Flört Şiddeti Nedir?

Flört şiddeti son zamanlarda çokça duyduğumuz bir kavram. Peki nedir bu flört şiddeti? Biraz yakından bakalım.

Şiddetin birden fazla türü vardır. Bunları fiziksel, psikolojik, cinsel ve daha bir çok şekilde sınıflandırabiliriz. Flört şiddeti ise 5 başlıkta incelenebilir; fiziksel, psikolojik, cinsel, dijital ve ısrarlı takip.

Daha ilk buluşmadan, uzun ilişkilere kadar ilişkinin her döneminde ortaya çıkabilecek olan bir tarafın diğer taraf üzerinde egemenlik kurmaya çalıştığı, aşağıladığı, sindirmeye çabaladığı, bir şekilde korkutmak istediği müdahaleci ve zarar verici davranışlara flört şiddeti diyebiliriz.

Çok sayıda insan buna maruz kaldığının farkında bile olmayabilir. 

Flört şiddetine özellikle beliren yetişkinlik döneminde (18-25 yaş) daha sık rastlanmaktadır. Fakat lise döneminde de yadsınamayacak derecede görüldüğü bir gerçektir.

Unutulmamalıdır ki, bu yalnızca kadınların maruz kaldığı bir olay değildir. Erkeklerin de flört şiddetine uğradığı görülmektedir.

Bu şiddet türlerini biraz inceleyelim.

Fiziksel şiddet: Partnerlerden birinin kasıtlı bir şekilde karşı tarafın bedenine zarar vermesidir.  Bunun sonucunda kişinin bedeninde bir iz veya yara oluşması gerekmez.

Örneğin; vurması, herhangi bir eşyayı fırlatması, itmesi, bıçak veya silah çekmesi…

Duygusal şiddet: Partnerin kendine olan öz saygısını zedeleyecek, korkmasına yol açacak, suçlu hissettirecek bunların yanında onun duygu ve davranışlarını kontrol altına almayı amaçlayan tüm müdahaleler duygusal flört şiddeti olarak tanımlanabilir.

Örneğin; başkalarının yanında küçük düşürmek, aşağılamak, eleştirmek, manipüle etmek,  sınırlandırmak, arkadaşlarıyla görüşmesine müdahalede bulunmak, kısıtlayıcı davranışlarına kıskançlığını bahane sunmak, giyim ve davranışlara müdahale etmek, hareketleri ve davranışlarıyla korkutmak, bağırmak, kendine veya çevresine zarar vermekle tehdit etmek…

Cinsel şiddet: Partneri cinsel bir eylem için zorlamak, “hayır” cevabını kabul etmemek.

Örneğin; taciz, tecavüz, utandırma, başka insanların cinselliğini örnek vererek kıyaslama yapma…

Dijital şiddet:  Baskıların ve kontrolcü davranışların sosyal medya veya teknoloji araçları kullanarak uygulanmasıdır.

Örneğin; sık sık aramak, istenmeyen fotoğrafları yayınlamak, devamlı konum bilgisini istemek, cinsel içerikli mesaj göndermek, sosyal medya hesaplarının şifrelerini istemek…

Israrlı takip: “Hayır” cevabını kabul etmeyerek sistematik ve korku uyandıracak şekilde sınır ihlali yapmaktır. Fiziksel veya sanal şekilde de yapılmaktadır.

Örneğin; evinin önünde beklemek, gittiği yerleri araştırıp sık sık karşısına çıkmak, gidilen yerleri ve görüştüğü insanları takip etmek…

Bahsedilen bu davranışlar eğer sizin de içinde bulunduğunuz duruma sinyal vermekteyse, sağlıksız bir ilişkinin içinde olabilirsiniz.

Bu tür durumlarda aklınızdan bazı reddedici düşünceler geçiyor olabilir ama;

Hayır, ilişkideki kıskançlık sevginin derecesiyle bağlantılı değildir.

Hayır, partnerini sürekli kontrol etmen onu önemsediğinin göstergesi değildir.

Hayır, bir kadın reddediyorsa nazlanmıyordur.

Hayır, şiddete maruz kalan kişi bunu hak etmemiştir.

Hayır, iyi bir ilişki partnerlerin bütün zamanlarını birlikte geçirmesi değildir.

 

“Unutma;  şiddet varsa, sevgi yoktur.”

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir