da tamamen veri üretilen başvuruların oranı hiçbir dönemde %1’in üzerine çıkmamış.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir