Etkili Yazı Nedir ve Nasıl Yazılır ?

Birçoğumuz etkili yazmanın dilbilgisi, noktalama işaretleri ve yazımla ilgili olduğunu düşünüyoruz. Bu doğru değil.

Yazmak, ne olursa olsun, damganızı vurmakla ilgilidir. Kelimelerinizi kullanmaya başladığınız zaman en önemli şey budur. Damgasını vuran yazı etkilidir.

Peki etkili yazma tam olarak nedir? Etkili bir yazı aşağıdaki özelliklere sahiptir :

1.Açık:

Her zaman okuyanların sizin yazdıklarınızı anlayabileceği şekilde yazmalısınız.Açık yazmanın sadece bir tercümesi vardır.Onu etkili kılan da budur.

2.Güvenilir/İnandırıcı:

Okuyucunun size zorla inanmasını sağlayamazsınız. Okuyucular sadece inandırıcı bir şekilde yazarsanız size inanır. Anlattığınız şeye hakim olduğunuzu gösterin. Dürüst değilseniz ya da konuyu dağıtıyorsanıız, okuyucular bunu hemen hissedecektir.

3.İkna Edici:

Etkili bir yazar insanlara kelimelerle ilham verir. İkna edici bir şekilde yazdığınızda,bu okuyucunuzda bir reaksiyon yaratır.Bu reaksiyon yazının ikna edici olup olmamasına göre okuyucuyu olumlu ya da olumsuz etkileyebilir.


Gördüğünüz gibi, bu özelliklerin dilbilgisi ile ilgisi yok. Etkili bir yazar dilbilgisi hataları yapabilir ve onlarla yakasını kurtarabilir. Günlük hayatta hepimiz hata yaparız. Ve konuştuğumuzda, sadece bazılarımız konuşmada harikayız.

Yazmak Bir Araçtır

Etkili yazma, her şeye kıyasla açık, güvenilir ve ikna edici bir dile öncelik verir.Bana göre yazma bir iletişim yoludur. Bugünün dünyasında, her zamankinden daha fazla yazılı formatta iletişim kuruyoruz.

Geçmişte başarısız ve etkisiz yazılar hayatımda aşağıdaki sorunlara yol açtı :

  • Zaman Kaybı: Daha önce hocalarım,arkadaşlarım,firmalar,ya da kurumlarla mail yolu ile iletişim kurmaya çalıştığım ama mail alışverişine dönen çok fazla tecrübem oldu.İnsanlar genellikle ne anlatmaya çalıştığınızı bilmiyorlar. Çünkü düşüncelerinizi kelimelere çevirmek zor. Bu durum ters gittiğinde, mesajınızı netleştirmek durumunda kalıyorsunuz ve bu çok zaman alıyor.Benim amacım ilk mailde her şeyi anlatabilmek.Başka bir deyişle: Bir e-posta gönderdiğimde, hiçbir şeyi yeniden açıklamak istemiyorum. Açık olmalı.
  • Tartışmalar: Hepimiz bunu yaşadık. Akrabalarınıza, eşinize, arkadaşınıza vb. yanlış şeyler yazıyorsunuz. Ve birdenbire, kendinizi bir tartışma içinde buluyorsunuz. “Öyle demek istemedim!” O zaman böyle yazma! Ne demek istediğini yaz.
  • Kaçan Fırsatlar:Geçmişte pek çok insanla birçok şey hakkında iletişim kurdum.Yazdıklarınız bir şeyi zorla anlatma ya da isteme amacı taşıyorsa insanlara ulaşıyorsunuz ama kimse yanıt vermiyor. Anlıyorsunuz ki yanlış iletişim kurdunuz.

Yazmaya bir ok olarak baktığınız an,kendinizi okçu olarak görebilirsiniz. Bir okçunun amacı, hedefin ortasındaki kırmızı daireyi bir okla vurmaktır.

Boğa Gözü, Boğa, Dart, Oyun, Win, Başarı, Puan, Hedef

Yazılarınızı etkili kılmak istiyorsanız, bu noktaların farkında olmanız önemli. Geçmişte yazmaktan korkuyordum çünkü önemli olmayan şeyler için endişeleniyordum. Günlük yaşamda hiçbirimiz dilbilgisine dikkat etmiyoruz. Yazdığınız yazınızın ne kadar güzel olduğuna dair herhangi bir ödül kazanmak zorunda değilsiniz. Kimse sizi bu yazılarınız hakkında yargılamayacak.

Önemli olan tek bir şey var: Yazılarınız amacına ulaştı mı? Belki de hedefiniz birilerine bilgi vermektir. Bu durumda, her ayrıntıyı net bir şekilde paylaşmanız gerekir. Diğer zamanlarda, bir anlaşmayı bitirmeye çalıştığınızı hayal edin. Bu noktada anlaşmanızı nasıl sunduğunuz konusunda ikna edici olmanız gerekir.

Beğenseniz de beğenmeseniz de, her yazının bir hedefi var.Etkili bir yazı, kelimelerinizle hedefi merkezdeki kırmızı daireden vurduğunuz an gerçekleşir.

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir